راهکارهاى ايجاد محبت
۱٫ با مطالعه کتاب‏هاى مربوط به انتخاب همسر، آيين همسردارى، چگونگى ايجاد ارتباط با ديگران و نيز شرکت در جلسه‏ هاى آموزش خانواده، دانش و مهارت خود را در اين زمينه افزايش دهيد.
۲٫ هرگز همسرتان را با زن يا مرد ديگر مقايسه نکنيد.
۳٫ از رفتارهاى مطلوب همسرتان تشکر کرده، او را تشويق کنيد و انگيزه تکرار آن رفتار را بيشتر سازيد.
۴٫ از تصميم‏هاى نادرست و غير منطقى و کلى‏گويى‏هاى منفى و شکل‏گيرى افکار منفى، درباره همسرتان شديداً بپرهيزيد.
۵٫ بکوشيد در سراسر زندگى به خصوص در روابط بين خود و همسرتان – به جاى هر گونه پيش‏داورى يا مشاهده اشکالات و ضعف‏ها، نقاط مثبت و قوت را ببينيد. به عبارت ديگر، به جاى توجه به نيمه خالى ليوان، به نيمه پر آن توجه کنيد.
۶٫ متعادل کردن انتظارات-انتظارات نامعقول از طرف مقابل محبت ميان افراد را کم خواهد کرد. از آن جا که هر انسان فوتها و ضعف هاي دارد بايد تلاش شود بديها ناديده گرفته شود و نقاط قوت مدنظر قرار گيرد. ماه اول زندگي مشترک را ماه عمل مي خوانند. اما سۆال اين جاست که چرا فقط ماه اول زندگي بايد ماه عسل باشد؟ علت آن است که بعد از مدتي همسران متوجه مي شوند که نمي توانند انتظارات يکديگر را برآورده سازند. راه برطرف شدن اين مشکل آن است که انتظارات پايين آورده شود.
۷٫ در مواردى که غمگينى و افسردگى و يا عصبانيت زن يا شوهر، شدت مى‏يابد و احتمال اختلال در کار سيستم عصبى يا غدد درون‏ريز- به ويژه غده تيروئيد- وجود دارد، در نخستين فرصت به پزشک متخصص مراجعه کنيد تا از عادى بودن ترشح غدد- از جمله غده تيروئيد- مطمئن شويد.
۸٫ براى داشتن يک زندگى با نشاط و موفق خوب بينديشيد، وقت بگذاريد، احساس مسؤوليت کنيد، موانع ارتباط سالم را از ميان برداريد و به عوامل ايجاد کننده روابط سالم توجه کنيد.
۹٫ از هر چيزي مي‌توان براي محبت استفاده کرد؛ از کلمات، کار، آشپزي، ظرف شستن، تلويزيون ديدن، بازي با بچه‌ها، حتي از خود اختلافات و اشتباهات. شما مي‌خواهيد اين شبکه جعبه‌ي جادو را ببينيد و همسرتان آن يکي. اين يک اختلاف است، مي‌توانيد آن را تبديل کنيد به يک دعوا؛ کوچک يا بزرگش فرق نمي‌کند و مي‌توانيد- تبديلش کنيد به يک محبت. فقط بايد اراده کنيد و فکر کنيد و انجام دهيد. هيچ رازي هم در کار نيست. اگر نظر من را مي‌خواهيد اصلا تلويزيون نبينيد.
۱۰٫ با همدلى، هم‏فکرى، همکارى و مشورت با يکديگر درباره مسائل مختلف، ميان اعضاى خانواده روابط سالم پديد آوريد.
۱۱٫ هر يک از زوجين ديگرى را نزديک‏ترين و محرم‏ترين فرد بداند و او را نيمه تن، حامى و پشتيبان خود تلقى کند.
۱۲٫ اوقات خوش خود را مدام در ذهن مرور کنيد. با همسر خود به گونه اي رفتار کنيد که در روزهاي ابتداي آشنايي رفتار مي کرديد. ليستي از کارهاي لذت بخش دو نفره اتان و آن چيزهايي که هر دو از آن لذت مي بريد تهيه کنيد و هر وقت به مورد جديدي رسيديد، آن را به ليست اضافه کنيد. براي اين اتفاقات برنامه ريزي کنيد و سعي کنيد موقعيت تکرار آنها را فراهم کنيد.
۱۳٫ اظهار محبت بايد محبت، اين نعمت خدادادي، به زبان آورده شود. مرد بايد محبت خود را به زبان بياورد. اگر همسري از ناحيه شوهرش احساس کمبود محبت نمايد براي محبت کردن به فرزندانش و حتي انجام امور منزل انگيزه اي نخواهد داشت. با سخني محبت آميز مي توان کانون خانواده را گرم کرد.
۱۴٫ در برنامه‏ ريزى براى فعاليت‏هاى اجتماعى، اوقات فراغت، ديد و بازديدهاى خانوادگى و نظاير آن، با يکديگر مشورت کنيد و از يک جانبه‏نگرى بپرهيزيد.
۱۵٫ در هر فرصت ممکن، با همسر و اعضاى خانواده ‏تان، ارتباط کلامى و عاطفى برقرار کنيد. زنان از صحبت کردن با همسرشان بيشتر لذت مى‏برند؛ بنابراين مردان بايد فعالانه به سخنان آنان گوش کنند و واکنش مناسب نشان دهند.
۱۶٫ با يادگيرى مهارت‏هاى ارتباطى نظير به حرف‏هاى يکديگر گوش کردن، احترام به نظرها و عقايد يکديگر و تشريک مساعى و مشورت کردن- روابط خود را بهبود بخشيد.
۱۷٫ بکوشيد، باايجاد کانونى گرم و صميمى، تمام اعضاى خانواده- به ويژه زن و شوهر- مسؤوليت رسيدن به تفاهم را پذيرا شوند.
۱۸٫ به همسرتان کمک کنيد تا هروز بيش از روز قبل عاشق باشد. به او کمک کنيد عاشقانه فکر کند، عاشقانه زندگي کند و در عشق ورزيدن به شما احساس امنيت کند؛ به اين ترتيب او با قلبي سرشار از عشق به سوي شما خواهد شتافت و بدون ترس و واهمه و بدون آنکه در مورد عکس العمل شما، قضاوت شما يا پس زده شدن از طرف شما نگران باشد، احساسات خود را به شما بازگو خواهد کرد. ستايش، تحسين، و در آغوش کيشدن همسر، نکاتي کوچک با تاثيراتي بسيار بزرگ هستند….امتحان کنيد!
۱۹٫ گاهى در فضايى محرمانه، محبت ‏آميز و صميمانه به ارزيابى رفتار و روابط يکديگر بپردازيد و از يکديگر بپرسيد، چه بايد کرد تا روابط تان بهتر و با نشاطتر شود.
۲۰٫ هديه دادن-کارهايي که به نوعي بيان محبت به شمار مي رود در تقويت محبت آثار بسياري دارد. از جمله اين کارها مي توان به هديه دادن اشاره کرد.
در دستورات اسلامي است که مرد به هنگام ورود به منزل و به ويژه در هنگام بازگشت از سفر هديه اي به خانه ببرد و خانم هم در منزل خود را براي شوهرش آماده و حتي آرايش کند.
محبت بين زن و شوهر, افزايش محبت بين زن و شوهر
۲۱٫ هنگام اختلاف نظر يا سوء تفاهم، به جاى سرزنش کردن يکديگر يا تفسير نادرست، به شناسايى مسأله و يافتن راه حل آن بپردازيد و در صورت لزوم کمک و مشاوره افراد با تجربه و متخصص را جلب کنيد.
۲۲٫ براى رسيدن به امنيت روانى وعاطفى در روابط زناشويى، داشتن صداقت، پذيرش، سعه صدر، انصاف و اعتماد متقابل را اصل اول قرار دهيد.
۲۳٫ هميشه، در رويارويى با مسائل و مشکلات خانوادگى، خود را در وضعيت طرف مقابل قرار دهيد و با قبول مسئوليت خود و شناخت انتظارات متقابل، به حل و فصل اختلافات روى آوريد.
۲۴٫ تنها تصميم نگيريد. شما و همسرتان يک تيم هستيد، بنابر اين تا جايي که مي توانيد با هم و در کنار هم باشيد. بايد احساس کنيد که با همسرتان کامل مي شويد و دو بخش از وجود يک نفر هستيد، پس وقتي نيمۀ ديگر وجودتان حضور ندارد، تصميم گيري نکنيد. شرايط را با هم بسنجيد و با هم تصميم گيري کنيد ؛ در مورد همه چيز، خواه موارد کوچک و خواه بزرگ باشد. خود را مشتاق سازش و سازگاري نشان دهيد.
۲۵٫ درهر روز يا درهرهفته، زمان مشخصى را براى گفت و گو درباره مسائل و مشکلات و به اصطلاح درد دل کردن با همسرتان، اختصاص دهيد.
۲۶٫ هر دعوائي فقط دعواست و هر اختلافي فقط اختلاف و هر اشتباه فقط اشتباه. بحث سر شبکه تلويزيون، فقط سر شبکه تلويزيون است نه درباره نمک شام ديشب و رفتار خواهرزن يا خواهرشوهر. توي دعوا بايد حد و مرز دعوا مشخص شود و نرود بالاتر از حد خودش. من گاهي که پسرم کار بدي مي‌کند يا کار اشتباهي، و مي‌خواهم دعوايش کنم قبل از اين‌که دعوا کنم بهش مي‌گويم من دوستت دارم و الان که دارم دعوا مي‌کنم ربطي به دوست داشتن من ندارد، من به خاطر کار بدت دعوات مي‌کنم. من ديده‌ام که هم دعواهايم مؤثر بوده و هم پسر من اين دعوا را پذيرفته است.
۲۷٫ در صورت به وجود آمدن هر گونه سوء تفاهم و سوء برداشت، در نخستين فرصت ممکن به حل و فصل آن بپردازيد تا به فرآيندى مخرب و پيشرونده تبديل نشود.
۲۸٫ در کنار همسرتان حضور قلب داشته باشيد. تمرين کنيد ذهن خود را به زمان حال متمرکز کنيد. وقتي در کنار همسرتان هستيد، به کار، رنگ جديدي که قرار است به آشپزخانه بزنيد،و .. فکر نکنيد.
۲۹٫حسن خلق-حسن خلق در خانواده باعث مي شود که کانون خانواده گرمتر شود و به همين ميزان سوء خلق باعث سردي کانون خانواده مي گردد و افراد خانواده مجبور مي گردند فرد بداخلاق را تحمل کنند و کانون خانواده بهترين مکان براي خوش رفتاري و بروز حسن خلق است وگرنه در خارج از منزل فرد به علت شۆون اجتماعي مجبور است رفتاري اخلاقي داشته باشد نکته مهم آن است که پايه گذاري حسن خلق در منزل بايد از طرف پدر خانواده باشد؛ چرا که بار مسۆوليت در آغاز بر دوش اوست و سپس ديگران.
۳۰٫ از داشتن نگرش‏هاى آرمان گرايانه و شاعرانه، انتظارات غير واقع بينانه در ازدواج و روابط زناشويى اجتناب کنيد.