راهنمای تغذیه صحیح سگ

حیوانات نیز مانند انسان‌ها  نیاز‌های تغذیه‌ای خاص خود را دارند. یک رژیم غذایی سالم و مناسب برای سگ‌ها باید دربر گیرنده تمامی مواد مغذی مورد نیاز بدن حیوان باشد.

یکی از سوالاتی که اکثر صاحبان سگ‌ها با آن مواجه هستند این است که به حیوان خانگی خود چه غذایی بدهند که هم باب میل حیوان باشد و هم نیاز‌های تغذیه‌ای او را به طور کامل برطرف کند و از طرف دیگر از نظر هزینه مقرون به صرفه باشد.

غذای سگ‌ باید به گونه‌ای باشد که انرژی، پروتیین‌ها، چربی‌ها، ویتامین‌ها، موادمعدنی، ریزمغذی‌ها ی لازم را با توجه به نیاز حیوان کاملا تامین کند.

غذاهای آماده مخصوص سگ:

مزیت غذاهای آماده این است که  دربرگیرنده تمام مواد غذایی ضروری برای حیوان هستند، اما این غذاها تنوع ندارند. در یک تغذیه مناسب سگ شما باید موادغذایی را از طریق مصرف انواع مختلف غذا‌ها دریافت کند، نه اینکه صرفا نیاز او از طریق مصرف غذاهای آماده برطرف گردد.اولین نشانه‌ای که باید به آن توجه کنیم رنگ و قوام مدفوع حیوان است، که در صورتی که نامناسب باشد نشان دهنده تغذیه نامناسب است.

اگر قصد دارید سگ خود را با غذاهای خام تغذیه کنید توجه داشته باشید که گوشت به تنهایی نمی‌تواند نیاز تغذیه‌ای حیوان را برطرف کند و در کنار آن مصرف سبزیجات نیز ضروری است و باید توجه داشته باشید که هنگام مصرف گوشت یا جگر خام احتمال انتقال بیماری‌های انگلی به سگ وجود دارد. همبرگر رانباید به صورت خام به حیوان بدهید.

اگر قسمت عمده رژیم غذایی سگ شما گوشت و استخوان باشد، معمولا حیوان دچار یبوست خواهد شد. برای جلوگیری از این حالت باید مواد حاوی فیبر مانند سبزیجات مختلف، سیب زمینی، هویج، سبوس جودوسر، وپودر پسیلیوم (پودر ملین گیاهی) را  در رژیم غذایی حیوان  در نظر بگیرید.

هرگز به غذای سگ نمک اضافه نکنید زیرا سگ‌ها فاقد جوانه‌های چشایی رشد یافته برای درک حس شوری و نمک هستند وحضور نمک در غذا  تاثیری در ذایقه آنها  نخواهد داشت.پودر پیاز و سیر در غذای سگ‌ها استفاده نکنید. زیرا بوی آن تمایل حیوان به خوردن غذا را کم می‌کند.

اگر شک دارید که رژیم غذایی سگ شما کاملا متعادل بوده و همه مواد مغذی مورد نیاز را پوشش می‌دهد، می‌توانید برای اطمینان بیشتر به حیوان مولتی‌ویتامین  نیز بدهید.اکثر سگ‌ها غذاهای چرب را به خوبی تحمل می‌کنند اما بعضی از سگ‌ها با رژیم غذایی پر چرب دچار مشکلاتی در لوزوالمعده می‌شوند و بهتر است در میزان چربی غذاها زیاده روی نکنید.

خصوصیات یک رژیم غذایی متعادل برای سگ‌ها:

بعضی افراد  به نادرست تصور می‌کنند که سگ‌ها مانند گرگ‌ها حیواناتی کاملا گوشتخوار هستند. این طرز تفکر بسیار غیر منطقی است، پانزده هزار سال پیش نژاد سگ‌ها و گرگ‌ها از هم تفکیک شده‌ است. سگ‌ها بیشتر به سمت تغذیه از بقایای غذای انسان‌ها تمایل پیدا کردند ولی گرگ‌ها شکارچیان قابلی باقی ماندند. اما این اصلا به این مفهوم نیست که سگ‌ها باید از باقیمانده غذای انسان‌ها تغذیه کنند.

اگر سگ شما به طور مرتب دچار اسهال، استفراغ،کاهش وزن  و نفخ می‌باشد، بدانید که روش درستی را برای تغذیه حیوان در نظر نگرفته‌اید. بهترین نوع تغذیه برای سگ‌ها ترکیبی از انواع غذاها است. به عنوان مثال به اودر وعده‌های مختلف غذاهای پخته، خام، گوشت، استخوان، سبزیجات و غذاهای آماده بدهید. به ذایقه سگ خود توجه کنید و دریابید چه غذایی بیشتر مطابق سلیقه او بوده و با دستگاه گوارش او هماهنگ است. زیرا طبع و ذایقه حیوانات با هم متفاوت است و شما باید با تکرار و تجربه رژیم غذایی مناسب سگ خود را بیابید.

در اکثر سگ‌ها مخلوطی از غذا‌های مختلف می‌تواند یک رژیم غذایی مناسب برای حیوان باشد. فقط  دقت کنید که با تنوع غذایی تمامی مواد مغذی را در اختیار حیوان قرار دهید. اگرحیوان از نظر ظاهری در سلامت کامل است، دندان‌های سالم دارد و پوشش بدنش براق و زیباست مطمین باشید که او را به خوبی تغذیه نموده‌اید.

تغذیه صحیح برای سلامت دندان‌ها:

یکی از مشکلات استفاده از غذاهای آماده و کنسرو شده مخصوص سگ‌ها این است که این غذاها کاملا نرم بوده و نیاز به جویدن ندارند ودندان و لثه‌های حیوان به خوبی تمیز نمی‌شوند و متعاقب آن مشکلات و عفونت‌های دندانی ایجاد می‌شود.

اگر به سگ خود گوشت  گاو حاوی استخوان می‌دهید دقت کنید که استخوان قلم گاومی‌تواند  باعث شکستن دندان‌های حیوان ‌شود . پس ابتدا استخوان‌ها ی قلم را از گوشت جدا کنید.اما به این نکات توجه داشته باشید که هیچوقت استخوان را به صورت پخته به حیوان ندهید و از دادن استخوان‌های ریز مانند استخوان مرغ و ماهی به حیوان خودداری کنید.

سایر استخوانها را حتما در برنامه روزانه غذایی حیوان قرار دهید، مصرف روزانه استخوان برای سلامت دندان و لثه‌ حیوان ضروری است.میزان غذای مورد نیازروزانه برای یک سگ بالغ حدود بیستم وزن  بدن حیوان است. ظرف غذا و آب باید از جنس استیل باشند و هر روز شسته شوند.

سگ‌ها برخلاف انسان‌ها به نوع و شکل ظاهری غذای مصرفی خود حساس نیستند. تعداد جوانه‌های چشایی انسان شش برابرسگ است. ما اغلب به غذاهای خود ادویه و نمک اضافه می‌کنیم و از طعم آن لذت می‌بریم اما سگ‌هابه علت جوانه‌های چشایی کم طعم آن را حس نمی‌کنند ومصرف غذاهای پر ادویه می‌تواند باعث دل‌درد و مشکلات گوارشی در سگ‌ها شود. بنابراین اگر قصد دارید از باقیمانده غذای خود به سگ بدهید به این نکته توجه داشته باشید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید