درمان های ساده ترش کردن معده

معده برای هضم غذا، مقدار زیادی اسید ترشّح می کند. دیواره معده جوری طرّاحی شده است که در مقابل اثرات این اسید مقاوم است. امّا ساختمان مری به گونه ای نیست که تاب تماس با این اسید را داشته باشد؛

بنابراین اگر به هر دلیل؛ اسید معده به مری وارد شود، احساس ناخوشایندی به بیمار دست می دهد که به آن «ترش کردن» می گوییم. ترش کردن، واقعاً ترش کردن است؛ چرا که اسید معده هم مانند هر اسید دیگری مزّه ای ترش دارد.

داروهایی وجود دارد که می تواند اسید معده را کنترل کند ولی سبب از دست دادن ویتامین B12 و همچنین پوکی استخوان خواهد شد. این داروها اگر در مرور زمان مصرف شوند منجر به بیماری های قلبی و کلیوی می شوند.

علایم ترش کردن معده

شایع ترین علامت همان احساس ترش کردن در پشت جناغ سینه است. درد در پشت جناغ سینه؛ احساس بازگشت غذا به گلو و دهان؛ احساس مزّه شور و ترش یا تلخ در دهان یا جمع شدن بزاق در دهان از دیگر علامت هاست.

بسیاری از مواقع به علّت اسپاسم عضلات حنجره و گلو در تماس با اسید معده؛ بیمار احساس وجود یک عقده در گلو را تجربه می کند؛ گاهی هم به علّت التهاب تارهای صوتی دچار خشونت صدا می شود.

احساس بدمزّه بودن دهان در صبح ها از علایم دیگر است. در مواردی بیمار احساس تهوّع و استفراغ به خصوص پس از برخاستن از خواب را نیز دارد.

راه های درمان

خوردن موز

موز حاوی آنتی اسید طبیعی می باشد که می تواند از رفلکس اسید معده جلوگیری کند. اگر بعد از صرف غذا یک عدد موز میل کنید اسید معده کاملا کنترل می شود و خنثی شدن آن سبب می شود شما دچار سوزش معده نشوید.

دمنوش زنجبیل

زنجبیل در هر حالتی که مصرف شود از بیماری های معده جلوگیری می کند. زنجبیل یک گیاه برای کاهش تهوع و جلوگیری از برگشت اسید معده است. 

می توانید سه قطعه تقریبا کوچک از یک زنجبیل را در دو فنجان آب در حال جوش ریخته و آن را دم کنید.بعد از ۳۰ دقیقه تکه های زنجبیل را خارج کنید و این دمنوش را ۲۰ دقیقه قبل از غذا بنوشید.

آلوئه ورا

حتما شنیده اید که آلوئه ورا برای تسکین سوختگی ها بسیار مفید است. اما این تنها خاصیت آلوئه ورا یا گیاه صبر زرد نیست. زمانی که معده شما شروع به سوزش کرد یک لیوان از آب آلوئه ورا بنوشید.این گیاه معده را آرام کرده و در کاهش التهاب معده بسیار موثر است.

چای بابونه

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که قبل از خواب چای بابونه می نوشید باید بدانید که هیچ وقت دچار التهاب معده نخواهید شد. بابونه یک درمان طبیعی برای از بردن استرس می باشد. این گیاه می تواند رفلکس اسید معده را کاملا درمان کند.

یک قاشق چای خوری بابونه همراه با گلبرگ هایش در یک فنجان آب جوش دم کنید.این چای بسیار آرام بخش بوده و اجازه برگشت اسید معده را نمی دهد.

سرکه سیب

گاهی دلیل ترش کردن و سوزش معده میزان زیاد اسید معده می باشد. ولی برخی اوقات به دلیل کمبود اسید معده سوزش شدیدی در سر دل احساس می کنید. در این صورت شما می توانید با استفاده از یک اسید کاملا طبیعی این مشکل را درمان کنید.

مخلوط ۳ قاشق چای خوری سرکه سیب که در آب نوشیدنی مخلوط کرده اید می تواند سوزش معده را درمان کند. قبل از هر وعده غذایی و یا قبل از خواب سرکه سیب را مصرف کنید.

خردل

ممکن است برای شما تعجب آور باشد ولی خردل یکی از مواد معدنی است که در خنثی سازی اسید معده بسیار موثر است.مصرف یک قاشق چای خوری پودر خردل زرد همراه با غذا اسید معده را تنظیم می کند.

بادام

بادام خواص بی نظیری دارد که یکی از آنها جلوگیری از سوزش سر دل است. قبل از هر وعده غذایی ۳ الی ۴ بادام میل کنید. به این ترتیب معده شما آرام خواهد ماند.

ترک سیگار

مصرف سیگار و الکل سبب تضعیف ماهیچه های معده می شود. این امر باعث می شود محتویات معده به راحتی ترشح شده و به مری برگشت پیدا کنند. با ترک مصرف سیگار شما می توانید از عوارض نیکوتین همچنین مشکلات معده در امان بمانید.

مصرف غذاهایی که چربی بالایی دارند نیز در بهم زدن اسید معده موثر هستند.در ضمن پس از صرف غذا بلافاصله دراز نکشید تا اسید معده که جهت هضم غذا ترشح شده به مری شما برگشت پیدا نکند.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید