رشته هنرهای اسلامی

رشته هنرهای اسلامی

مقدمه

ویژگی‌های هنر و فرهنگ اسلامی ایران در ادوار اسلامی ، زاده تلاش و فعالیت‌های هنرمندانی است که در دامن فرهنگ اسلامی پرورش یافته‌اند.

ویژگی‌های فنی و زیبایی‌شناسی آثار دوران اسلامی همواره منطبق با جهان‌بینی هنرمند مسلمان بوده است. هنرمند مسلمان در پی ایجاد تفاهم و تعامل میان صورت و معنا و برآوردن نیازهای مادی و معنوی انسان در مرحله آفرینش اثر هنری مهارت فنی را با معرفت دینی درمی‌آمیزد.

بدین‌ترتیب اثر هنری ضمن دارابودن وجه مهم کاربرد، دارای وجه باطنی و مفاهیم دینی نیز می‌گردد.واژهء سنت به مفهوم وسیع کلمه دین از دلالت‌های مهم نحوه حضور هنر ایران در دوران باستان و اسلامی به شمار می‌رود.برنامه درسی کارشناسی هنر اسلامی مبتنی بر هنرهایی است که ریشه در اعماق دین اسلام دارد.

دوره کارشناسی هنر اسلامی به منظور احیاء- توسعه- ترویج و تقویت هنرهای اسلامی در جامعه ایران و تربیت کارشناسانی آگاه و متخصص در یکی از زیر مجموعه‌های هنر اسلامی یعنی هنرهای صناعی در پنج گرایش: شیشه، سفال،‌ هنر و صنایع چوب، نگارگری، هنر و صنایع فلز طراحی گردیده است.

دانشجویان پس از گذرانیدن دروس پایه- اصلی و تخصصی مشترک با انتخاب یکی از گرایش‌ها واحدهای تخصصی مربوطه را که به آموزش نکات فنی اختصاص یافته می‌گذراند.

امید است با عنایات و توفیقات حق تعالی و همت و تلاش مسئولان و دست‌اندرکاران با اجرای مناسب و هماهنگ برنامه طراحی‌شده بتوان گامی مؤثر در اعتلای فرهنگ و هنر ایران اسلامی‌مان برداریم.
 
 
تعریف و هدف:
دوره آموزش کارشناسی هنر اسلامی یکی از دوره‌های آموزشی عالی است که هدف از برگزاری این دوره ترتیب افراد متخصص، پژوهشگر و ژرف‌اندیش است که ضمن آگاهی به مبانی نظری و عملی هنر اسلامی، موجبات تقویت و تحکیم آن را فراهم آورند.
 
 
اهمیت و ضرورت:
۱- احیاء و توسعه فرهنگ و هنر اسلامی ایران
۲- وسعت بخشیدن به پژوهش در زمینه هنر اسلامی در جهت رقاء و اعتلای فرهنگ اصلی و حاکم ایران
۳- تکیه و تأکید بر حفظ و صیانت اصالت‌ها و ارزش‌های حاکم بر هنر اسلامی
۴- ضرورت پژوهش و تحقیق نظری و عملی در هنر اسلامی به منظور تطبیق با شرایط و نیازهای جامعه امروز
۵- فراهم آوردن زمینه‌های تداوم هنر اسلامی و حیات گسترده آن در آینده
۶- اهمیت جایگاه هنر اسلامی با توجه به وجود آثار گرانبها و در دسترس- اساتید هنرمند و کهنسال- منابع حوزه‌ای- نسخ خطی و کتابخانه‌ای کشور
  

نقش و توانایی:
۱- تربیت کارشناسانی آگاه و محقق که ضمن شناخت نسبت به مبانی نظری و عملی موجبات احیاء و تقویت و تحکیم هنر اسلامی را فراهم سازند.
۲- توانایی در بررسی- تحلیل و شناخت طرح‌ها و نقوش اصیل و نسبت آنها با فرهنگ و تفکر اسلامی.
۳- توانایی در ارزیابی- ارزشیابی و کارشناسی هنر اسلامی.
۴- کسب مهارت در اجرای مراحل مختلف ایجاد و ساخت یکی از رشته‌های هنر اسلامی از مرحله طراحی تا انتخاب مواد اولیه، شکل‌بخشی و مراحل تکمیلی آن.
۵- توانایی در همکاری با واحدهای دولتی و خصوصی.
۶- توانایی در اداره یک واحد و یا کارگاه از اولین مرحله تا آخرین مراحل پایانی.
۷- توانایی شناخت اقتصاد و بازار جهانی به منظور عرضه آثار هنری به بازارهای جهانی.
 
 
گرایش های رشته هنر اسلامی

– گرایش نگارگری
– گرایش سفال
– گرایش هنر و صنایع فلز
– گرایش هنر و صنایع چوب
– گرایش شیشه
 
 
درس‌های این رشته در طول تحصیل :
دروس پایه :
کارگاه طراحی پایه، هنر وتمدن اسلامی، آشنایی با هنر فرهنگ‌های همجوار، آشنایی با مردم شناسی و روشهای ایران، آشنایی با هنرهای اسلامی آن، آشنایی با باستان‌شناسی و روشهای آن.
 
 
دروس اصلی :
ترسیم فنی، خطوط و خواندن کتیبههای اسلامی، هندسه نقوش درهنرهای اسلامی ایران ، طرح اشیاء در تمدن اسلامی ، حفظ و احیاء هنرهای اسلامی، موسیقی از نظر اسلام، آشنایی با موسیقی بومی مناطق ایران، نمایش در ایران .
 
 
دروس تخصصی:
کارگاه هنرهای اسلامی، کارآموزی پژوهش در هنرهای اسلامی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید