خانه تغذیه سالم اگر نان کپک زده را بخوریم چه اتفاقی می افتد؟

اگر نان کپک زده را بخوریم چه اتفاقی می افتد؟

اگر نان کپک زده را بخوریم چه اتفاقی می افتد؟

ساعت ۳ نیمه شب است؛ احساس گرسنگی می کنید و تصمیم می گیرید که یک ساندویچ یا لقمه ای نان و پنیر بخورید؛ به سراغ ظرف نان می روید و با یک تکه نان روبرو می شوید که قسمتی از آن کپک زده است. چه تصمیمی می گیرید؟ نان را می خورید یا گرسنگی را تحمل می کنید؟

کپک ها از خانواده قارچ ها هستند. در واقع اگر آنها را با میکروسکوپ مشاهده کنید تعداد زیادی از قارچ های کوچک را مشاهده خواهید نمود؛ ساقه و در بالای آن هاگ ها. این کپک ها با رنگ های سبز-آبی سطح نان را پوشش داده اند و باعث شده اند که غیر قابل خوردن شود.

 

همانطوری که قارچ ها می توانند مفید باشند، می توانند ضرر هم داشته باشند. بسیاری از گونه های قارچ – صدها هزار گونه قارچ وجود دارند- می توانند آلرژی و مشکلات تنفسی ایجاد کنند. در بسیاری از موارد، قارچ ها مایکوتوکسین ترشح می کنند؛ سمی که می تواند انسان ها، دام ها و سایر حیوانات را بیمار کند.

 

حدس بزنید که یکی از بدترین مایکوتوکسین ها به نام افلاتوکسین در چه چیزهایی وجود دارد؟ در غلات و حبوبات؛ دو گروهی که از مواد غذایی اصلی به شمار می روند و آرد نان از آنها بدست می آید. بر اساس بررسی هایی که انجام شده افلاتوکسین به عنوان یکی از عوامل ایجاد سرطان در سراسر دنیا شناخته می شود. البته حالا میزان این سم در مواد غذایی مورد بررسی قرار می گیرد و عوامل ترشح کننده آن کنترل می شوند.

 

حالا دقت کنید. شما با خوردن یک تکه نان کپک زده در ساعت ۳ نیمه شب مقدار زیادی از مایکوتوکسین ها را وارد بدن خود می کنید که ممکن است افلاتوکسین هم جزو آنها باشد اما اگر قسمت کپک زده را دور انداخته و مابقی را بخورید چطور؟ آنچه که بر روی نان مشاهده می کنید ساقه ها و هاگ های قارچ هستند اما ریشه کپک در داخل نان نفوذ کرده است و توکسین هم از طریق ریشه وارد نان می شود. علاوه بر این، ممکن است به همراه قارچ، باکتری های زیادی هم نان را آلوده کرده باشند.

 

پس این واقعیت که پنی سیلین از کپک گرفته شده، یک ایده اولیه برای مبارزه با باکتری ها بوده و گرفتن آنتی بیوتیک از نان کپک زده به هیچ وجه روش خوب و موثری نیست؛ همچنین این موضوع دلیلی بر بی ضرر بودن نان کپک زده هم نیست. بعد از این به نانی که می خورید دقت کنید و اگر لکه ای از کپک روی آن می بینید، بهتر است که تحمل گرسنگی را به خوردن آن ترجیح دهید.

 

منبع : آِ تی رسان

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید