اگر شما هم به راز ثروتمند شدن فکر مي کنيد، کافيست نگاهي به فهرست ثروتمندترين افراد در سال ۲۰۱۶ در مجله فوربز بيندازيد: بيل گيتس با ۷۵ بيليون دلار درآمد در صدر قرار گرفته است و آمانيکو ارتگا با ۶۷ بيليون دلار، وارن بافت با ۶۱ بيليون دلار و… رده‌هاي بعدي را به خود اختصاص داده‌اند. ارسطو مي‌گويد:
«ما به آنچه که مرتب انجام مي‌دهيم بدل مي‌شويم، پس برتري يک فعل نيست، بلکه يک عادت است.»
تا به حال از خودتان پرسيده‌ايد که راز ثروتمند شدن بيل گيتس و ساير ثروتمندان چيست؟ آنها چه ويژگي‌هايي را به عادت تبديل کرده‌اند و چگونه با تکيه بر توان خود، به موفقيت دست پيدا کرده‌اند؟ در اين مقاله مي‌خواهيم به اين سؤال‌ها جواب بدهيم. با ماهمراه باشيد.
۱. اولين راز ثروتمند شدن: ثروتمندان هدف‌گذاري مي‌کنند
ثروتمندان اهدافي دارند که آن ها را پولدار مي‌کند. هيچ‌کس اتفاقي ثروتمند نمي‌شود، براي ثروتمند شدن بايد اول نيّت کنيد؛ يعني به طور واضح و مشخص بايد به خودتان بگوييد: «من مي‌خوام ثروتمند بشم». با تأکيد بر اين هدف، انگيزه‌ي شما بيشتر مي‌شود و همه‌ي اقدامات و تلاش‌هاي تان در راستاي رسيدن به هدف قرار مي‌گيرد. وقتي هدفي نداشته باشيد مقصدي هم در کار نيست؛ اما با مشخص کردن چشم‌انداز و تعيين هدف براي خود، به تصويري از آينده دست مي‌يابيد که بسيار شيرين و جذاب است؛ پس سعي مي‌کنيد در مسير رسيدن به آن قرار بگيريد و مؤثرتر عمل کنيد.
۲. ثروتمندان بر يک کار مشخص تمرکز دارند
ليزر، سخت‌ترين اشياء را نيز برش مي‌دهد و به هر چيزي نفوذ مي‌کند. فکر مي‌کنيد علت چيست؟ ليزر، ويژگي عجيب و نامتعارفي دارد؛ اشعه‌ي ليزر متمرکز است و تمام قدرتش را بر نقطه‌اي مشخص از يک شي‌ء متمرکز مي‌کند و آن‌قدر اين کار را ادامه مي‌دهد که نقطه‌ي مذکور ذوب مي‌شود. ثروتمندان مانند ليزر هستند. آنها اهداف مشخص و بزرگي تعيين مي‌کنند. به اهداف خود پايبند هستند و همه‌ي تلاش‌هاي خود را براي رسيدن به اهداف‌شان متمرکز مي‌کنند. آنها آن‌قدر تلاش مي‌کنند تا به اهداف‌شان برسند. اما آدم‌هاي معمولي متمرکز نيستند. آدم‌هاي معمولي هر چه پيش آيد را خوش مي‌دانند يا اگر هم ناخوش مي‌دانند، در هيچ رخدادي تصميم‌گيرنده نيستند. اگر مي‌خواهيد راز ثروتمند شدن را بدانيد؛ هدف، تلاش و تمرکز داشته باشيد.
۳. ثروتمندان وقت را طلا مي‌دانند
برايان تريسي مي‌گويد: «ثروتمندان، دستاوردشان را هر ساعت محاسبه مي‌کنند و نه در آخر ماه يا آخر سال». زيرا قدر زمان را به خوبي مي‌دانند. با اين روش به خوبي درمي‌يابند که چه موقع و با چه کاري زمان خود را تلف کرده‌اند. ثروتمندان هر کاري را بر اساس زمان‌بندي دقيق انجام مي‌دهند و حتي براي يک دقيقه هم ارزش قائل‌اند. آن ها وقت خود را پاي تلويزيون يا شبکه‌هاي اجتماعي تلف نمي‌کنند. پس شما هم به جاي اين که اين‌ قدر صفحات اجتماعي «ريچ کيدز» و… را بالا و پايين کنيد، برنامه‌ريزي داشته باشيد و قدر وقت‌تان را بدانيد.
۴. ثروتمندان کمتر از درآمدشان خرج مي‌کنند
هميشه کمتر از درآمدتان خرج کنيد يا به زبان بازاري‌هاي قديمي، سعي کنيد دخل‌تان خيلي بيشتر از خرج‌تان باشد. افرادي که ديد خوبي در اقتصاد ندارند، هيچ‌وقت پولدار نمي‌شوند به خاطر اينکه به محض افزايش موقتي درآمد، شروع به خرج کردن مي‌کنند و هزينه‌هاي شان زياد مي‌شود. پس اگر مي‌خواهيد ثروتمند شويد، اين شعار کلاسيک را آويزه‌ي گوش‌تان کنيد: «هميشه ۱۰ درصد درآمد خود را ذخيره کنيد». اما يادتان باشد که اين تنها يکي از شروط لازم براي ثروتمند شدن است. بايد هوش خود را به کار بگيريد. وارن بافت معتقد است:
«آنچه را که بعد از خرج کردن باقي مانده است، ذخيره نکن؛ آنچه را که بعد از ذخيره کردن باقي مانده‌ است، خرج کن.»
هميشه حواس‌تان به بودجه‌اي که تنظيم کرده‌ايد باشد و حساب و کتاب درآمد و مخارج‌تان را داشته باشيد.
۵. ثروتمندان سخت کار مي‌کنند
ثروتمندان به هيچ‌وجه تنبل نيستند. آن ها سخت کار مي‌کنند. خواهش مي‌کنم مثال‌هاي افرادي را که اجداد ثروتمند داشته‌اند، کنار بگذاريد. تازه اگر بحث ثروت بچه‌پولدارها هم باشد، نبايد فراموش کرد که «ثروتمند ماندن» آسان‌تر از «ثروتمند شدن» نيست. اگر ثروت شما از آسمان هم بر سرتان باريده باشد، براي نگهداري از آن بايد کار و تلاش کنيد. کسي که هميشه کار و فعاليت مي‌کند هميشه در جريان شرايط محيط است و در نتيجه فرصت‌هاي بيشتري براي کار و رشد دارد. ثروتمندان از مبارزه با سختي و کار زياد، واهمه ندارند و دست به کارهايي مي‌زنند که اغلب افراد عادي دور و بر آن هم نمي‌چرخند.
۶. ثروتمندان مدام در حال يادگيري و رشد هستند
هر چه بيشتر بدانيد، درآمد بيشتري خواهيد داشت. يادگيري، شما را قدرتمند مي‌کند. هر چند کار و تلاش لازمه‌ي ثروتمند شدن است، اما شرطي کافي براي اين امر نيست. قبل از کسب درآمد بايد به ارزشي که در مقابل کسب درآمد عرضه مي‌کنيد، فکر کنيد و تنها راه توسعه‌ي اين ارزش، رشد و يادگيري پيوسته است. هميشه سعي کنيد مهارت‌هاي جديد و در نتيجه تجارب تازه کسب کنيد.
۷. ثروتمندان با ثروتمندان اوقات مي‌گذرانند
افراد پولدار معمولا دوستاني مانند خودشان دارند. از قديم گفته‌اند: «دوستانت را نشان بده تا بفهمم چه کسي هستي». شايد در حال حاضر شما چندان پول و پله‌اي نداريد و در گروه متمولين جاي نمي‌گيريد، اما معاشرت با افراد ثروتمند بر منش و سبک زندگي شما اثر مي‌گذارد. ضمن اينکه فرصت‌ها و محيط‌هاي جديدي را نيز تجربه مي‌کنيد.
۸. ثروتمندان پشتکار دارند
ثروتمندان هيچ‌گاه تسليم نمي‌شوند. راز ثروتمند شدن در يک لحظه خاص نيست. ثروتمند شدن، حاصل سال‌ها تلاش و شکست و پيروزي توأم است. شايد در سفر به سوي هدف، بارها سرمايه‌ي خود را از دست بدهيد. اما با درس گرفتن از اشتباهات و کسب تجربه، بالاخره استقلال مالي کسب خواهيد کرد و به آرزوهاي تان مي‌رسيد.
۹. ثروتمندان به شکلي حساب‌شده خطر مي‌کنند
افراد پولدار عاشق خطر کردن يا به قول فرنگي‌ها، ريسک کردن هستند. وقتي تصميم بگيرند که کاري را انجام دهند، بي‌محابا به سمت آن مي‌دوند و هر چه در مسير براي‌شان پيش آيد را مي‌پذيرند. گاهي با اتفاقات غيرمنتظره روبه‌رو مي‌شوند و گاهي فرصت‌هاي دلپذير و اتفاقي، سرعت‌شان را بيشتر مي‌کند. شجاع باشيد، اما يک شجاعِ منطقي و جرأت شروع کردن داشته باشيد. اگر دوست داريد که هيچ خطري شما را تهديد نکند، پس بايد هيچ کاري نکنيد و در خانه بمانيد. شروع کنيد و نترسيد؛ اما دقت کنيد و آمادگي مواجه شدن با هر مشکلي را پيش‌بيني کنيد. به خاطر اينکه ممکن است مشکلي بر سر راه شما سبز شود، کنار نکشيد و يادتان نرود که همه‌ي تخم‌مرغ‌هايتان را در يک سبد نگذاريد.
۱۰. ثروتمندان دست و دلباز هستند
اين افراد بسيار بخشنده‌اند. اگر به داستان زندگي هر کدام از آنها نگاه کنيد، در مي‌يابيد که آن ها بسيار انسان‌دوست هستند. مثلا راکفلر، بيل گيتس، اندرو کارنگي و خيلي‌هاي ديگر، فعاليت‌هاي گسترده‌اي در زمينه‌ي امور خيريه دارند.
اميدوارم‌ ۱۰ راهکار گفته‌شده، انگيزه‌ي ثروتمند شدن را در شما بيدار کرده باشد. راز ثروتمند شدن در يک کلام، تغيير عادت‌هاي روزانه‌ي شماست به اضافه‌ي هدف و انگيزه. براي پي بردن به راز ثروتمند شدن، بايد خودتان را دقيق نگاه کنيد و با عزمي جزم و تلاشي خستگي‌ناپذير، تلاش و کوشش کنيد. اگر هم روزي ثروتمند شديد، دعايي به جان نگارنده‌ي اين سطور نيز بکنيد.