رشته تکنولوژی مرتع و آبخیزداری

معرفی رشته تکنولوژی مرتع و آبخیزداری

مقدمه

بیش از نیمی از وسعت ایران، شامل حوزه‌های آبخیز، مراتع طبیعی و بیابان است. اغلب این حوزه‌های آبخیز، مراتع طبیعی و بیابان‌ها در معرض فرسایش آبی، بادی و چرای مفرط دام‌ها قرار دارند.

پیشگیری از این روند تخریبی و بیابان‌زدایی و احیاء و اصلاح مراتع، به طرح‌هایی مناسب با موقعیت و وضعیت منطقه نیاز دارد و البته باید مجریان این طرح‌ها نیز افرادی کاردان و کارآزموده باشند.

هدف مهندسی منابع طبیعی گرایش مرتع و آبخیزداری تربیت کارشناسانی است که بتوانند طرح‌های مورد نظر را ارائه دهند و رشته تکنولوژی مراتع و آبخیزداری مجریان این طرح‌ها را تربیت می‌کند.

افرادی که اطلاعات علمی و فنی لازم را در زمینه علوم گیاهی، عوارض زمین، عوامل اقلیمی، آب و خاک، علل تخریب و انحطاط مراتع و فرسایش حوزه‌های آبخیز، بیابان‌زدایی، حفاظت، اصلاح و احیاء مراتع دارند و می‌توانند مجری طرح‌های آبخیزداری و تثبیت فیزیکی و بیولوژیکی ریگ‌های روان و طرح‌های مرتعداری باشند که به وسیله مهندسین مربوط تهیه و تدوین می‌گردد.
 
 
بازار کار
داوطلب این گرایش باید ذهنی پویا و خلاق داشته باشد و با تکیه بر دانش خود از وقوع رویدادهایی مثل جاری شدن سیلاب جلوگیری کند و با اقدامات مناسب خود، روند بیابان زایی را کنترل یا کند نماید.

محیط کاری این رشته همان-طور که از عنوانش پیداست، در مناطق خشک است و داوطلب نباید از حضور و کار کردن در این محیط پرهیز داشته باشد. علاقه به دروس زمین شناسی، زیست شناسی و تا حدی فیزیک در کسب توفیق در این رشته موثر است.

فارغ التحصیل این رشته می تواند در مراکزی مانند وزارت جهاد کشاورزی،‌ وزارت نیرو،‌ موسسه تحقیقات مرتع و موسسه تحقیقات حفاظت آبخیزداری مشغول به کار شود. همچنین شرکت در طرح های سازمانهایی نظیر سازمان محیط زیست به عنوان نیروی اجرایی متخصص می تواند زمینه فعالیت دانش آموخته این رشته باشد.
 
 
ادامه تحصیل
امکان شرکت فارغ التحصیل این رشته در آزمون کارشناسی ناپیوسته رشته های مهندسی مرتع و آبخیزداری، مهندسی منابع طبیعی جنگلداری، مهندسی منابع طبیعی محیط زیست، احیاء و بهره برداری از مناطق بیابانی، مرتع داری و مهندسی بازیافت وجود دارد.

دانش آموخته این رشته، همچنین می تواند مجدداً در کنکور سراسری شرکت کرده و در صورت پذیرفته شدن در یکی از رشته های کارشناسی متناسب با رشته مرتع و آبخیزداری ادامه تحصیل دهد که در این صورت دیگر نیازی به گذراندن واحدهایی که در دوره کاردانی گذرانده است، نخواهد بود.
 
 
درس‌های این رشته در طول تحصیل
دروس پایه :
شیمی عمومی، ریاضیات عمومی، فیزیک و هواشناسی، گیاه‌شناسی عمومی، خاک‌شناسی عمومی، اکولوژی،‌ مسّاحی و نقشه‌برداری، شناخت و حمایت محیط زیست، زیست‌شناسی
 
 
دروس اصلی :
ترویج و آموزش منابع طبیعی، جامعه‌شناسی روستایی، درخت‌ها و درختچه‌های ایران، حفاظت آب و خاک، مرتعداری، زمین‌شناسی، اقتصاد منابع طبیعی، آشنایی با عکس‌های هوایی
 
 
دروس تخصصی :
شناسایی گیاهان مرتعی، کارتوگرافی، اصول مدیریت آب و خاک، کلیات ارزیابی و اصلاح مراتع، اصول آبخیزداری در مناطق نیمه خشک، هیدرولوژی مقدماتی، کلیات اکوسیستم بیابان، کارآموزی .

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید