متفاوت ترین قاچاقچیان تاریخ

امپراتوری روسیه پس از شورش لهستانی-لیتوانیایی در سال ۱۸۶۳ میلادی تصمیم گرفت تا نفوذ روسیه بر جمعیت لیتوانی را بیشتر و ریشه‌های تاریخی آن کشور از جمله وابستگی به‌ کلیساى‌ کاتولیک‌ روم‌ را از بین ببرد.

سزار الکساندر دوم در تابستان ۱۸۶۳ میلادی قوانین موقتی را به تصویب  رساند که به موجب آن آموزش در لیتوانی تنها به زبان روسیه ممکن بود. به عبارت بهتر، استفاده از الفبای لاتین برای زبان لیتوانیایی به کل ممنوع شده بود.

این قانون از سال ۱۸۶۵ تا ۱۹۰۴ میلادی در جریان بود. قاچاقچیان کتاب نیز با قاچاق کتاب‌های به زبان لیتوانیایی آن قوانین را دور می‌زدند.  اقدام روسیه تلاشی مستقیم برای نابودی کامل زبان و فرهنگ لیتوانیایی بود. از این رو، مدارس زیرزمینی برای تدریس کتاب‌های قاچاقی دایر شدند.

گاهی اوقات، مدرسان دلسوز از عنوان کلاس‌های فوق برنامه برای تدریس مخفیانه زبان لیتوانیایی استفاده می‌کردند. قاچاقچیان کتاب لیتوانی به مرور به نمادی برای مبارزه با روسیه تبدیل شدند.

در مجموع آن‌ها، سالانه بین ۳۰.۰۰۰ تا ۴۰.۰۰۰ کتاب در لیتوانی قاچاق می‌شد که حدود یک سوم آن‌ها توسط ماموران دولتی ضبط می‌شد.عکس زیر مربوط به knygnešys Vincas Juska، یکی از قاچاقچیان معروف کتاب در آن دوران است.

متفاوت ترین قاچاقچیان تاریخ!

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید