تاثیر چاقی بر باروری و حاملگی

در مورد تاثیر چاقی بر مسمومیت حاملگی (پره‌اکلامپسی) عواملی مثل اختلالات عروقی، مقاومت به انسولین،هیپرلیپیدمی و التهاب مزمن Sub clinical را موثر می‌دانند.چاقی بیماری قرن حاضر است؛ اگرچه هنوز در فرهنگ ما در توصیف فرد چاق هنوز کلمه تحسین ماشاءالله که چاق شده‌ای به کار می‌رود ولی برای لاغرها این کلمه‌ها را استفاده نمی‌کنیم.

در حالی که خانم‌های چاق قدرت باروری کمتری دارند که بیشتر به دلیل اختلال کار تخمدان است و این افراد حتی وقتی با درمان‌های دارویی حامله می‌شوند بیشتر در معرض سقط هستند؛ لذا افراد چاق را باید قبل از اقدام به حاملگی تشویق به مناسب کردن وزن کنیم و از ترکیب ورزش و رژیم غذایی کم کالری استفاده کنیم. حتی ۵ تا ۱۰ درصد کاهش وزن در افراد چاق اثرات خوبی بر باروری و حاملگی دارد.

همانطور که می‌دانید در افراد چاق شانس دیابت حاملگی سه برابر بیشتر ازافراد با وزن نرمال است و نیز عدم تحمل گلوکز در این افراد بیشتر ممکن است به دیابت آشکار تبدیل شود و بیشتر افراد غیرچاق در معرض فشارخون بالا در حاملگی هستند. در مورد تاثیر چاقی بر مسمومیت حاملگی (پره‌اکلامپسی) عواملی مثل اختلالات عروقی، مقاومت به انسولین،هیپرلیپیدمی و التهاب مزمن Sub clinical را موثر می‌دانند.

شانس زایمان زودرس در خانم‌های چاق بیشتر است که به دلیل عوارضی مثل دیابت، فشارخون بالا، عفونت ادراری و چندقلویی شدت می‌یابد. شانس حاملگی چندقلویی چند تخمکی در چاق‌ها بیشتر است. و همچنین عفونت ادراری در خانم‌های چاق بیشتر است حتی وقتی که حامله نیستند. قطع موقت تنفسی پس از عمل جراحی (مثلا سزارین) اگرچه مشکل شایعی نیست ولی بسیار مهم است.

مشکلات حین زایمان در خانم‌های چاق بیشتر است (مثلا مدت زمان زایمان طولانی‌تر می‌شود) چون عضله رحم این افراد قدرت انقباضی کمتری دارد. لذا نیاز به تحریک زایمانی در این افراد بیشتر است. شانس دیتوشی شانه به دلیل جنین درشت بیشتر است. شانس سزارین به دلیل دیتوشی رحمی و نیز جنین درشت وعوارض همراه چاقی مثل فشارخون، دیابت و… بالاتر است و سزارین فرد چاق مشکل‌تر از سزارین افراد غیرچاق است. شانس زایمان طبیعی پس از سزارین در افراد چاق کمتر است.

عدم تناسب اندازه جنین نسبت به لگن مادر، در مادران چاق شایع‌تر است. جنین درشت در این افراد بیشتر است که هم برای مادر مضر است و هم خود جنین نوزاد درشت در معرض مخاطراتی بیشتر از جنین و نوزاد با وزن نرمال است. حین بیهوشی یا بی‌دردی شکست روش epidural در افراد چاق بالاتر است. روزهای بستری شدن افراد چاق در بیمارستان بیشتر است. شانس خونریزی پس از زایمان بیشتری دارند.

عفونت محل بخیه در چاق‌ها بیشتر است. خانم‌های چاق اختلال شیردهی بیشتری دارند و مدت کوتاه‌تری می‌توانند فرزندشان را با شیر مادر تغذیه کنند چون پاسخ پرملاکتین به مک زدن در افراد چاق پایین‌تر از افراد با وزن نرمال است. جنین مادر چاق بیشتر در معرض ناهنجاری به ویژه از نوع اختلالات بسته شدن ستون مهره‌ها است.

مرده‌زایی در خانم‌های چاق بیشتر است. مرگ ومیر نوزاد مادر چاق به دلیل درشت بودن بیشتر است چه در اثر ضربه‌های زایمانی و چه به دلیل کمبود قند و کلسیم در ساعت‌های اول پس از تولد. نوزادان چاق بیشتر از نوزادان نرمال در معرض چاق شدن بعدی هستند. لذا در خانم‌ها توصیه می‌شود که سعی کنند وزن نرمال و مناسب با قد داشته باشند و در حاملگی از چاق شدن بیشتر از افراد نرمال که حدود ۱۰ کیلوگرم است بپرهیزند.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید