تلفیقی از هنر معماری و شکوه طبیعت در روستای پالنگان

تلفیقی از هنر معماری و شکوه طبیعت در روستای پالنگان

درراهنمای سفر به کردستان و تماشای اماکن دیدنی کردستان باید بگوییم که وقتی پا در دل طبیعت می گذارید، بیشتر چه چیزی شما را خوشحال می کند و احساس خوبی در شما بوجود می آورد؟

دیدن یک کوه و عظمت آن، خیره شدن به زیبایی یک آبشار و یا دنبال کردن مسیر آب یک رودخانه و گاه پیچ و قوس های مسیر که آب را جهت می دهد؟ سبزبودن مناظر چقدر در روحیه تان و بیرون کشاندن آن از رخوت و سستی، نقش دارد؟

اگر پاسخ شما به تمام این پرسش ها، یک پاسخ مثبت است، درنگ نکنید و برنامه ی سفر خود را برای چندروز مهمان شدن در غرب کشور، با همراهانتان هماهنگ کنید.

ببا سفر به پالنگان حتماً از این تصمیم، پشیمان نخواهیدشد، چرا که طبیعتی بی نظیر در یک روستا در دل کوه با خانه هایی که سقف هر یک، حیاطی برای خانه ی بالایی محسوب می شود و مردمانی با صفا و صمیمیت که این گونه در جوار هم روزگار می گذرانند.

شما را غرق در زیبایی های خود خواهدکرد و تنها از شما طلب می کند که این همه زیبایی طبیعت و اماکن دیدنی کردستان را نظاره گر باشید و از گذر زمان در پالنگان لذت ببرید.
 
 
دوستی تاریخ با طبیعت در اماکن دیدنی کردستان

اگر به هنر و به خصوص معماری، توجه ویژه ای دارید، نوع ساخت خانه های روستان پالنگان را به دقت مورد بررسی قرار دهید. اگر اهل تاریخ هستید، خوب است بدانید که قدمت برخی از آثاردر روستای پالنگان که از توابع کامیاران به حساب می آید، همچون مساجد، باغ ها و برخی خانه های قدیمی، حکایت از جامانده های دوران سامانی دارد.

به هرحال، منطقه ی ژاورود در ۴۷ کیلومتری از کامیاران در استان کردستان، شما را اگر اهل هنر و تاریخ هستید، به دورانی از تاریخ همچون عهد سامانی و هنر معماران آن زمان، خواهدبرد. وقتی به پالنگان رفتید، حتماً سری هم به قبرستان قدیمی روستا بزنید.

در آن جا، دیدن قبرهایی که با خط کوفی بر روی سنگ ها نگاشته اند و حاکی از قدمت آن ها در قرون ۷ و ۸ هجری دارد، قطعاً متحیرتان خواهدکرد.

پالنگان باز هم برای شما جاذبه خواهدداشت پس برای بازدید از قلعه ای که اتاق ها و آتشکده ی آن میراث دوران گذشته است، آماده شوید و به دره ی تنگی ور که درست در ۸۰۰ متری جنوب شرقی پالنگان است، بروید، در آن جا، قلعه ی قدیمی و تاریخی حتماً شما را مجذوب و مسحور خود خواهدکرد.

حواستان باشد در کنار بازدید از قلعه از آب گوارای رودخانه ی تنگی ور هم بنوشید، نترسید مشکلی برای سلامتی تان پیش نمی آید، چون آب این رود از چشمه های آب زلال و خوب، تأمین می شود، پس وسواس به خرج ندهید و این فرصت را برای نوشیدن آبی گوارا، مغتنم بشمارید.

اگر دوست دارید درمورد روستای پالنگان، اماکن دیدنی کردستان، مذهب و پیشه ی مردمانش بیشتر بدانید، آگاه باشید که جمعیتی تقریباً معادل ۱۰۰۰ نفر در این روستا، روزگار می گذرانند و با توجه به امکاناتی که به لحاظ طبیعت خدادادی، همچون باغ های سرسبز در اختیار مردم قرار دارد، آن ها هم از کاشت و برداشت محصولاتی چون انار، انجیر، هلو و زردآلو، تأمین معاش می کنند و البته بازهم به دلیل شرایط آب وهوایی مطلوب و پرورش دام، فروش لبنیات و سایر فرآورده های آن برایشان یک پیشه به شمار می آید. از هنر این مردمان که تقریباً بیشترشان اهل سنت اند و صنایع دستی آن ها نیز نباید غافل شد.

بی شک زندگی در روستایی خوش آب وهوا در کنار زیبایی های هستی همچون رود و کوه و سبزی طبیعت، مردمانی خوش ذوق و اهل هنر پرورش خواهدیافت. جاجیم بافی، گیوه بافی، موج بافی از آثار هنری این مردمان ساده و صمیمی است که در کسب درآمد برای آن ها نیز نقش مهمی دارد.

البته تهیه ی عسل طبیعی هم در روستای پالنگان یکی از پیشه های مهم برای آن هاست. راستی وقتی از شهر فاصله گرفتید و مهمان طبیعت کردستان و روستای پالنگان بودید، اگر خواستید با مردمان ساده و بی آلایش پالنگان به گفتگو بنشینید، حتماً لهجه ی آن ها برایتان جالب خواهدبود. در راهنمای سفر به کردستان بداند که این مردم با صفا با لهجه ی اورامی با هم صحبت می کنند. یادتان باشد لهجه ی اورامی

روستای پالنگان

هنر در اماکن دیدنی کردستان و راهنمای سفر به کردستان

شما در روستای پالنگان، این روستای پلکانی در دل زاگرس که شاید نظیر آن را در شمال کشور و در ماسوله هم دیده باشید، حسابی از پدیده های طبیعی و گاه ساخت دست بشر همچون خانه هایی که از سنگ به صورت خشکه چینی روی هم قرار گرفته و بنا شده اند، لذت خواهیدبرد.

حتی اگر در بهار مهمان پالنگان باشید، دیدن عشایر و مراسمی که در هنگام کوچ، اجرا می کنند نظیر، موسیقی گریان، چپله و سیاچمانه، برایتان جذابیت زیادی خواهدداشت.

امیدوارم در وصف زیبایی های روستای پالنگان، این روستای زیبا و تلفیقی از هنر و تاریخ و طبیعت زیبای هستی، چیزی را از قلم نینداخته باشیم هرچند که شنیدن و البته خواندن کی بود مانند دیدن؟!!!
 
 
چگونه به پالنگان برویم؟
اگر تصمیم گرفتید، در یک زمان مناسب، با ماشین شخصی خود با همراهانتان، راهی کردستان شوید و نظاره گر زیبایی های روستای پالنگان و استشمام هوای پاک این روستا باشید، دو مسیر پیش روی شماست.

اگر اهل تهران یا یکی از شهرهای مرکزی وطن هستید، و البته رانندگی در مسیرهایی که ترافیک روانی ندارند، اعصابتان را آزرده می کند، پس شما اگر از طرف کرمانشاه راهی پالنگان بشوید،

خیلی بهتر است چون این مسیر آزادراه است و به لحاظ ترافیکی، روان تر از مسیرهای دیگر است. به هرحال به خاطر داشته باشید، که کامیاران تابلویی است که باید حواستان به آن باشد که از آن نگذرید.

اگر از طرف کرمانشاه، رفتید که تا کامیاران ۵۵ کیلومتر باید رانندگی کنید و اگر به سنندج رسیدید، ۷۵ کیلومتر تا رسیدن به کامیاران، مسیر پیش روی شماست.

از هر مسیری که رفتید وقتی به کامیاران رسیدید، این جا مقصد نهایی شما نیست، لطفاً ۵۵ کیلومتر دیگر هم در مسیر جاده ی روستای “توبره ریز ” برانید تا سرانجام به روستای زیبای پالنگان برسید.

مسیر پالنگان به خاطر جاده ی آسفالتی که دارد، زیاد اذیت نخواهیدشد. اینجا مقصدی از جاذبه های زیبای هنری و تاریخی روستای پالنگان است.

اما شمایی که مسافرت با وسیله ی شخصی را ترجیح نمی دهید، به خاطر داشته باشید وقتی به کرمانشاه یا سنندج رسیدید، با مینی بوس یا تاکسی، راهی کامیاران شوید از آن جا برای رسیدن به مقصد اصلی، باز هم دو راه پیش روی شماست یا با مین بوس راهی شوید که البته معلوم نیست کی راه بیفتند و از این نظر نمی توانید برنامه ی دقیقی داشته باشید، پس اگر راه بعدی را بخواهید بدانید این است که از تاکسی های خطی این مسیر به سوی پالنگان، استفاده کنید.

برای این که این تاکسی ها را ببینید، به اول جاده روستای توبره ریز بروید و سوار تاکسی شوید. از نظر هزینه هم فعلاً باید برای هر نفرتان ۲۰۰۰ تومان هزینه کنید، البته این مبلغ مانند دیگر هزینه ها در جامعه، احتمال افزایش خواهدداشت پس شاید خیلی دقیق نباشد ولی خب برای یک دیدکلی بد نیست.

اگر حوصله ی منتظر نشستن برای پر شدن تاکسی را ندارید از تاکسی تلفنی های کامیاران، لطف بفرمایید تاکسی آن هم از نوع دربست، بگیرید و به روستای زیبای پالنگان، بروید. البته خودتان بهتر می دانید که باید بیشتر هزینه کنید، مبلغی که تا همینک خبر داریم حدود ۱۵ هزار تومان است.

حالا بستگی به این دارد که شما کی راهی باشید و اوضاع افزایش کرایه ها تا چه میزان دستخوش تغییرات باشد. کمی از شهر فاصله بگیرید و راهی روستا شوید. پالنگان، روستایی است که شما را مهمان زیبایی های طبیعت و هنر اصیل معماری ایرانی و آثار به جامانده از دل تاریخ در روزگار سامانیان خواهدکرد.

دل به آغوش طبیعت بسپارید و از هوای پاک روستا، استفاده کنید و از گذر لحظات زندگی تان لذت ببرید، در پالنگان، خوش بگذرانید و بهترین خاطره ها را از آن خود و همراهانتان کنید. سفرتان بی خطر، دلتان خوش.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید