تخت جمشید، بنای تاریخی ۲۵۰۰ ساله مرودشت فارس به دلیل مواردی همچون رویش گلسنگ، رشد جلبک ها و باکتری ها، خشک شدن منابع آب زیرزمینی و نشست زمین و افزایش تعداد گردشگران در حال نابودی می باشد و پژوهش ها و فعالیت ها برای حفظ این بنای تاریخی ادامه دارد.

عوامل نابودی تدریجی تخت جمشید چیست؟

به گزارش شبکه خبری الجزیره، پس از برداشته شدن تحریم ها ایران، نرخ ورود گردشگران خارجی به این کشور تا ۱۸ درصد رشد داشته است و از آنجا که تخت جمشید یکی از محبوب ترین و پربازدید ترین مقاصد گردشگری ایران به شمار می آید، رفت و آمد مکرر مجموعه های گردشگری، با دردسرهایی برای بنا همراه بوده است،به همین دلیل کارشناسانی از ایتالیا و ژاپن برای حفظ این میراث جهانی به ایران آمده و مشغول آماده سازی این بنا برای ورود تعداد بیشتری از گردشگران می باشند.

از طرفی در سال های اخیر با افزایش کشاورزی منطقه و خشک شدن آب های زیرزمینی، زمین اطراف مجموعه نشست نموده و این مسئله، آسیب هایی جدی به بنا وارد می کند، بنابراین حفر چاه در منطقه، ممنوع اعلام شده است.

سیامک بصیری، کارشناس و مسئول فنی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس، یکی دیگر از عوامل زمینه ساز نابودی مجموعه را گلسنگ ها دانست و افزود، علیرغم اینکه رشد گلسنگ برروی دیوارها امری اجتناب ناپذیر بوده و در بلند مدت می تواند آسیب جدی به بنا وارد کند، اما همه تلاش ما بر این است که تخت جمشید از این عارضه در امان بماند. به گفته این کارشناس فنی، سطح بنای تخت جمشید، روزانه از وجود گلسنگ ها پاک می گردد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید