قبرستانی اسرار آمیز به نام سفید چاه

قبرستانی اسرار آمیز به نام سفید چاه

درست تو شمالی ترین نقطه ایران، روستای معروفی وجود داره که دلیل شهرتش به خاطر گورستان اسرار آمیزیه که داخلش قرار گرفته. این گورستان که به اسم سفید چاه یا گورستان سپید معروفه در شهرستان گلوگاه استان مازندران، روستای سفیدچاه واقع شده که میشه گفت اولین گورستان مسلمانان در ایرانه.

تقریبا کسی نیست که چیزی از داستان های شگفت انگیز این گورستان تاریخی تو روستای سفید چاه نشنیده باشه. گورستانی که اهالی اعتقاد دارن خاک سفیدش، نمیذاره اجساد مرده هاشون بپوسه یا اینکه باور دارن اگه مرده هاشون رو تو این قبرستان دفن کنن تمام گناهان مرده ها بخشیده میشه.

عجیب بودن  گورستان و اعتقادات جالب روستائیان باعث شده تا مردم گلوگاه از ۵۰ آبادی دور و اطراف، مرده هاشون رو به دوش بگیرن و راهیه روستا بشن تا بتونن برای رفتگانشون جایی تو قبرستان سفید چاه دست و پا کنن.

یکی دیگه از ویژگی‌ های این قبرستان، قرار داشتن سنگ قبرها به حالت عمودیه که برای نشان دادن این که مردگان چه شغلی داشتن، ابزار و ادوات شغلی افراد روی سنگ‌ها حک شده و حتی برای اینکه مشخص بشه داخل این قبرها زن یا مرد به خاک سپرده شده نماد هایی وجود داره که این نقش و نگارها باعث زیبایی گورستان شده و به سفید چاه شهرتی جهانی بخشیده.


قبرستان پرطرفدار سفیدچاه روز به روز بزرگ و بزرگ تر می شه و کم کم خانه ها و زمین ها رو پس می زنه تا برای مردگان جا باز کنه.

یکی از دیدنی های این گورستان عجیب مقبره ۳ تن از نوادگان امام موسی بن جعفر به نام های ابراهیم (ع)، منصور (ع) و عبدالرحمان (ع).

یه صندوقچه ی چوبی خیلی قدیمی هم داخل این گورستان وجود داره که اهالی روستا مانند چشم هاشون ازش محافظت می کنن.

متاسفانه قبرستان سفید چاه به دلیل عدم نگهداری و حفظ و حراست درحال تخریبه که با نامه نگاری ها و پیگیری های مختلف قرار شد قسمتی از امامزاده که بافت قدیمی و تاریخی داره بمونه و اطراف امامزاده زمینی برای دفن مردگان جدید در نظر گرفته بشه تا به قسمت تاریخی این گورستان هم بیشتر از این صدمه وارد نشه.

برای رفتن به روستای سفیدچاه از بهشهر به بعد باید به دل جنگل سرسبز بخش «یانه سر» بزنین تا بعد از طی ۲۰ کیلومتر جاده پیچ درپیچ آسفالته، به گلوگاه برسید. بعد از گلوگاه، روستای «نیالا» در مسیرتون قرار می گیره و بالاخره سفید چاه در حاشیه جاده خودنمایی می کنه.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید