حقیقت هایی جالب در مورد انواع اختاپوس ها

تاکنون تعداد ۳۰۰ گونه از هشت پا شناسایی شده است. اختاپوس دارای دو چشم و چهار جفت بازوها هستند.در هر بازوی او ردیف هایی از کلاهک های مکنده وجود دارد و اگر یک بازوی هشت پا قطع شود و آن را از دست بدهد، دوباره بازویش شروع به رشد می کند و ترمیم می شود.حقیقت هایی جالب در مورد انواع اختاپوس ها

اُختاپوس یا هشت پا جانوری آبزی است که در قسمت های مختلفی از اقیانوس‌های جهان، به‌ویژه در بخش هایی که دارای سنگها و تپه های مرجانی است، زندگی می‌کند.هشت پا جزو نرم تنان و از شاخه ی سرپایان است. این جانور بدنی نرم و بدون اسکلت دارد که به او اجازه می دهد تا از مکان های تنگ عبور کند. در میان بی مهرگان اختاپوس ها جزو باهوش ترین آنها هستند.

اختاپوس ها وقتی حوصله شان سر می رود بازوهای خود را می خورند

این نکته حتما توجه ویژه نگهبانان اختاپوس های اسیر را برمی انگیزد، در قیاس با اختاپوس هایی که در آکوایوم های دکوری دارای صدف و گلدان زندگی می کنند اختاپوسهای آزاد که در شرایط خشن تری به سر می برند استرس زیادی نیز متحمل می شوند.

برخی از این حیوانات در محیط هایی که هیچ محرک دیگری وجود ندارد حتی روی به انجام رفتارهای آزاردهنده ای همانند خوردن زائده های بدن خود می آورند.حقیقت هایی جالب در مورد انواع اختاپوس ها

اختاپوس ها مقداری سم دارند

به نظر می رسد تمام انواع اختاپوس ها در بدن خود مقداری سم داشته باشند که ناشی ازنوعی باکتری ساکن داخل بدنشان است. البته سم بیشتر اختاپوس ها آنقدر نیست که به انسان آسیب بزند. اما در صورت گزش انسانی بزرگسال، بوسیله اختاپوس حلقه آبی، فرد برای چند دقیقه ای فلج خواهد شد.

اختاپوس ها می توانند از ابزار استفاده کنند

بله، اختاپوس ها نیز همانند شامپانزه ها، دلفین ها و گاوها از جمله حیوانات هوشمندی به شمار می روند که توانایی استفاده از ابزارآلات را دارند. سال ۲۰۰۹ دانشمندان، اختاپوس های رگ دار یا Amphioctopus marginatus را در حال بلند کردن پوسته های خالی نارگیل و استفاده از به عنوان خانه های متحرک مشاهده کردند.

جولیان فین محقق زیست شناس دریایی که  در موزه ویکتوریا در استرالیا مشغول به کار است، در همین رابطه اظهار داشت: “خیلی اوقات شده که اختاپوس ها را در حال پنهان شدن در صدف های  خالی مشاهده و از آنها تصویر تهیه کرده ام اما هیچ وقت انتظار نداشتم اختاپوسی را ببینم که چند پوسته نارگیل خالی را روی هم چیده و آنها را در امتداد کف اقیانوس هل میدهد.”

اختاپوس ها می توانند درب قوطی های قرص را باز کنند هستند

خب، در این رابطه باید اذعان داشت اگر هم همه اختاپوس ها نتوانند در قوطی قرص را باز کنند، اما اختاپوس غول پیکر ماده ای به نام بیلِی که در اقیانوس آرام زندگی می کند در این زمینه تواناست. زیست شناسان شاغل در آکواریوم سیاتل تصمیم گرفتند تا قدرت و هوشمندی بیلی را در رقابت بازکردن درب قوطی قرص به چالش بکشند.

این سفالوپود زیرک نیز توانست ظرف ۵ دقیقه درب قوطی را باز کرده و خوراکی خوشمزه داخلش را میل کند. احتمالا انجام این کار برای جانداری که باز کردن پوسته صدف و سایر نرم تنان صدف سخت را بدون استفاده از چاقو بلد است آنچنان هم مشکل نمی باشد.

اختاپوس ها استاد استتار هستند

 اختاپوس می تواند رنگ بدن خود را در کمتر از سه دهم یک ثانیه به کلی تغییر بدهد. اما برای استتار صرفا از الگوهای کلی که در محیط اطرافش وجود دارد اقتباس نمی کند، بلکه غالبا به تقلید از ظاهر اشیایی که کف دریا یافت می شوند، مثل گیاهان و یا صخره ها می پردازد تا خود را به طور کلی در محیط زیرآب محو کند.

اختاپوس ها زندگی سریعی دارند و زیاد عمر نمی کنند

به ازای اینهمه قابلیت شگفت انگیزی که اختاپوس ها دارند، عمرشان کوتاه است و بیشتر از چند سال نیست. بعضی از گونه های این جاندار نیز شش ماه بیشتر زندگی نمی کنند.

مکنده های اختاپوس ها در عین قدرتمندی حساسیت بالایی دارد

مکنده های دست ساز انسانی در قیاس با مکنده های طبیعی که زیر بازوی اختاپوس ها یافت می شود هیچ است. معمولا هر اختاپوسی تعداد ۲۴۰ مکنده روی هر بازوی خود دارد و اگر بازوی اختاپوس اندازه غیرعادی داشته و بزرگتر از معمول باشد می تواند وزنی تا حدود ۱۶ کیلوگرم را نیز نگاه دارد.

این مکنده ها در عین حال حساسیت بالایی نیز دارند و می توانند سیگنال های شیمیایی ظریف را دریافت کرده و به صورت مجزا از بقیه حرکت کنند و حتی تا نیمه به حالت مشت کرده دربیایند.

اختاپوس ها عاشق بازی هستند

درست است، انسان ها خصوصیات خود را به قلمرو حیوانات هم تعمیم می دهند. اما داستان هایی که از مالکان آکواریوم ها و لابراتوارهای زیست شناسی نقل شده نشان می دهد اختاپوس ها واقعا کنجکاو بوده ونیازمند تحریک برای برانگیخته شدن حس کنجکاویشان هستند.

حتی شاید بتوان گفت اختاپوس ها اهل “بازی” هم هستند.  در کتاب اختاپوس ها! از قول یکی از دانشمندان نقل شده است که اختاپوسی بطری پلاستیکی را برخلاف جریان آبی که داخل مخزن نگهداریش ریخته می شده هل می داده است، مثل کسی که زیر آب توپ بازی کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید