اکسیر جادویی برای پیرها و سالخوردگان

اکسیر جادویی برای پیرها و سالخوردگان

نوشیدن مایعات غلیظ بویژه بلوبری یا زغال اخته می‌تواند سبب افزایش کارکرد مغز، جریان خون و فعالیت مغزی در افراد کهنسال شود.در مطالعه‌ای که بتازگی روی افراد سالم ۶۵ تا ۷۷ ساله صورت گرفته، محققان به شرکت‌کنندگان نوشیدن روزانه عصاره بلوبری را توصیه کردند.

نتایج آزمایش‌های شناختی همراه با اسکن ام‌آرای روی این افراد نشان داد که هر روز نوشیدن مقداری از عصاره این میوه باعث بهبود عملکرد شناختی، گردش خون به مغز و فعال شدن بیشتر مغز در آنها شده است.

محققان دانشگاه اکستر در انگلستان همچنین اضافه کردند که در مطالعه آنها شواهدی از بهبودی حافظه نیز مشاهده شده است.بلوبری سرشار از فلاوونوئیدهاست که خواص آنتی‌اکسیدانی و ضد التهاب دارند. «جوانا باتل» یکی از محققان با اشاره به این خواص بلوبری اضافه کرد: «عملکرد شناختی ما در خلال عمرمان و در حالی که پا به سن می‌گذاریم تمایل به کاهش یافتن پیدا می‌کند اما پژوهش‌های پیشین هم نشان داده است که عملکرد شناختی مغز در بزرگسالان کهنسال‌تر و سالم با پیروی از رژیم غنی از غذاهای گیاهی بهتر حفظ می‌شود».

این محققان با بررسی جنبه‌های متفاوتی از عملکرد شناختی مغز در افراد شرکت‌کننده، طی ۱۲ هفته‌ای که روزانه ۳۰ میلی‌لیتر بلوبری مصرف می‌کردند متوجه شدند که نه تنها فعالیت مغزی و گردش خون در مغز افراد مسن بهتر شده ، بلکه برخی جنبه‌های حافظه کاری آنها نیز بهبود یافته است.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید