آیا فریاد کشیدن می تواند شیشه ها را بشکند؟

آیا فریاد کشیدن می تواند شیشه ها را بشکند؟

شاید شما هم در فیلم های سینمایی، سریال های تلویزیونی و انیمیشن ها دیده باشید، صدای فریاد بلند (مثل صدای خواننده اپرا) باعث ترک خوردن و یا شکسته شدن لیوان های شیشه ای می شود؛ اما آیا چنین چیزی ممکن است و صدای بلند می تواند باعث شکسته شدن شیشه ها شود؟!
 
صدا هم مانند الکتریسیته شکلی از انرژی است. وقتی موج صدا به شی ء مشخصی می رسد، خرده های تشکیل دهنده آن را برمی انگیزد و باعث لرزش و ارتعاش آن می شود. این تصویر چگونگی تأثیر متقابل بین موج صدا و اجزای تشکیل دهنده اشیا را نشان می دهد.

.

فرکانس تشدید
 
فرکانس تعداد عبور موج هایی است که در واحد زمان یک ثانیه از یک نقطه عبور می کنند و با «هرتز» سنجیده می شوند. هر ماده ای فرکانسی دارد که بر اساس آن جزئیات و مواد تشکیل دهنده اش دچار لرزش می شود.
 
در هر جسمی فرکانس شدیدی وجود دارد که وقتی جسم در معرض موجی با آن فرکانس قرار بگیرد شروع به لرزیدن و ارتعاش می کند؛ به عبارت دیگر، برای این که موج صدا لرزش ایجاد کند، باید در چهارچوب فرکانس تشدید (رزونانس) شی ء مورد نظر قرار گیرد.
 
برای مثال وقتی صدای موسیقی را از طریق بلندگوها پخش می کنید باعث لرزش گچ دیوار می شود و این به آن معناست که موج صوتی برخاسته از بلندگو در چهارچوب فرکانس تشدید دیوار قرار گرفته است.
 
شکسته شدن شیشه با صدای انسان به چند عامل بستگی دارد. عامل اول این است که فرکانس صدای فرد باید حدود ۵۵۰ هرتز باشد، فردی که قصد شکستن شیشه با صدای فریاد را دارد، باید بداند که صدای او می تواند موج صوتی ۵۵۰ هرتز تولید کند.
 
دومین عامل شدت صداست؛ صدا آنقدر باید قدرتمند و شدید باشد تا بتواند ساختار یک شیشه را بلرزاند و مرتعش کند. زمانی که شیشه در اثر موج صدا با فرکانس تشدیدش قرار می گیرد، شدت ارتعاش به قدری افزایش می یابد که شیشه می شکند.
 
برخی افراد با استفاده از ابزارهای الکتریکی و به شکل مصنوعی این آزمایش را انجام داده اند.
شکسته شدن لیوان شیشه ای خالی آسانتر از لیوان پر آب است. به علاوه شیشه ای که ترک دارد زودتر می شکند. ترک نقطه ایده آلی است تا شیشه با تلنگر صوتی کوچکی بشکند.

صدای تمرین دیده راحت تر شیشه ها را می شکند. در برنامه های تلویزیونی برخی کشورها مسابقه عجیبی برای شکستن شیشه با فریاد وجود دارد؛ بنابراین، شکستن شیشه با صدا واقعیت دارد، ولی به شرط اینکه خواننده بتواند صدای خود را در فرکانس تشدید شیشه تنظیم کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید