رشته تکنولوژی چوب

معرفی رشته تکنولوژی چوب

مقدمه

با آنکه چوب به طور کلی برای همه‌ افراد مأنوس و آشنا است ولی ناآگاهی از پایه‌های علمی و عمل نکردن براساس اصول و ضوابط فنی در ارتباط با این ماده، باعث هدر رفتن بیش از حد چوب و کم‌دوام‌تر شدن آن می‌شود.

این مسأله در کشور ما که با کمبود منابع تولید چوب مواجه هستیم،‌ اهمیت بیشتری دارد و باید با پرورش هر چه بیشتر و بهتر متخصصان در رشته چوب‌شناسی و صنایع چوب در هر یک از مقاطع تحصیلی از اتلاف این ماده گرانبها جلوگیری نمائیم.

دانشجویان کاردانی تکنولوژی چوب ضمن آشنایی با خواص مختلف چوب و عواملی که در تغییرات این خواص تأثیر می گذارند با حفاظت، تبدیل، کاربردهای متفاوت چوب و مدیریت واحدهای تولید آشنا می‌شوند.

به این ترتیب فارغ‌التحصیلان این دوره‌،‌ چوب را به طور اصولی‌تر و صحیح‌تر در واحدها تولیدی به کار می‌برند و از هنگام قطع درخت تا زمان تولید فرآورده‌های مصرفی بر آن نظارت دارند و می‌توانند در مراحل اجرائی روند تولیدات چوبی خدمت کنند.

فارغ‌التحصیلان این دوره می‌توانند در مجتمع صنایع تبدیل مکانیکی و شیمیایی چوبِ بخش‌های دولتی، دفاتر صنایع چوب سازمان جنگل‌ها و مراتع، واحدهای تولیدی خصوصی و مؤسسات آموزشی و پژوهشی به عنوان همکاران اجرایی مشغول به کار شوند.
 
 
بازار کار 
این گرایش در کل به مراحل رویش و تولید چوب و فرآوری چوب می پردازد. بنابراین داوطلب این رشته، باید به دروس زیست شناسی گیاهی، فیزیک و شیمی علاقه مند باشد. داشتن جسم شاداب و روحیه تحقیق و جستجو در این رشته نقش موثری در پیشرفت دانشجویان دارد.

فارغ التحصیل این رشته می تواند به عنوان نیروی اجرایی کاردان به انجام امور فنی در بخش دولتی و خصوصی در مجتمع های چوب و کاغذ و سازمان های مربوطه مشارکت فعالی داشته باشد.

کارخانه های کاغذ و مقوا سازی، وزارت صنایع و کارخانه های صنایع چوب و تولید مبلمان و میز و صندلی از مراکزی هستند که فارغ التحصیلان می توانند در آنجا مشغول به کار شوند.
 
 
ادامه تحصیل
فارغ التحصیل این رشته می تواند در آزمون کارشناسی ناپیوسته رشته های مهندسی منابع طبیعی در گرایش صنایع چوب، چوب شناسی،آلودگی محیط زیست، جنگل داری، بازیافت، مرتع داری و احیاء و بهره برداری از مناطق بیابانی شرکت کرده و در صورت قبولی ادامه تحصیل دهد.

همچنین وی می تواند در کنکور سراسری شرکت کرده و در صورت پذیرفته شدن در یکی از رشته های کارشناسی متناسب با این رشته ادامه تحصیل دهد که در این صورت نیازی به گذراندن واحدهایی که در دوره کاردانی گذرانده است، نیست.
 
 
درس‌های رشته تکنولو‍ژی چوب در طول تحصیل :
دروس پایه رشته تکنولو‍ژی چوب:
شیمی عمومی، ریاضیات عمومی،‌ فیزیک و هواشناسی، گیاه‌شناسی عمومی، اکولوژی، شناخت و حمایت محیط‌زیست، مسّاحی و نقشه‌برداری
 
 
دروس اصلی رشته تکنولو‍ژی چوب:
جامعه‌شناسی روستایی، جانورشناسی، درخت‌ها و درختچه‌های ایران، اقتصاد منابع طبیعی، اصول حسابداری، جنگلکاری.
 
 
دروس تخصصی رشته تکنولو‍ژی چوب:
آلودگی‌های محیط‌زیست، کارگاه عمومی، بیولوژی چوب و اصول چوب‌شناسی، تکنولوژی چوب، اصول چوب‌بری، اصول استاندارد و درجه‌بندی چوب، تبدیل مکانیکی چوب، تبدیل شیمیایی چوب،‌ اصول چوب خشک‌کنی، اصول حفاظت چوب، مبل‌سازی و درودگری، کارورزی.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید