ده قلعه متروکه در جهان

ده قلعه متروکه در جهان

تا به امروز حتما تصاویر زیبایی از قلعه های رویایی در سراسر جهان دیده اید ، اما حالا نوبت به آنهایی می رسد که همانند این ‏قلعه های افسانه ای محبوب و مشهور نیستند. قلعه هایی که داستان های افسانه ای و عجیبی در پشت آنها پنهان است که آنها را ‏کمی ترسناک تر از سایر نقاط می سازد. ‏ ‏ ‏ ‏
 
 
۱ – قلعه پردجاما (‏‎ Predjama Castle‏ ) – اسلوونی
‏‏‏‏قلعه پردجاما یک قلعه رنسانس است که داخل دهانه غاری در جنوب مرکزی اسلوونی و در روستایی به همان نام قرار گرفته ‏است. قدمت این قلعه به سال ۱۲۷۴ باز می گردد و گفته می شود به این دلیل در دل سنگ ها ساخته شده است که دسترسی به آن ‏برای افرادی که ساکن آن نبودند دشوار شود.

مهم ترین داستان این قلعه مربوط به شوالیه ای به نام ‏Erazem‏ می شود که در قرن ‏‏۱۵ در این قلعه ساکن بود. او با امپراطور آن زمان به نام فردریک سوم در جنگ بود و زمانیکه امپراطور سربازان خود را برای ‏کشتن او به این قلعه فرستاد به دلیل قرار گرفتن قلعه در جایی که دسترسی را به آنها دشوار می ساخت ، آنها یکسال نتوانستند ‏آسیبی به او و این قلعه برسانند. اگرچه این قلعه متروکه و عجیب دوبار بازسازی شده است اما همچنان سر جای خود قرار گرفته ‏است.
 
 
۲ – قلعه فریزر (‏Fraser Castle‏ ) – اسکاتلند‎
این قلعه بین سالهای ۱۵۷۵ و ۱۶۳۶ در شرق اسکاتلند ساخته شد و امروزه به دلیل داشتن معماری خارق العاده و زیبا ، فضای ‏سبز و باغهای اطرافش و مهم تر از همه داستان ها و افسانه های ترسناکی که درباره آن گفته می شود مشهور است.

بر اساس این ‏داستان ها که نسل به نسل ادامه پیدا کرده است ، گفته می شود یک پرنسس جوان زمانی در این قلعه زندگی می کرد که یک شب ‏به طرز بی رحمانه ای در خواب به قتل می رسد و او را از پلکان سنگی داخل قلعه به پایین می کشند و همین ردی از خون روی ‏این پلکان باقی می گذارد که هرچه تلاش می کنند پاک نمی شود.

بنابراین تصمیم می گیرند تا روی این پلکان سنگی را با چوب ‏بپوشانند ، که تا به امروز به همین شکل باقی مانده است. برخی بر این باورند روح این پرنسس جوان همچنان در این قلعه پرسه ‏می زند.
 
 
‏۳ – قلعه برج التز ( ‏Burg Eltz‏ ) – آلمان ‏
قدمت این قلعه به سال ۱۱۵۷ باز می گردد . در میان اتاق های این قلعه که برای بازدید عموم باز است یکی از آنها از سایر اتاق ‏ها عجیب تر و ترسناک تر به نظر می رسد ، اتاقی که زمانی اتاق خواب کنتس جنگجویی به نام اگنس بوده است.

امروزه تمام ‏وسایل او از تختخواب گرفته تا تبری که با آن به جنگ می پرداخته است در این اتاق همچنان وجود دارد. در افسانه ها آمده است ‏که او برای دفاع از این قلعه کشته شده است و به همین دلیل روح او همچنان این قلعه را تسخیرکرده است.
 
 
‏۴ – قلعه چیلینگهام (‏Chillingham Castle‏ ) – انگلستان ‏‎
بسیاری این قلعه را ترسناک ترین قلعه در بریتانیا می خوانند ، قلعه چیلینگهام تاریخ وحشتناکی از محبوس کردن افراد در سیاه ‏چال و شکنجه کردن آنها دارد.

داستانی که این قلعه را ترسناک تر می کند اینست که برخی معتقدند شبح برخی از این افراد ‏همچنان اطراف این قلعه پرسه می زنند و در شب دیده می شوند ، این اشباح را “پسر آبی ” و ” بانوی سفید” می خوانند.

حتی ‏تورهایی به نام تور ارواح برگزار می شود و برخی برای مشاهده این اشباح ، شب را در یکی از آپارتمان های اطراف قلعه می ‏گذرانند تا ببینند آیا این گفته ها صحیح است.
 
 
۵ -‏ قلعه هوسکا ( ‏Houska Castle‏ ) – جمهوری چک ‏
این قلعه در فاصله یکساعتی در شمال شهر پراگ واقع شده است. نکته جالب این قلعه اینست که قلعه هوسکا هیچ اتاق یا آشپزخانه ‏ای ندارد و هیچگاه کسی در آن زندگی نکرده است.

اما این قلعه خالی از سکنه داستانی عجیب برای گفتن دارد. داخل قلعه یک ‏حفره ای بزرگ در زمین وجود دارد که در گذشته آن را مسیری به جهنم می دانستند و بر این باور بودند که از این حفره ، ‏شیاطین به روی زمین می آیند ، به همین دلیل دیوارهای مستحکمی دورتا دور آن ساختند تا مانع ورود آنها به جهانشان شوند. ‏

اما داستان به همینجا ختم نمی شود بلکه گفته می شود پیش از بستن این حفره ، تعدادی از زندانیان را به اینجا آوردند و به آنها ‏گفتند اگر از این حفره به پایین بروند و زنده بازگردند آنها را آزاد خواهند کرد.

افسانه ها اینگونه بازگو می کنند که اولین زندانی ‏که با طناب از این حفره به پایین رفت پس از چند ثانیه فریادی کشید و زمانیکه او را بالا کشیدند سی سال پیرتر شده بود و موهای ‏سفید و صورتی چروکیده داشت !
 
 
‏۶ -‏ قلعه ادینبرگ (‏Edinburg Castle‏ ) – اسکاتلند ‏‎
بدون شک قلعه ادینبرگ یکی از مشهورترین و بزرگترین جاذبه های گردشگری پایتخت اسکاتلند است. اما در عین حال بسیاری ‏آن را متروکه می دانند.

برخی از قسمت های این قلعه به ۹۰۰ سال پیش باز می گردد بخصوص سیاه چال های آن که در گذشته ‏شکنجه گاه زندانیان این قلعه بود و داستان های عجیبی از پرسه زدن ارواح در این سیاه چال ها گفته می شود.
 
 
‏۷ – قلعه لارناچ (‏‎ Larnach Castle‏ ) – نیوزلند ‏
قلعه لارناچ بین سالهای ۱۸۷۱ و ۱۸۸۷ ساخته شد و محل زندگی یک سیاستمدار محلی به نام ویلیام لارناچ بود. مهم ترین بخش این ‏قلعه اتاق رقص باله آن است که بسیار بزرگ و مجلل ساخته شده است ، گفته می شود ویلیام این اتاق رقص را به مناسبت تولد ۲۱ ‏سالگی دخترش – به نام کیت – ساخته است.

اما کیت چند سال بعد در ۲۶ سالگی بر اثر بیماری حصبه می میرد اما از آنجایی که ‏به این اتاق رقص علاقه زیادی داشته است روح او همچنان این اتاق را تسخیر خود کرده است. گفته می شود اگر در این اتاق ‏ساکت بایستید صدای قدم های او را خواهید شنید.
 
 
۸ – قلعه هیمجی (‏Himeji Castle‏ ) – ژاپن ‏‎
‎قلعه هیمجی در سال ۱۳۳۳ ساخته شده است و یکی از زیباترین قلعه هاییست که از معماری قدیمی ژاپنی باقی مانده است. اما این ‏قلعه نیز داستان عجیبی دارد که آن را تسخیرشده می کند.

گفته می شود خدمه ای که در این قلعه کار می کرد به اشتباه روزی ‏تعدادی بشقاب ارزشمند را می شکند و به همین خاطر وی را کشته و به داخل قناتی که زیر این قلعه بود میندازند. افسانه ها ‏اینگونه می گویند که روح او در قلعه وجود دارد و شبها با صدایی ناراحت به شمردن بشقاب ها می پردازد !
 
 
‏۹ -‏ قلعه موشام (‏Moosham Castle‏ ) – اتریش ‏‎
بین سالهای ۱۶۷۵ و ۱۶۹۰ ، افراد زیادی به اتهام جادوگر بودن در این قلعه محبوس و شکنجه شدند. صدها زن و مرد در این ‏دوره در قلعه موشام به قتل رسیدند.

همین باعث شده است تا امروز هر اتفاق عجیبی که رخ می دهد به این دوره و اشباح افرادی ‏که در اینجا زندانی بودند بازگردد. برخی بازدیدکنندگان و کارکنان این قلعه بر این باورند که ردپاهای عجیب و نورهای سفید ‏رنگی را می بینند.‏
 
 
‏۱۰ – قلعه امید خوش ( ‏Castle of Good Hope‏ ) – کیپ تاون – آفریقای جنوبی ‏‎
‏این قلعه یکی از بزرگترین و قدیمی ترین ساختمان ها در آفریقای جنوبی است که در گذشته سیاه چالی بدون پنجره داشت که ‏مجرمین به دیوارهای آن زنجیر می شدند.

گفته می شود آنها امروزه در این قلعه هستند و برخی گزارش داده اند که سگی بزرگ ‏و سیاه رنگ را می بینند که به آنها پارس کرده و سپس محو می شود.

همچنین ناقوسی که خود به خود به صدا در می آید یا چراغ ‏هایی که بدون اینکه کسی داخل قلعه باشد خاموش و روشن می شوند این قلعه را از آنچه است عجیب تر و ترسناک تر می سازد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید