اگر اینترنت یک روز قطع شود چه اتفاقی می افتد؟

اگر اینترنت یک روز قطع شود چه اتفاقی می افتد؟

برای خیلی از افراد زندگی بدون اینترنت حتی برای چند ساعت قابل تصور نیست و همه ما به گونه ای به دنیای مجازی عادت کرده ایم که یک روز هم نمی‌توانیم آن را رها کنیم.

جف هانکوک استاد دانشگاه استانفورد به دانشجویانش تکالیفی را در آخر هفته داده بود که در کلاس درس در ارتباط با موضوع قطعی اینترنت بتوانند بحث کنند. برای مثال در سال ۲۰۰۸ او از آنها خواسته بود که اینترنت را برای ۴۸ ساعت قطع کنند و تاثیر آن را بر خود و زندگی‌شان بررسی کنند.

اما در سال ۲۰۰۹ همه چیز برای او تغییر کرد هانکوک می‌گوید: زمانی که من می‌خواستم در این زمان این مساله را مطرح کنم بحث‌های زیادی در کلاس شکل گرفت و دانشجویان گفتند که انجام این تکالیف برای آنها غیر ممکن و نا عادلانه است و معتقد بودند قطع اینترنت حتی در آخر هفته مانع از انجام کارهای درسی آنها، زندگی اجتماعی و ارتباطاتشان می‌شود و دیگران و اعضای خانواده نگرانشان خواهند شد.

با توجه به این مساله هم هانکوک این بررسی را لغو کرد و دیگر آن را تکرار نکرد و در این ارتباط گفت: آن زمان سال ۲۰۰۹ بود و این اتفاق افتاد و حالا با وجود پیشرفت وسایل تکنولوژی مثل موبایل و تبلت و … من نمی‌دانم که دانشجویانم چه عکس العملی به موضوع این تکالیف خواهند داشت، احتمالا آنها گزارش من را به رئیس دانشگاه خواهند داد.

با این اوضاع با توجه به سبک زندگی که همه ما امروزه داریم و به اینترنت وابسته هستیم اگر یک روز اینترنت قطع شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟ احتمالا آنچه اتفاق می افتد از تصورات ما خارج است.

در سال ۱۹۹۵ کمتر از ۱ درصد از جمعیت جهان آنلاین بودند و استفاده از اینترنت یک فعالیت کنجکاوانه بود که عمدتا در غرب و توسط غربی‌ها انجام می‌شد اما ۲۰ سال جلوتر و در حال حاضر بیش از ۳ و نیم میلیارد نفر کاربر اینترنت هستند و از آن استفاده می‌کنند که این مقدار برابر است با حدود نیمی از مردمی که بر روی این سیاره زندگی می‌کنند و این آمار هر روز و هر ثانیه در حال افزایش است.

بر اساس بررسی‌های مرکز تحقیقاتی پیو یک پنجم مردم آمریکا اعلام کرده اند که به صورت مداوم از اینترنت استفاده می‌کنند و ۷۳ درصد گفته اند که مصرف حداقلی در یک روز را دارند. آمار در انگلیس هم مشابه آمریکا است پژوهشی که در سال ۲۰۱۶ در این کشور انجام شده نشان می‌دهد حدود ۹۰ درصد از بزرگسالان در ۳ ماهه گذشته از اینترنت استفاده کرده اند و برای بسیاری از آنها حتی تصور زندگی بدون اینترنت هم غیر ممکن است.

ویلیام داتون استاد دانشگاه میشیگان و نویسنده کتاب ” جامعه و اینترنت ” می‌گوید: یکی از بزرگترین مشکلات امروزه در ارتباط با اینترنت این است که مردم آن را یک نیاز مسلم خودشان می‌دانند و به این توجه نمی‌کنند که اینترنت تا چه حد به جوانب مختلف زندگی آنها رسوخ پیدا کرده است و حتی دوست ندارند به زندگی بدون آن فکر کنند.

در یک نظریه امکان فاصله گرفتن از اینترنت در سطح جهانی یا ملی برای مدت زمانی خاص وجود دارد حملات سایبری می‌تواند یک گزینه برای قطعی اینترنت باشد هکرها و ویروس‌های مخرب هم گزینه‌های دیگری در این زمینه هستند که اینترنت را آسیب پذیر کرده اند.

برش کابل‌ها که در اعماق دریا هستند و با خودشان حجم زیادی از ترافیک اینترنتی را بین قاره‌ها جابجا می‌کنند هم می‌تواند موجب قطع بخش قابل توجهی از اینترنت شود البته مهاجمان نمی‌توانند به راحتی به این کابل‌ها دسترسی داشته باشند اما احتمال خرابی آنها همیشه وجود دارد. برای مثال در سال ۲۰۰۸ مردم زیادی در خاورمیانه، هند و جنوب غربی آسیا با قطعی اینترنت در سه نوبت جداگانه روبرو شدند که این مساله به دلیل قطع کابل‌های زیر دریا بود.

قطع شدن اینترنت از طرفی دیگر برای مدت چند روز می‌تواند تجارت و کسب و کار را هم مختل کند و مردم باید برای انجام کارهایی که به صورت روزانه و تنها با چند کلیک ساده انجام می‌دادند به خارج از محل کار بروند که همین مساله موجب به وجود آمدن مشکلات دیگری مثل آلودگی هوا و ترافیک شهری می‌شود.

در یک بررسی دیگر هم یافته‌ها نشان داده که قطع شدن اینترنت موجب افزایش بهره وری کاری می‌شود در این بررسی عملکرد چند کمپانی در زمان قطع شدن چند ساعته اینترنت مورد بررسی قرار گرفته است و یافته‌ها نشان داده کارمندان نه تنها در این زمان‌ها کارهایشان را با دقت بالاتری انجام می‌دهند بلکه کارهایی را هم که زمانی آنها را نادیده می‌گرفتند را هم تکمیل می‌کنند که این نتیجه بهبود شرایط کار در آن شرکت و افزایش بهره وری را موجب می‌شود.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید