بررسی و مشخصات خودروی شاسی بلند رنو کپچر

بررسی و مشخصات خودروی شاسی بلند رنو کپچر

رنو کپچر یکی از خودروهای ارزان در اساس های شاسی بلند هست و میتواند خاصه ی هر مشتری را بر آورده کند در ادامه میتوانید با بررسی و مشخصات خودروی شاسی بلند رنو کپچر ما را دنبال نمایید .

معرفی کامل رنو کپچر به‌ همراه مشخصات و قیمت این ماشین که یکی از کراس‌اوورهای باکیفیت بازار داخلی به‌حساب می آید.

کپچر کراس‌اوور کامپکت شرکت خودروسازی رنو هست که در ابتدا در قالب یک طرح مفهومی در نمایشگاه ماشین ژنو ۲۰۱۱ به‌ نمایش گذاشته شد؛ اما نسخه‌ی تجاری این اتومبیل در سال ۲۰۱۳ و در همان نمایشگاه رونمایی و فروش آن نیز در آوریل همان سال در کشور فرانسه آغاز شد.

طی سال‌های قبل در بازار خودروی تعداد زیادی از کشور های جهان، کلاس خودروهای کراس‌اوور و شاسی‌بلند به محبوبیت چشم‌گیری دست یافته‌ هست؛ در این بین خودروهای کراس‌اوور جمع‌وجور به‌ علت عملکرد قابل قبول، فضای مناسب و قیمت مناسبی که دارند، به گزینش تعداد زیادی از افراد به‌خصوص جوانان بدل شده‌اند.

شرکت رنو نیز برای بهره‌گیری از این گرایش به‌وجودآمده و سوددهی بیشتر، با عرضه‌ی خودروی زیبایی همچون کپچر، سعی دارد به رقابت با کمپانی‌های دیگر فعال در این حوزه بپردازد.
 
 
مشخصات فنی رنو کپچر

شرکت رنو خودروی کراس‌اوور کپچر ۲۰۱۷ را در نسخه‌های متنوعی با پیشرانه‌های بنزینی و دیزلی عرضه می کند. نسخه‌های بنزینی این ماشین با پیشرانه‌هایی با حجم ۸۹۸ و ۱۱۹۷ سی‌سی عرضه می شوند.

بر اساس اطلاعات موجود در وب‌‌سایت رنو، این پیشرانه‌ها به‌ ترتیب قادر به ساخت توان بیشینه‌ی ۹۰ و ۱۲۰ اسب بخار میباشند. توان بیشینه‌ی هردوی این پیشرانه‌ها در دور موتور ۵۰۰۰ دور بر دقیقه در دسترس هست.

رنو مشابه‌ی ضعیف‌تر این پیشرانه را تنها با جعبه‌دنده‌ی دستی همراه می کند؛ اما مدل‌هایی که با پیشرانه‌ی ۱۲۰ اسب بخاری عرضه میشوند، با دو نوع جعبه‌دنده‌ی ۶ سرعته‌ی دستی و ۶ سرعته‌ی اتوماتیک دو کلاچه قابل سفارش میباشند.

یکی از نکات ناامیدکننده در ارتباط با کراس‌اوور رنو کپچر بهره‌ نبردن آن از سیستم چهارچرخ محرک هست؛ توان خروجی پیشرانه‌ی این ماشین تنها به چرخ‌‌های جلوی آن منتقل می شود و به‌طور حتم این مسئله تأثیری منفی در عملکرد خودروی مورد بحث خواهد داشت.

کراس‌اوور رنو کپچر در داخل کشور توسط شرکت ایراناتومبیل و تنها با پیشرانه‌ی ۱.۲ لیتری و جعبه‌دنده‌ی خودکار عرضه می شود. پیشرانه‌ی یادشده از چهار سیلندر و ۱۶ سوپاپ تشکیل شده هست و از توربوشارژر نیز بهره می برد، ضمن آنکه عملکرد سوپاپ‌های آن توسط سیستم VVT یا سیستم زمان‌بندی متغیر سوپاپ‌ها، تنظیم میشود.

طبق اعلام ایران‌ماشین، این پیشرانه قادر هست حداکثر توان ۱۲۰ اسب بخار و حداکثر گشتاور ۱۹۰ نیوتن‌متر، به‌ترتیب در دورهای موتور ۴۹۰۰ و ۲۰۰۰ دور بر دقیقه ساخت کند.

حداکثر سرعت رنو کپچر ۱۹۲ کیلومتر بر ساعت و مدت‌زمان مورد نیاز برای رسیدن آن از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت، ۱۰.۹ ثانیه هست. ایران‌ماشین میزان مصرف سوخت رنو کپچر را در حالت ترکیبی، ۵.۹ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر اعلام کرده هست.

در مورد سیستم تعلیق رنو کپچر نیز باید بگوییم کمپانی سازنده‌ی فرانسوی، سیستم تعلیق جلو را از نوع مک‌فرسون مستقل و بخش عقب را از نوع سیستم تعلیق نیمه‌مستقل با فنرهای پیچشی گزینش کرده هست.

رنو برای چرخ‌های جلوی این اتومبیل ترمز دیسکی گزینش کرده هست؛ اما برای چرخ‌های عقب، از ترمزهای کاسه‌ای بهرهگیری شده هست. این موضوع را میتوان یکی از نقاط ضعف رنو کپچر با قیمت ۱۱۰ میلیون تومانی آن دانست.

طراحی بدنه و کابین رنو کپچر

کپچر از همان پلتفرمی بهرهگیری می کند که پیش از این در خودروهای نیسان جوک و رنو کلیو به‌ کار گرفته شده بود. این ماشین با طول۴۱۲۲ میلی‌متری خود، اندکی از هاچبک کلیو با طول۳۹۸۶ میلی‌متر طویل‌تر؛ اما به‌ میزان اندکی از نیسان جوک ۴۱۳۵ میلی‌متری کوتاه‌تر هست.

این اتومبیل زیر نظر لارنس ون‌ دن‌ اکر، مدیر واحد طراحی کمپانی رنو طراحی شده هست و بنویت بوشارد، مدیر واحد ساخت رنو از آن به‌عنوان «کراس‌اوور غیرتهاجمی و کامپکتی» یاد میکند که «بسیار کاربرپسند» هست.

در نمای خارجی رنو کپچر از دو رنگ بهرهگیری شده هست و طراحی آن از بسیاری لحاظ به رنو کلیو، برادر کوچک‌تر این ماشین شباهت دارد؛ چراغ‌های جلویی که تا بخش جانبی ماشین کشیده شده‌اند، نشان بزرگ رنو که در دماغه‌ی ماشین نصب شده هست و انحنای جانبی جذاب، از جمله‌ی شباهت‌های بین دو خودروی یادشده میباشند.

در نمای عقب ماشین، چراغ‌های کوچک و عریض رنو کپچر به‌ همراه ستون‌های انتهایی پنجره‌ها که به سمت بالا کشیده‌ شده‌اند بر پویایی و جذابیت آن افزوده‌اند؛ درحالی‌که قوس‌ عریض و برجسته‌ی چرخ‌های آن، حس خودرویی اسپرت را القاء می کنند.

روی‌هم‌رفته طراحی نمای خارجی رنو کپچر بسیار جذاب و خاص هست و نمیتوان ایراد خاصی از این لحاظ به آن وارد کرد. کپچر خودرویی هست که با طراحی چشم‌گیر و جذاب، میتواند نگاهها را به‌ سوی خود معطوف کند.

طبق ادعای رنو، این اتومبیل به گونه‌ای طراحی شده هست تا نقش خودرویی چندمنظوره «MPV» را داشته باشد.

رنو برای هماهنگی بهتر نمای داخلی و خارجی کپچر، در داخل کابین نیز از دو رنگ بهرهگیری کرده هست. متأسفانه فضای داخلی این اتومبیل به‌اندازه‌ی نمای خارجی آن جذاب نیست و طراحی بسیار ساده‌ای دارد. مواد به‌کاررفته در ساخت بخش‌های گوناگون کابین مثل داشبورد و کنسول از نوع پلاستیک سخت میباشند و کیفیت زیاد بالایی ندارند.

با وجود ابعاد کلی کوچک کپچر، ارتفاع نسبتا بلند آن، فضای مناسبی برای سر سرنشینان ردیف جلو و عقب ماشین فراهم کرده هست.

فضای در نظر گرفته‌شده برای پاهای سرنشینان نیز کافی به‌ نظر میرسد. گرچه امکان جابه‌جایی صندلی‌های عقب نیز برای تنظیم فضای پا برای سرنشینان عقب فراهم شده هست؛ به‌ لطف این قابلیت میتوان حجم فضای بار را نیز بسته به نیاز، بین ۳۷۷ و ۴۵۵ لیتر تغییر داد.

در حالت کلی، اگرچه کابین رنو کپچر طراحی ساده و مناسبی دارد؛ اما بعضی رقبای آن اعم از پژو ۲۰۰۸، طراحی جذاب‌تر و چشم‌نوازتری دارند. کراس‌اوور پژو به‌ لحاظ کیفیت مواد به‌کاررفته در کابین نیز به رقیب فرانسوی خود برتری دارد.

گرچه کابین کپچر مشکلات دیگری نیز دارد؛ طبق نظر بعضی کارشناسان، صندلی‌های کپچر در ارتفاع نسبتا پایینی قرار گرفته‌اند و از این رو سوارشدن به این ماشین، زیاد حس یک خودروی کراس‌اوور را به سرنشینان منتقل نمی کند؛ ضمن آنکه بعضی دید شیشه‌ی عقب اتومبیل را مناسب نمی دانند و از این رو بهرهگیری از دوربین عقب را پیشنهاد میکنند.
 
 
امکانات رفاهی رنو کپچر

رنو کپچر از امکانات رفاهی نسبتا مناسبی بهره میبرد که از بین آن‌ها میتوان به مواردی همچون کروز نظارت و سیستم محدودکننده‌ی سرعت، سیستم مصرف بهینه‌ی پیشرانه «ECO-Mode»، سیستم نظارت پایداری الکترونیکی ESP، سیستم بازرسی حرکت در سربالایی‌ HSA، سنسور پارک و دوربین دنده‌عقب، سیستم ورود و خروج با کارت، استارت هوشمند و سیستم پایش فشار تایرها اشاره کرد.

رنو به این کراس‌اوور قابلیت‌های دیگری نظیر برف‌پاک‌کن‌ خودکار مجهز به سنسور باران، سیستم قفل ضد سرقت، آینه‌های جانبی الکترونیکی و مجهز به گرم‌کن، سنسور اتوماتیک نور چراغ‌ها و صندلی‌های جلوی مجهز به گرم‌‌کن نیز اضافه کرده هست.

سیستم سرگرمی رنو کپچر شامل مواردی همچون نمایشگر ۷ اینچی لمسی، پورت USB و AUX، بلوتوث، چهار اسپیکر و سیستم موقعیت‌یابی جی‌پی‌اس هست، ضمن آن که امکان اتصال تلفن همراه‌ هوشمند نیز به این سیستم وجود دارد.
 
 
ایمنی رنو کپچر

شرکت رنو کراس‌اوور زیبای خود را به آلبوم‌ای متنوع از سیستم‌های ایمنی مثل سیستم ترمز ضد قفل ABS، سیستم توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD، سیستم ترمز کمکی در مواقع اضطراری EBA، قلاب‌های ISOFIX برای نصب صندلی‌های ویژه‌ی کودک، قفل مرکزی و ورود بدون کلید و در نهایت کمربند ایمنی جلو به همراه پیش‌کشنده اشاره کرد.

رنو کپچر از چهار کیسه‌ی هوای ایمنی بهره می برد؛ دو کیسه‌ی هوا مسئولیت حفاظت از راننده و سرنشین جلو را در تصادفات روبه‌رو بر عهده دارند. کیسه‌های هوای جانبی نیز از بدن سرنشینان ردیف جلو در برخوردهای جانبی محافظت می کنند.

رنو کپچر در تست‌های سال ۲۰۱۳ موسسه‌ی Euro NCAP پیروز به کسب پنج ستاره‌ی ایمنی شد؛ نمره‌های کسب‌شده توسط این اتومبیل در آزمون یادشده بدین شرح هست:

 

محافظت از سرنشینان بزرگ‌سال: ۸۸ درصد
محافظت از سرنشینان خردسال: ۷۹ درصد
محافظت از عابران پیاده: ۶۱ درصد
سیستم‌های ایمنی و کمکی راننده: ۸۱ درصد
 
 
تجربه‌ی رانندگی رنو کپچر

سیستم تعلیق کپچر در سرعت‌های پایین عملکرد بسیار خوبی دارد و به‌خوبی ارتعاش‌های حاصل از ناهمواری‌های جاده را جذب می‌‌کند.

این اتومبیل عمدتا یکی از راحت‌ترین تجربه‌های سواری را در کلاس خود ارائه میدهد؛ اما در سرعت‌های بالا و حین گذر از پستی‌ها و بلندی‌ها، عملکرد سیستم تعلیق ماشین، کمی با مشکل مواجه می شود.

از آنجایی که کپچر بر مبنای برادر کوچک هاچ‌بک خود، کلیو، توسعه داده شده هست؛ هندلینگ آن نیز تا حدودی به خودروی یادشده شباهت دارد؛ این کراس‌اوور توانایی خوبی در گذر از پیچ‌ها دارد، چسبندگی مناسب با جاده و پاسخ‌دهی فرمان بسیار قابل اتکا، از دیگر توانایی‌های رنو کپچر در بخش هندلینگ و فرمان‌پذیری هست.

چنانچه پیشرانه در حال کار در دورهای موتور بسیار بالا نباشد؛ صدای آن به‌خوبی حذف میشود و در داخل کابین شنیده نمیشود. ضمن آنکه نویزهای محیطی و جاده‌ای در داخل کابین در حد آزاردهنده‌ای به‌ گوش نمی رسد. از همین رو سواری آرام و راحتی توسط کپچر برای سرنشینان به ارمغان می‌‌آید.
 
 
کیفیت ساخت و خدمات پس از فروش

کپچر را میتوان یکی از کراس‌اوورهای پرطرفدار اروپا دانست که جزو محصولات پرفروش شرکت رنو نیز محسوب میشود.

این اتومبیل در حال حاضر جزوی از محصولات ایران‌اتومبیل به‌حساب می آید و شامل گارانتی ۳ ساله‌ی این شرکت نیز میشود ؛ اما با دقت به راه‌اندازی قریب‌الوقوع خط ساخت پژو ۲۰۰۸ در واحدهای ساخت ایران‌ماشین، ممکن هست رنو نیز نسبت به همکاری با سایپا یا اطلس‌ماشین جهت مونتاژ آن در ایران اقدام کند.

به‌طور کلی مالکان رنو کپچر از عملکرد پیشرانه و جعبه‌دنده‌ی آن رضایت دارند و زیاد‌ی شکایات آن‌ها به نوردهی نامناسب چراغ‌های هالوژنی، عملکرد نامناسب سیستم تعلیق عقب و انتقال تکان‌ها به سرنشینان ردیف عقب، کیفیت نامطلوب مواد به‌کاررفته در ساخت داشبورد و کیفیت پایین سیستم صوتی اتومبیل بازمی‌گردد.
 
 
قیمت رنو کپچر

کمپانی رنو خودروی کراس‌اوور کپچر را در بازارهای جهانی تحت نسخه‌های متنوعی عرضه می کند، قیمت پایه‌ی ضعیف‌ترین نسخه‌ی این ماشین با پیشرانه‌ی ۰.۹ لیتری و جعبه‌دنده‌ی دستی، معادل ۱۸,۸۰۰ دلار هست، ضمن آنکه برای پایین‌ترین نسخه‌ی این اتومبیل که از پیشرانه‌ی ۱.۲ لیتری و جعبه‌دنده‌ی اتوماتیک بهره می برد،

برچسب قیمتی ۲۳,۲۰۰ دلاری در نظر گرفته شده هست؛ اما این ماشین در کشورمون تنها با پیشرانه‌ی ۱.۲ لیتری و با جعبه‌دنده‌ی ۶ سرعته‌ی اتوماتیک با کلاچ دوگانه به‌ فروش می رسد. قیمت رنو کپچر ۲۰۱۷ معادل ۱۱۰ میلیون تومان هست.
 
 
رقبای رنو کپچر

رنو کپچر بر اساس قیمت و کلاس بدنه‌، در بازار ایران رقبای زیادی دارد که هرکدام از آن‌ها به‌ طریقی توانسته‌اند بازار خود را پیدا کنند. رقبای این کراس‌اوور را میتوان به دو دسته‌ی چینی و غیر چینی تقسیم کرد؛

خودروهای چینی شامل مواردی همچون ام‌وی‌ام ایکس ۳۳ اس، دانگ‌فنگ اچ‌ ۳۰ کراس، چانگان سی اس ۳۵، هایما اس ۷، جک اس ۷، لیفان ایکس ۵۰ و لیفان ایکس ۶۰ هست و در بین خودروهای غیر چینی، رقبای بین‌المللی آن را میتوان مواردی همچون پژو ۲۰۰۸، نیسان جوک، رنو ساندرو استپ‌وی، سانگ یانگ تیوولی و ام‌جی جی‌اس دانست.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید