خواص درماني چاي بابونه صدها سال است که شناخته شده است. به کاهش وزن و بي خوابي کمک ميکند. اين چاي خوش طعم داراي فوايد بسياري هم هست.. اين فوايد عبارتند از :

۱ – شست و شوي مو با چاي بابونه
چاي بابونه همچنين به عنوان يک شستشو مو نهايي مي تواند استفاده شود. يا مي توانيد به ماسک مو هاي مختلف اضافه کرده و به عنوان درمان خانگي استفاده کنيد . چاي بابونه براي درمان شوره سر، نيز استفاده مي شود.چاي بابونه مو را تغذيه کرده و درخشش و زيبايي مي دهد . در صورت استفاده طولاني مدت از گل بابونه رنگ موها را روشن ميکند


۲ – بي خوابي
يکي از فوايد چاي بابونه مبارزه با بي خوابي است. چاي بابونه يک آرام بخش طبيعي و ملايم دارد بنابراين يک فنجان چاي بابونه گرم قبل از خواب به شما آرامش مي دهد و به خواب بهتر کمک مي کند.

۳ – مشکلات معده
چاي بابونه مي تواند براي درمان اختلالات معده استفاده شود. درد معده را برطرف مي کند و به تقويت دستگاه گوارش کمک مي کند.

۴ – سرما خوردگي و آنفولانزا
يکي ديگر از مزاياي چاي بابونه اين است که با سرما خوردگي و آنفولانزا مبارزه مي کند. شما با نوشيدن چاي بابونه احساس بهتر ميکنيد، سيستم ايمني بدن تان افزايش يافته، و خواص ضد باکتري آن به بهود سرما خوردگي کمک ميکند.

۵ – ديابت
تحقيقات نشان داده شده است که مصرف روزانه چاي بابونه از پيشرفت ديابت جلوگيري کرده و عوارض آن را کمتر مي کند. چاي بابونه براي کنترل سطح قند خون کمک ميکند (ولي با اين حال قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنيد)

۶ – ميگرن
چاي بابونه باعث تسکين ميگرن مي شود.براي کساني که از ميگرن رنج مي برند توصيه مي شود روزانه از اين چاي استفاده کنند.

۷ – درمان هموروئيد
چاي بابونه تسکين دهده خوبي براي دردهاي بواسير است.

۸ – سياهي دور چشم
فايده چاي بابونه تنها به استفاده داخلي محدود نمي شود، همچنين مي توانيد از چاي بابونه براي استعمال خارجي نيز استفاده کنيد. اگر کيسه هاي چاي بابونه را خيس کرده و سرد کنيد و ۱۰-۱۵ دقيقه بگذاريد بماند سياهي دور چشم و پف چشم را از بين مي برد.

۹ – درمان پوست
چاي بابونه داراي آنتي اکسيدان، ضد ميکروب و ضد التهاب است. همانطور که قبلا ذکر شد، مي توان آن را هم استفاده داخلي و خارجي کرد؛ شما مي توانيد چاي بابونه سرد را به عنوان يک تونر صورت طبيعي،با مواد ديگر ترکيب کنيد و به پوست صورت بزنيد . کاربرد خارجي، سوزش پوست را کاهش مي دهد، به کاهش خارش و راشهاي پوستي کمک ميکند، زخم ها را زودتر بهبود مي دهد و جاي جوش، آفتاب سوختگي و زخم هاي کوچک را درمان ميکند ،پوست را جوان و زيبا ميکند. خواص آنتي اکسيداني، چاي بابونه نيز مي تواند با پيري مبارزه کند. و هنگامي که آن را مي نوشيد، کل سيستم دروني بدن هيدراته مي شود.

نکته مهم :
چاي بابونه منفعتهاي بسياري دارد، اما اگر بيش از حد مصرف شود معده را ناراحت و باعث اسهال مي شود . همچنين اگر باردار هستيد بايد با دکتر خود مشورت کنيد.