هواپیمای اف-۳۵ ساخت شرکت Lockheed Martin با همکاری شرکت‌های بزرگ دیگر همچون نورثروپ گرومن واقع در آمریکاست،F-35  یک جنگنده نسل پنجم و تک‌سرنشین و تک موتوره و اولین جنگنده چندمنظوره نسل پنجمی محسوب می‌شود.

پروژه جنگنده‌هاي F35 که گران‌ترين پروژه نظامي تاريخ محسوب مي‌شود به دليل بروز مشکلات پي‌درپي با تاخير مواجه شده‌ بود.بالاخره پس از رفع نواقص اولين تست شليک خود را در زمان پرواز انجام داد. سرعت شليک اين جنگنده ۵۵ شليک در هر ثانيه است. در حال حاضر سامانه هدف‌گيري هنوز روي اين جنگنده مستقر نشده است.

اين پرواز آزمايشي در پايگاه هوايي رودخانه پاتوکسنت ايالت مريلند آمريکا انجام شده است.سامانه شليک اين جنگنده مدرن‌ترين نمونه ساخته شده در جهان است و سامانه هدف‌گيري هوشمند آن که در کلاه خلبان تعبيه مي‌شود، در حال تکميل بوده و دقت آن برابر با دقت ليزر است.به گفته کارشناسان مهم‌ترين ضعف اين جنگنده مقابله و انهدام اهدافي است که با سرعت نسبتا بالايي در حال حرکت هستند و به همين دليل موشک‌هاي زمين‌به‌هوا بزرگترين تهديد براي آن محسوب مي‌شوند.

سال گذشته نيروي هوايي آمريکا اعلام کرد که جنگنده F35 آماده بهره‌برداري است اما واقعيت اين است که اين جت براي استفاده از تمام قابليت‌ها و سلاح‌هاي مدرن خود بايد چند سال منتظر باشد. به‌روزرساني نرم‌افزار و تکميل حسگرها مهمترين اقداماتي است که بايد براي آماده‌سازي اين جنگنده انجام شود.کشورهاي زيادي از جمله انگليس، هلند، استراليا، کانادا، ترکيه، کره جنوبي و ژاپن اين جت‌ را براي ناوگان هوايي خود سفارش داده‌اند.قيمت اين جنگنده حدود ۱۳۲ ميليون دلار اعلام شده است.

نوع تسلیحات مورداستفاده

درباره تسلیحات مورداستفاده در جنگنده‌ها می‌شود بحث‌های فراوانی انجام داد ولی اگر بخواهیم به‌صورت عمومی صحبت کنیم این تسلیحات به سه گروه عمده تقسیم‌بندی می‌شوند که عبارت است از تیربار هواپیما که برای جنگ‌های در فاصله کوتاه مورداستفاده قرار می‌گیرد، موشک‌های هوا به هوا که برای جنگ‌های هوایی برای فاصله‌های متفاوت مورداستفاده قرار می‌گیرند (که البته این موشک‌های هوا به هوا خود به دو دسته راداری و حرارتی تقسیم‌بندی می‌شوند)، و همچنین موشک‌های هوا به زمین که آن‌ها نیز تقسیم‌بندی‌های خود را دارند. در کل این جنگنده به‌صورت استاندارد توانایی حمل ۲ موشک فوق پیشرفته هوا به هوای AIM 120 و همچنین دو بمب هوشمند قابل هدایت ۱۰۰۰ پوندی GBU-32 است.

در نتیجه این ترکیب‌بندی سلاح‌ها، این هواپیما قادر است هم در هوا و هم بر روی زمین بسیار خطرناک ظاهر شود. جای ذکر است که این جنگنده با مقداری تغییر در ساختار نرم‌افزاری و همچنین سخت‌افزاری قادر به حمل انواع دیگر موشک‌های راداری مثل sparrow  نیز هست ولی موشک‌های ذکرشده از کارایی فوق‌العاده‌ای برخوردار هستند. البته زمانی به قدرت واقعی این سلاح‌ها پی می‌بریم که بدانیم این هواپیما دارای رادارهای بسیار قوی و همچنین سیستم کنترل بسیار هوشمند است.