مضرات استفاده از سشوار براي مو…
متخصصان پوست و مو مي گويند استفاده مکرر و دائمي از سشوار يا اتوي مو مي تواند موجب آسيب ديدن موها شود و از طرفي، کساني که مي خواهند از اين لوازم استفاده کنند نيز حتما بايد شيوه صحيح را در نظر داشته باشند تا احتمال بروز اين آسيب ها به حداقل برسد.

عوارض سشوار کردن مو…
گفته مي شود سشوار عاملي براي ريزش مو و صدمه ديدن ريشه ها نيست، اما خيلي از اين جمله برداشت اشتباهي مي کنند و مي گويند چون سشوار به ريشه کاري ندارد، پس هيچ مشکلي هم ايجاد نخواهد کرد. در صورتي که به گفته دکتر احساني، کساني که زياد موهايشان را سشوار مي کشند يا وقتي موها هنوز خيس است و قبل از خشک شدن اين کار را انجام مي دهند.

همين طور آنهايي که از سشوارهاي قوي و داغ استفاده مي کنند، آسيب بيشتري به موهايشان وارد خواهند کرد. اين عضو هيات علمي دانشگاه مي استفاده نادرست و بيش از حد از سشوار مي تواند باعث ايجاد دانه هايي روي تنه مو، ناصافي، بي نظمي و شاخه شاخه شدن موها شود که تمام اين موارد بر شادابي و زيبايي موها تاثيرگذار خواهد بود.

سشوار، موجب ريزش مو نمي شود…
بعضي ها فکر مي کنند استفاده از سشوار يا اتوي مو مشکلي برايشان ايجاد نخواهد کرد. از نظر آنها فقط عواملي مي تواند براي موها دردسرساز شود که با ريشه مو تماس پيدا مي کند و به طور مستقيم روي ريشه قرار مي گيرد؛ بنابراين اين افراد تصور مي کنند سشوار يا اتوي مو که کاري به ريشه ندارد، بي ضرر است.
عوامل فيزيکي که بيشتر با تنه مو تماس دارد مانند سشوار کشيدن، استفاده از اتوي مو، ژل و کتيرا معمولا موجب ريزش مو نمي شود، اما مي تواند تغييراتي در تنه يا ساقه موها ايجاد کند؛ پس اين طور نيست که بگوييم سشوار ضرري ندارد، اما به طور معمول عاملي براي ريزش موها هم نيست. به گفته اين متخصص پوست و مو، بروز چنين تغييراتي ممکن است شادابي ساقه مو را تحت تاثير قرار دهد و اثراتي منفي برجا بگذارد.

اتوي مو يا سشوار؛ کدام بهتر است؟
شايد اين پرسش براي خيلي مطرح شود که استفاده از سشوار عوارض کمتري براي موها ايجاد مي کند يا اتوي مو؟ دکتر احساني در پاسخ به اين پرسش مي گويد:اتوي مو آسيب بيشتري به موها وارد خواهد کرد و به همين دليل هم عوارضش در مقايسه با سشوار بيشتر است.

وي يادآور مي شود در صورتي که دائم از سشوار يا اتوي مو استفاده نکنيد، چندان مشکلي هم برايتان ايجاد نخواهد شد، اما زماني که تعداد دفعات استفاده از اين لوازم افزايش مي يابد، آسيب بيشتري هم به تنه موها وارد مي شود.

بايد و نبايدهاي استفاده از سشوار…
با همه اينها، افراد زيادي به دلايل مختلف مانند حالت دادن به موها يا خشک کردن شان پس از هر بار استحمام از سشوار يا اتوي مو استفاده مي کنند. متخصصان پوست و مو براي اين که عوارض ناشي از اين کار به حداقل برسد، توصيه مي کنند اين افراد نکاتي را هنگام سشوار کشيدن در نظر داشته باشند.
بهتر است قبل از استفاده از سشوار، موها را کمي خشک کنيد و زماني که مو کاملا خيس است، به هيچ عنوان سشوار نکشيد. همچنين توصيه مي شود درجه سشوار را روي شدت متوسط تنظيم کنيد و هيچ وقت زماني که باد سشوار بسيار داغ است، موهايتان را به کمک آن خشک نکنيد.

اين تغيير دما نکته بسيار مهمي است که براي حفظ سلامت و شادابي مو بايد در نظر داشته باشيد. در حقيقت، زماني که مو هنوز خيس است و دماي پايين تري نسبت به محيط دارد، اگر به طور ناگهاني در معرض گرماي شديد قرار بگيرد مشکلاتي در تنه موها ايجاد خواهد شد.البته نبايد تصور کنيد استفاده از سشوارهايي که باد سرد دارد، براي حل اين مشکل مناسب خواهد بود؛ بلکه توصيه مي شود از سشوار فقط با درجه متوسط استفاده کنيد که باد آن ولرم ولي رو به گرم است.