تبریک میگویم اکنون هفته چهلم حاملگی  خود را پشت سر گذاشته اید. در این قسمت شما را با تغییرات هفته چهلم بارداری آشنا خواهیم کرد.دیگر پایان انتظار فرا رسیده و شما به مراحل انتهای هفته های بارداری خود نزدیک میشوید.

وضعیت جنین

پس از هفته ها انتظار کودک شما به دنیا می آید! تنها ۵٪ از خانمهای باردار در زمان تخمین زده شده زایمان می کنند و خیلی از مادرانی که فرزند اولشان را حامله هستند معمولا ۱ تا ۲ هفته تاخیر در زمان زایمان خود دارند.کودکانی که در هفته ۴۰ ام بارداری به دنیا می آیند معمولا حدود سه کیلو و سیصد گرم وزن و ۵۱-۵۲ سانتی متر قد دارند.هنوز هم استخوانهای جمجمه او قدری از هم جدا هستند و این بدان خاطر است که جمجمه بتواند کمی فشرده تر شده و به راحتی از مجرای زایمان عبور کند.

تا حدود یک سال پس از تولد هم برخی نقاط نرم که ملاج یا فونتانل نامیده می شوند در جمجمه او وجود خواهند داشت.  خوب است بدانید سر اکثر نوزادان به دلیل عبور از مجرای زایمان گرد نیست و معمولا پوست آنها پوشیده از چربی (ورنیکس) و خون است. حتی ممکن از قسمتهایی از پوست بدنش ملتهب٬ خشک یا دارای جوش باشد٬ بنابراین با دیدن نوزاد خود شگفت زده نشوید این موارد همگی طبیعی بوده و پس از مدتی برطرف می شوند. 

به دلیل هورمون هایی که در بدن کودک شما وجود دارن ممکن است اندامهای تناسلی او کمی بزرگ به نظر برسند حتی ممکن از مقداری شیر از سینه های نوزاد (پسر یا دختر) ترشح شود. نگران نباشید٬ این علامت ها پس از چند روز از بین خواهند رفت.  بلافاصله پس از زایمان پزشک یا مامای شما با دستگاه مکش٬ ماده مخاطی را از دهان و بینی نوزاد خارج می کند و شما برای اولین بار صدای گریه کودکتان را خواهید شنید. سپس نوزاد را بر روی شکم شما گذاشته و بند ناف را می برند.

سپس یک سری آزمایشات غربالگری سریع مانند تست نمره آپگار انجام میشوند که پاسخگویی کودک به نشانه های حیاطی را آزمایش و  قد و وزن او اندازه گیری می کنند و در نهایت اگر نوزاد نیاز به مراقبت خاصی نداشته باشد او رادر آغوش شما قرار می دهند.

 

وضعیت مادر

لحظه ای که مدت ها منتظرش بودید این هفته فرا می رسد – لحظه ی دیدن فرزندتان! ولی قبل از مشاهده کودکتان باید مراحل زایمان را پشت سر بگذارید. ممکن است در کلاس های زایمان با مراحل سه گانه زایمان آشنا شده باشید. در مرحله اول زایمان دهانه رحم بوسیله انقباضات منظم رحم نازک شده و کش می آید. مرحله دوم زمانی است که شما با زور زدن کودک را به کانال زایمان می فرستید و از بدنتان خارج می کنید و مرحله سوم و آخر زمانی است که جفت از بدن شما خارج می شود.

  چنانچه بیشتر از یک هفته از زمان زایمان شما بگذرد پزشک شما ممکن است آزمایشاتی را برای شما تجویز کند تا ضربان قلب و حرکات جنین را بررسی نموده و مطمئن شود که کودک به اندازه کافی اکسیژن دریافت می کند و سیستم عصبی او سالم است.

اگر به هر دلیلی زایمان بیش از یکی دو هفته به تاخیر بیفتد و درد زایمان رخ ندهد اکثر پزشکان از اینداکشن (القای درد زایمان به بدن با استفاده از سرم ) استفاده می کنند و اگر پزشک تشخیص دهد که زایمان شما با ریسک همراه است ممکن است زایمان سزارین را به شما توصیه کند.

اگر از جمله مادرانی هستید که از قبل زمان زایمان خود را با سزارین برنامه ریزی کرده اید می توانید خود را از طریق ذهنی و احساسی برای روز زایمان آماده کنید ولی اگر حتی سزارین شما از پیش تائین نشده باشد هم مطمئن باشید که پیوند عاطفی با نوزادتان را بلافاصله برقرار خواهید کرد. ممکن است ترجیح می دادید که به طور طبیعی کودک خود را به دنیا بیاورید و از این بابت احساس ناامیدی کنید ولی مهم این است که در هر صودت نوزاد زیبایتان در کنارتان است و ماه های انتظار به پایان رسیده اند.  پس خوشحال باشید و از حس زیبای مادرانه تان لذت ببرید!

 

شکل ظاهری شما در این هفته

 

 مراقبت های بارداری

سزارین عملی است که معمولا آن را در شرایطی که مادر نمی‌تواند نوزاد را به صورت طبیعی به‌دنیا بیاورد، انجام می‌شود. عمل سزارین به چند علت انجام می‌شود؛ یکی ‌از این دلایل به دلیل کوچک‌بودن لگن  و دیگری به دلیل بزرگ بودن جنین است که در این شرایط جنین نمی‌تواند از سطوح لگن عبور کند.

نامناسب‌بودن شرایط درون رحم، وارد شدن فشار روی بند ناف و جدا شدن زود هنگام جفت از جداره رحم از جمله عللی است که سزارین را برای مادر باردار واجب می‌کند. در عمل سزارین شما ممکن است هوشیار باشید چرا که از روش بی‌حسی نخاعی یا «ایپدورال» استفاده می‌شود.

در عمل سزارین از بریدن پوست و عضلات جدار شکم دیوار رحم باز می‌شود جراح به آرامی برشی در دیواره رحم می‌دهد و کودک را از این طریق خارج می‌کند. بعد ازآن جفت از بدن خارج می‌شود و جدار رحم را با نخ های قابل جذبی بخیه می زنند. سپس عضلات جدار شکم و پوست را با استفاده از این همین نوع نخ می‌بندند. 

سزارین عملی است که بیشتر از ۳۰ دقیقه طول نمی‌کشد. پس از برش رحم ۵ تا ۱۰ دقیقه صرف خارج ساختن کودک و جفت ده و ۲۰ دقیقه نیز صرف بخیه زدن رحم و پوست شکم می‌شود.

 

تغذیه

چرا ویتامین دی برای شیردهی ضرورت دارد؟

ویتامین دی با جذب بیشتر کلسیم، موجب استحکام استخوان‌های شما و کودکتان می‌شود. مادران شیرده باید حداقل روزانه ۳ وعده شیر کم چرب یا بدون چرب یا شیر سویا مصرف کنند تا از میزان دریافت ویتامین دی کافی اطمینان حاصل کنند.

 

شیردهی

حتما درباره فواید شیردهی شنیده‌اید. شیردهی علاوه بر انتقال مواد مغذی و آنتی بادی‌های مهم به بدن کودکتان، برای شما نیز فوایدی دارد:

  • شیردهی پس از زایمان، موجب ترشح هورمون‌هایی می‌شود که خونریزی رحم را کاهش می‌دهد و مرحله ترمیم بدن‌تان را سرعت می‌بخشد.
  • در دوره شیردهی، شما به ۲۵۰۰ کالری در روز احتیاج دارید که حدود ۵۰۰ کالری بیش از مقداری است که در حالت عادی (قبل از بارداری) مصرف می‌کردید. نگران اضافه وزن‌تان نباشید. شیردهی موجب سوزاندن کالری اضافی در بدن شما می‌شود.
  • شیردهی هورمون‌هایی ترشح می‌کنند که موجب شادی و احساس خوب در شما می‌شود.
  • شیردهی هزینه کمتری را برای شما به همراه دارد و از نظر اقتصادی به صرفه است.

 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید