آبمیوه های رانی را ننوشید چون..

مراجع علمی از غیربهداشتی بودن این آبمیوه خبر می دهند. آبمیوه «رانی» محصول شرکت «عوجان» عربستان سعودی است و گفته می شود مجوزی برای واردات آن به ایران وجود ندارد.

شرکت عربستانی عوجان برای تولید «رانی»، اسانس و ذرات خشک میوه را ـ که در صنعت آب میوه به آن ها «پالپ» گفته می شود ـ از کشورهای دیگر وارد کرده و اسانس و پالپ را به آب اضافه کرده و آبمیوه تولید می کند.

ذرات معلقی که در آبمیوه مشاهده می شود، دلیلی بر تازگی آن نیست، بلکه تازگی ظاهری «رانی» به علت وجود ماده ای به نام «بنزوات سدیم» می باشد.

همچنین طبق گزارش یک موسسه معتبر، با آزمایش چند قوطی آب میوه رانی در یکی از آزمایشگاه های کشور، نتایجی که برای قوطی حاوی نکتار انبه رانی به دست آمده حاکی از این است که این قوطی مقدار ۹۶.۲ ppm بنزوات سدیم دارد و همچنین مقدار بنزوات سدیم در شیشه نکتار موز، ۲۶۳ ppm می باشد.

بنزوات سدیم، ماده ی است که در صنعت مواد غذایی به عنوان نگهدارنده کاربرد دارد. از این ماده به میزان بسیار کم در سس مایونز و نوشابه استفاده می شود ولی طبق گزارش اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، استفاده از این ماده در هر نوع آب میوه غیرمجاز است.

علت غیرمجاز بودن استفاده از بنزوات سدیم در آب میوه این است که آبمیوه به صورت گرم در قوطی ریخته و پر می شود و به دلیل واکنش هایی که بنزوات سدیم در حرارت انجام می دهد، استفاده از آن ممنوع می باشد؛

اما در نوشابه ها به این دلیل که نوشابه به صورت سرد پر می شود، استفاده از این ماده مجاز است. گفتنی است، با توجه به محرز بودن عدم رعایت حداقل استانداردها در آبمیوه «رانی» و اطلاع برخی دستگاه های مسئول، هنوز معلوم نیست که چگونه این آبمیوه در این سطح گسترده به کشور وارد و توزیع می شود.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید