روش هایی مفید و موثر برای کاهش خستگی بدن

اگر نمی‌توانید پشت میزتان چشم‌های‌تان را باز نگه دارید، ممکن است به چیزی بیشتر از یک خواب خوب شبانه نیاز داشته باشید. خیلی از افراد در طی روز بارها احساس خستگی می‌کنند.

این احساس خستگی می‌تواند ناشی از کار زیاد، کم‌خونی، استرس، افسردگی و سایر دلایل باشد. بسیاری برای رفع این خستگی، تنها راه ممکن را خوابه شبانه روز می‌دانند، اما این تنها راه‌حل ممکن نیست.

اگر خستگی روزانه شما ناشی از بیماری و یا مشکل بیولوژیکی خاصی (مانند فیبرومیالژیا و سندروم خستگی مزمن، دیابت، کم‌خونی و…) نباشد، برای رفع خستگی می‌توان اقداماتی کوچک در زمان‌هایی کوتاه انجام داد تا انرژی لازم برای ادامه فعالیت‌های روزانه به بدن بازگردد. برخی از این اقدامات در ادامه می‌آیند.

روش هایی مفید و موثر برای کاهش خستگی بدن

ماساژ بدن

ماساژ بدن یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش خستگی و گرفتگی عضلات است. این ماساژ به اندازه ۵ دقیقه کافی است تا خستگی شما را دور کند و به شما انرژی دهد. ماساژ صورت، سر، گردن و شانه‌ها، دست‌ها، ستون فقرات، سینه‌ها، شکم و پاها، باعث بازگشت انعطاف‌پذیری از دست‌رفته می‌شود، احساس زندگی بهتر را تقویت می‌کند، سیستم گردش خون را فعال می‌سازد، دستگاه ایمنی و دفاعی بدن را تحریک می‌کند و احساس نشاط و شادابی را در افراد افزایش می‌دهد.

جویدن آدامس

طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۲ در بریتانیا انجام شد، افرادی که در طی روز به مدت ۱۵ دقیقه آدامس می‌جوند، شادی و نشاط بیشتری دارند.

جویدن آدامس باعث افزایش ضربان قلب و در نتیجه باعث افزایش پمپاژ خون می شود با ورود خون بیشتر به مغز اعصاب تحریک و هوشیاری بیشتر می شود.

آب بنوشید

یکی از دلایل خستگی، که اکثر افراد نسبت به آن غافل هستند، نوشیدنِ کم آب است. به گفته پزشکان و متخصصان لازم است که هر فرد روزانه ۸ لیوان آب بنوشد.

این میزان از آب در فصول گرم سال باید بیشتر شود. در روز هرگاه احساس خستگی کردید، یک لیوان آب بنوشید. دقت داشته باشید که هیچ مایع دیگری نمی‌تواند جایگزین آب گردد.

چای بنوشید

خوردن چای یکی از ساده‌ترین راه‌هایی است که می‌توانید با صرف زمانی اندک برای آن از خستگی روزانه خود بکاهید. کافئین اندک موجود در چای به رفع خستگی و کسب انرژی کمک خواهد کرد.

پیاده‌روی کنید

هرگاه احساس خستگی به سراغتان آمد، به جای اینکه بدن خود را در حالت ثابت و بدون حرکت درآورید، از جای خود بلند شوید و تنها به مدت ۱۰ دقیقه پیاده‌روی کنید. به گفته کارشناسان فعالیت بدنی بهترین راه برای شارژ مجدد باتری‌های بدن است.

سبزیجات و میوه

برای کاهش خستگی تا حد ممکن از خوردن قندهای ساده، چربی‌های اشباع و چربی‌های ترنس خودداری کنید و سبزیجات و میوه را جایگزین آن‌ها کنید. بدن انسان با خوردن چربی و قند بیش از حد، احساس خستگی خواهد کرد.

صبحانه ناهار و شام

هیچ یک از سه وعده اصلی غذا را از برنامه روزانه تان حذف نکنیدواگر عادت ندارید صبحانه بخورید سعی کنید حتما ساعت ۱۰ یک میان وعده میل کنید در غیر این صورت ساعت ۱۱ پرخوری می کنید.

صبحانه یا میان وعده شما باید شامل منابع غذایی قندهای پیچیده پروتئین یوه و سبزی ها باشد تا برای چند ساعت شما را سیر و پر انرژی نگه دارد.

ناهارتان را در محیطی ارام میل کنید و لقمه هایتان را کامل بجوید.تا جای ممکن چربی کمتری مصرف کنید زیرا هضم چربی دشوار است.برای شام هم غذاهای سبک انتخاب کنید تا سریع تر هضم شوند.

چاقی و لاغری

رژیم لاغری دارید یا رژیم چاقی؟فرقی نمی کند در هر دو شرایط بدن شما احساس خستگی می کند.بناباین نه کم بخورید نه زیاد!عادت های غذایی صحیح را انتخاب کنید و سعی کنید در تمام طول سال وزنتان را ثابت نگه دارید.برای این منظور حتما با کارشناس تغذیه مشورت کنید.

نفس عمیق بکشید

کشیدن نفس عمیق و آرام به‌دلیل فعال شدن دم و بازدم شما و از بین بردن استرس‌ها خستگی را از شما دور می‌کند. نفس عمیق خیلی سریع انرژی را در شما افزایش می‌دهد. برای این‌کار بهتر است دستورالعمل زیر را اجرا کنید:

تا ۴ بشمارید و آرام و عمیق نفس بکشید بعد مجددا استراحت کنید. دوباره تا ۴ بشمارید و عمیق نفس بکشید بعد تا ۶ بشمارید و نفستان را آرام بیرون بدهید. این کار را ۴ مرتبه تکرار کنید.

  • دکتر هولی فیلیپس، درکتاب ، The Exhaustion Breakthrough چند تغییرجزئی و ساده در سبک زندگی را پیشنهاد می‌دهد که باعث کاهش خستگی بدن شده یا حداقل به شما در ریشه‌یابی این مشکل کمک می‌کند.

همه چیز را بنویسید

تحقیقات فیلیپس براساس موضوع “دفتر خاطرات هفت روزه فرسودگی ” انجام شد و او پیشنهاد می‌کند هرکسی که سعی دارد میزان انرژی‌اش را برآورد کند، این تمرین را انجام دهد.

برای شروع، چیزهایی را که می‌خورید(و زمان خوردن) و جزئیات کیفیت خواب‌تان و هرعامل استرس‌برانگیزی را که تجربه می‌کنید بنویسید. وقتی این چیزها را می‌نویسید، زمانی است که شروع به برقراری ارتباط میان میزان انرژی و تحلیل برنده‌های انرژی می‌کنید.

هرساعت یک‌بار، وضعیت بدن‌تان را بررسی کنید.

آلارم ساعت را تنظیم کنید تا هریک‌ساعت، خبرتان کند. ازبالا تا پایین‌تان را دقیقا نگاه کنید، به‎دنبال نقاط تنش و فشار یا نواحی که درآن احساس ناراحتی می‌کنید بگردید، فک به هم فشرده شده، ابروهای گره خورده، یا وضعیت قوز و خمیده. و سپس برای اصلاح این حالت‌ها وقت بگذارید.

وضعیت نادرست بدن، باعث می‌شود خسته به‌نظربرسید و احساس خستگی کنید. ده نفس عمیق بکشید؛ احساس آرامش و آزادی در بدن‌تان خواهید کرد که فورا به شما انرژی می‌دهد.

درست نفس بکشید.

فیلیپس می‌گوید:” ما این را یک چیز عادی فرض می‌کنیم، اما بخش بی‌نهایت مهم از انرژی است”. دست کم هریک ساعت یکبار، هوشمندانه نفس بکشید. اگر این تلاش هوشمندانه را برپایه نظم انجام دهید، حتی زمانی‌که تبدیل به ناخودآگاه می‌شود، تکنیک تنفس بهتری خواهید داشت.

درست نفس کشیدن به اصلاح وضعیت قوزکرده شما هم کمک می‌کند، بنابراین عمیق نفس بکشید؛ از دیافراگم، نه از سینه، تا گردش خون و اکسیژن درتمام روز روان باشد.

تنها بخوابید.

نه برای همیشه، تنها زمانی که برای فهمیدن دلیل این‌همه خستگی و فرسودگی تلاش می‌کنید. فیلیپس می‌گوید، هدف ما کم کردن تمام مغشوش سازهای خواب است.

او از افراد تحت آزمایشش خواست در طول چالش هفت روزه اکتشافی‌شان، تنها بخوابند. اگر با کسی می‌خوابید که مدام غلت می‌زند و می‌چرخد و یا آلارم ساعت را روشن می‌گذارد، شما چرخه خواب موردنیاز بدن‌تان را کامل نمی‌کنید.

برای ایجاد امنیت خواب، همه را از اتاق بیرون کنید، ماسک خواب بپوشید، دمای اتاق را بین ۶۰ تا ۶۷ درجه نگه دارید و وسایل الکترونیکی را از اتاق حذف کنید؛ نور آبی، مغز را تحریک می‌کند. اگر تنها خوابیدن، واقع‌گرایانه نیست، سعی کنید از پتوی جداگانه استفاده کنید تا به از اختلالات خواب کم شود.

هرگز بیشتر از یک ساعت یکجا ننشینید.

وقتی می‌نشینید، روی عمق تنفس‌تان تاثیرگذاشته و ضربان قلب‌تان را پایین می‌آورد. نشستن، عواقب فراوانی دارد، تحقیقی جدید از University Health Network study حتی نشستن طولانی را به ریسک بالاتر بیماری و مرگ مرتبط می‌دانند. اما تحقیقی از دانشگاه یوتا نشان داد، دو دقیقه پیاده‌روی هریک‌ساعت، می‌تواند این ریسک را خنثی کند.

اگر لازم است چُرت بزنید.

هرچند یک چرت کوتاه خوب است، اما نمی‌تواند جای خواب خوب شبانه را بگیرد. چرت‌های کوتاه به افزایش هشیاری، بهترشدن روحیه و تمرکز کمک می‌کنند، اما اگر احساس می‌کنید هرروز به چرت‌های طولانی نیاز دارید،

احتمالا مشکلی وجود دارد و شما باید دراین مورد با پزشک مشورت کنید. براساس توصیه the National Sleep Foundation، یک چرت چهل دقیقه‌ای، ایده‌آل است: هشیاری را صددرصد و عملکرد را ۳۴درصد تقویت می‌کند.

غذاهای طبیعی بخورید.

از غذاهایی که ترکیباتش پر از موادی است که اسم‌شان به «اوز» ختم می‌شود مانند گلوکز اجتناب کنید. اگر به پرهیز از غذاهایی با ترکیبات زیاد توجه کنید، به‌طور طبیعی به سمت غذاهای طبیعی گرایش پیدا خواهید کرد.

فیلیپس توصیه می‌کند برای انرژی بیشتر، مخصوصا روی غذاهایی که حاوی منیزیم و آهن هستند متمرکز شوید، این منابع را می‌توانید در دانه‌ها، آجیل، ماهی، و سبزیجات رنگارنگ و برگدار پیداکنید. ضمنا از صبحانه صرف‌نظر نکنید.

حتی اگر یک کاسه کوچک ازغلات یا برشی از نان تست باشد، صبحانه می‌تواند متابولیسم‌تان را شروع کرده و به بدن‌تان یادآوری کند که بیدار شود.

هورمون‌های‌تان را بشناسید.

در روزهای نزدیک به قاعدگی، بسیاری از خانم‌ها با بی‌خوابی و نفخ مواجه می‌شوند که موجب اختلال درخواب می‌شود. به خودتان زمان بیشتری برای استراحت و ورزش بدهید تا این علائم تخفیف پیدا کند.

برای زنانی که درآستانه یائسگی هستند، کاهش استروژن می‌تواند باعث بی‌خوابی شود. تیروئید و غددفوق‌کلیوی نقش اساسی درمیزان انرژی دارند؛

اختلالات تیروئید می‌تواند سوخت و ساز و گوارش را کُند کرده و باعث شود احساس خستگی کنید؛ اختلالات غددفوق‌کلیوی اغلب در اثر استرس ایجاد شده و انرژی‌تان را تحلیل می‌برد، از پزشک‌تان برای شیوه‌های درمانی کمک بخواهید.

این مورد آخر، نقش کلیدی در مدیریت خستگی و فرسودگی دارد. خستگی، لزوما از عوارض جانبی هر بیماری است. اگر خواب کافی دارید و تغذیه‌تان هم درست است، اما همچنان احساس خستگی می‌کنید، به پزشک مراجعه کنید.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید