مخرب‌ترین موشک‌های بالستیک بین قاره‌ای

موشک های بالستیک بین قاره ای یا ICBM ها برای حمل کلاهک های هسته ای ساخته شده اند.حداقل برد این تسلیحات مرگبار ۵۵۰۰ کیلومتر است. لازم به ذکر است که ICBM های مدرن قادرند بیش از یک کلاهک هسته ای با خود حمل کنند و انواع پیشرفته تر این نوع موشک ها قادر به پشتیبانی از چند نوع موشک مختلف برای اهداف مختلف(MIRV ها) هستند.

در این نوع موشک های بالستیک شاهد حمل چند جنگ افزار توسط موشک هستیم که هر یک برای انهدام اهدافی خاص به کار می روند. از این گذشته، موشک های بالستیک از فناوری فریبنده ای استفاده می کنند که هیچ یک از تجهیزات دشمن قادر به رهگیری و انفجار آنها در هوا نیست.

ICBM ها می توانند از انواع جاده ای و متحرک، زیردریایی، ریل قطار و یا سیلوی غلات باشند. ICBM های متحرک سخت ترین نوع این موشک ها محسوب می شوند که شناسایی و انهدام لانچر آنها بسیار دشوار است.در حال حاضر بهترین ICBM در جهان کدام است؟ کدام یک از انواع این موشک های بالستیک قاره پیما، بهترین نوع آن محسوب می شوند و چرا؟

فاکتورهای مهمی که در لیست ده موردی زیر در همه موارد دیده شده اند عبارتند از قدرت تخریب و برد موشک، تعداد MIRV ها، دقت نقطه زنی، نوع لانچر و استقرار، فناوری های جدید به کار رفته در آن که قادر به فریب سیستم های رهگیری دشمن می شوند.

این آنالیز بر اساس ویژگی های هر موشک بالستیک تا به امروز تهیه شده است و اصولا تمامی موشک های بالستیک حاضر در لیست موجود، از قدرت تخریب بالا تا حد محو کردن یک کشور برخوردارند. در واقع این لیست شامل، موشک هایی که هنوز رونمایی نشده اند و یا به صورت عملیاتی از آنها استفاده نشده است، نمی باشد.

در ادامه به بررسی ۱۰ مورد از بهترین موشک های بالستیک قاره پیما می پردازیم :

شماره ۱:  تریدنت ۲ (آمریکا)

موشک های بالستیک تریدنت D5 یا تریدنت ۲ از نوع استقرار بر روی زیردریاییی هستند. این مدل در واقع نسخه پیشرفته تر تریدنت C4 محسوب می شود که نسبت به آن از قدرت تخریب بیشتر و برد و دقت بیشتری برخوردار است.

این موشک بالستیک برای اولین بار در سال ۱۹۹۰ آزمایش شد.از این موشک در ارتش ایالات متحده و انگلستان استفاده می شود.موشک بالستیک ۲ توسط ۱۴ زیردریایی در کلاس اوهایو حمل می شود و در نیروی دریایی انگلستان نیز بر روی ۴ زیر دریایی کلاس ون گارد سوار شده است.

برد این موشک با سلاح هسته ای ۷۸۰۰ کیلومتر و بدون کلاهک هسته ای ۱۲۰۰۰ کیلومتر است.بنابراین با اینکه این موشک قوی ترین مورد این لیست محسوب نمی شود اما باید گفت که تقریبا هیچ هدفی در دنیا نیست که این موشک قادر به شکار آن از راه دور نباشد.

هر موشک تریدنت ۲ در ارتش امریکا قادر است۱۴ کلاهک هسته ای باوزن ۴۷۵ کیلوتن را حمل کند. برای حرکت سریع تر و اجتناب از اصابت موشک های دشمن به آن معمولا از ۸ کلاهک بر روی آن استفاده می شود و بر روی آن از جنگ افزارهای دیگری نیز برای مقابله با موشک هایی که به سمتش می آید استفاده شده است.

این جنگ افزارها مستقل عمل می کنند و به عنوان مثال می توان گفت، جنگ افزارهای سوار شده بر روی این موشک در انگلستان هم به طور کلی با آنچه در آمریکا به کار می رود متفاوت است و موشک های بالستیک انگلیسی طوری پیکر بندی شده اند که قادر به حمل ۱۲ نوع از انواع جنگ افزار بر روی خود هستند.

تریدنت ۲ یک موشک بالستیک بسیار دقیق به شمار می رود.دقت هدف زنی این موشک حدود ۹۰ متر است. بدین معنا که حداکثر با فاصله ۹۰ متری از هدف، ممکن است فرود آید. در طول مسیر تا رسیدن به هدف، از سیستم هدایت داخلی و البته آپدیت های لحظه به لحظه GPS استفاده می شود.

تریدنت ۲ نه تنها از دقت و برد خیره کننده ای برخوردار است بلکه قدرت تخریب بالایی نیز دارد. از دیگر مزایای این موشک می توان به استقرار ان بر روی زیردریایی اشاره کرد چرا که بدون هیچ شکی همگان می دانند که نیروی دریایی آمریکا قدرت زیادی در دریاهای جهان دارد و هر هدفی در هر نقطه از جهان برای انهادام توسط این موشک بسیار آسان است.

سیستم به کار رفته در این موشک طوری است که زیردریایی های که آن را حمل می کنند را نیز غیرقابل رهگیری می کند و همین مسئله این نوع از موشک های بالستیک را بسیار خطرناک و کشنده جلوه می دهد.   در مقایسه می توان گفت که نوعی از موشک های بالستیک که در سیلوهای غلات مستقر می شوند به سادگی قابل شناسایی و انهدام توسط دشمن هستند.

بنابراین، موشک های بالستیکی که بر روی زیردریایی سوار هستند از قدرت مانور بالایی برخوردارند و کشوری که مورد حمله قرار گرفته است، در همان ساعات اول احتمالا با اصابت یکی از این موشک ها به خاکش تسلیم خواهد شد. طبق اعلام ارتش امریکا، این کشور قصد دارد تا سال ۲۰۴۲ نسخه پیشرفته تری از تریدنت ۲ را رونمایی کند.  

شماره ۲: ویودا R-36M2

موشک بالستیک R-36 روسی برای اولین بار در سال ۱۹۷۱ تست شد. این موشک در خانواده R-36M ارتقا یافت و در غرب به موشک شیطان SS-18 معروف است.۵۶ نمونه از این موشک برای اولین بار در سال ۱۹۷۷ آزمایش شدند که بعدها با اپشن های مختلفی به روزرسانی گردید که آخرین نسخه از این موشک ها موسوم به ویودا ۳۶M2 است که برای اولین بار در سال ۱۹۸۸ آزمایش شد.  

موشک شیطان SS-18 در واقع جزو موشک های بالستیک قدرتمند محسوب می شود و این مورد به واسطه سرعت بالای این موشک نسبت به وزن آن است.در این زمینه می توان گفت که روسیه از دیرباز از غرب در تولید موتورهای قدرتمند موشک های بالستیک جلوتر بوده است.

برد این موشک قدرتمند ۱۱۰۰۰ کیلومتر است و قادر به حمل ۱۰ MIRV با خود است که می توانند ۴۰ هدف مختلف را منهدم کنند. رهگیری این موشک توسط ناوگان دفاعی دشمن بسیار سخت است. نرخ خطای این موشک حدود ۲۲۰ متر است که جنگ افزار دقیقی محسوب نمی شود اما قدرت تخریب بالای آن، این مورد را پوشش می دهد. برخی منابع می گونید که این موشک با MIRV های خود قادر به انهدام کامل سه ایالت بزرگ امریکا به نام های مریلند،ورمونت، رود آیلندز است.

این موشک بالستیک از نوع استقرار در سیلوهای غلات است که در مناطق مختلف روسیه به طور مخفی مستقر شده اند.سیلوهایی که این تجهیزات و لانچر موشک در آنها مستقر شده اند در برابر انفجارهای هسته ای مقاوم هستند و حتی اگر مکان این لانچرها نیز شناسایی شود اما با انفجار، هیچ آسیبی به لانچر نخواهد رسید و به همین علت این موشک بالستیک در مقام دوم این لیست قرار دارد اگرچه از نظر قدرت تخریب این موشک بسیار قوی تر از تریدنت ۲ محسوب می شود.

با این حال تعداد موشک های شیطان SS-18 با توجه به قدیمی شدن فناوری به کاررفته در آنها رو به کاهش است. و در حال حاضر مجموعاً ۵۸ عدد از این موشک ها در روسیه مستقر شده اند.  

شماره ۳: یارس RS-24

موشک یارس RS-24 یک موشک بالستیک قاره پیمای روسی جدید به شمار می رود.  در غرب آن را SS-29 می نامند. این موشک در واقع نسخه پیشرفته تر RS-12M Toplo-M است.این موشک در دو مدل مبتی بر لانچر سیلو و لانچر جاده ای طراحی شده است.

ساخت این موشک در سال ۲۰۱۰ از سوی ارتش روسیه تایید شد و در همان سال نیز مورد آزمایش قرار گرفت.تا سال ۲۰۱۶، ارتش روسیه ۶۳ مورد از نوع متحرک و ۱۰ مورد از نوع لانچر سیلوی آن را در اختیار داشته است.    

این موشک قرار است اولین گزینه ارتش روسیه در جنگ افزارهای روی زمین در جنگ با دشمنان به شمار رود.استفاده از سوخت جامد در این موشک بالستیک مشابه نمونه توپول M است.برد موشک یارس حدو ۱۲۰۰۰ کیلومتر است و بزرگترین تفاوت آن با نمونه قبلی این است که یارس قادر به حمل حداقل ۶ جنگ افزار مستقل بر روی خود است که وزنی حدود ۱۰۰ تا ۳۰۰ کیلوتن دارند.

برخی منابع نیز معتقدند این موشک قادر به حمل ۱۰ جنگ افزار مستقل بر روی خود است و احتمالا این تخمین به خاطر استفاده موشک های نسل قبل توپول M از ۱۰ جنگ افزار نشئت گرفته است. خطای نقطه زنی این موشک بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ متر است.

موشک یارس قادر است از موشک های دشمن فرار کند. این موشک قادر است در طول مسیر خود تا اصابت به هدف از طعمه های زمینی و هوایی برای فریب رادارهای دشمن استفاده کند. شانس موفقیت این موشک برای فرار از رادارها و موشک های دشمن ۶۰-۶۵ درصد تخمین زده شده است.

نمونه متحرک این موشک بر روی یک ماشین جنگی با ۱۶ چرخ سوار می شود که بسیار شبیه لانچر توپول M می باشد.از لحاظ ظاهر هر دو موشک بسیار شبیه هم هستند اما قدرت یارس بیشتر از توپول M است.لانچر متحرک این موشک قادر است تا ۵۰۰ کیلومتر حرکت کند.

در مواقع اضطرار و برای اجتناب از انهدام آن توسط دشمن، این موشک از لانچر پرتاب می شود و هدایت آن از راه دور صورت می گیرد. در مورد قدرت تخریب این موشک بالستیک گفته می شود،  قدرت تخریب آن در حد انهدام کامل یک کشور اروپایی کوچک است.

بنابراین شناسایی چنین موشک بالستیکی با لانچر متحرک برای دشمنان بسیار سخت به نظر می رسد. با این حال شانس زنده ماندن افرادی که در محل اصابت این موشک برای بار اول زندگی میکنند بسیار بالا است.

نمونه های مبتنی بر لانچر مستقر در سیلوهای این موشک  از ICBM های قدیمی روسی استفاده می کنند و با تمامی جنگ افزارهای قدیمی روسی سازگار هستند. یک لانچر معمولی از نوع سیلوی این موشک حدود ۱۰ موشک یارس را در خود جای داده است.  

شماره ۴: LGM-30G  مینوتمن ۳

مینوتمن۳ نوعی موشک بالستیک است که به لحاظ تعداد جزو پرشمارترین موشک های موجود در آمریکا محسوب می شود.این موشک برای اولین بار در سال ۱۹۷۰ استفاده شد. در زمان رونمایی از این موشک، از ان به عنوان اولین موشک بالستیکی که قابلیت حمل کلاهک هسته ای را دارد یاد می شد.

بر خلاف سن بالای این موشک اما همچنان نیز جزو موشک های بالستیک پرقدرت جهان محسوب می شود.برنامه های به روزرسانی زیادی برای ارتقای اثرگذاری بیشتر این موشک بر روی آن صورت گرفته است. طبق اعلام ارتش آمریکا از مینوتمن ۳  تنها تا سال ۲۰۳۰ در ارتش این کشور استفاده خواهد شد.

این موشک نیز از نوع لانچر سیلویی به شمار می رود. با حذف  پیسمیکر LGM-118 از ارتش امریکا در سال ۲۰۰۵، مینوتمن ۳ تنها موشک بالستیک زمینی امریکا و یکی از مهمترین آنها محسوب می شود.

در حال حاضر، ۴۵۰ نمونه از این نوع موشک بالستیک در آمریکا وجود دارد و ۵۰-۷۵ نمونه دیگر نیز به طور رزرو نگهداری می شوند.این تعداد موشک بالستیک در جهان یک رکورد محسوب می شود. وظیفه نگهداری از این موشک ها بر عهده نیروی هوایی امریکا می باشد.

سیلوهایی که لانچر مینوتمن ۳ در آنها قرار دارند در تمامی نقاط امریکا وجود دارند و بیشتر نزدیک پایگاه های هوایی امریکا که در وایومینگ،داکوتای شمالی،مونتانا هستند، حضور دارند. تمامی این موقعیت های جغرافیایی مشخص هستند و همه جای استقرار این تجهیزات را می دانند.

برد این موشک نزدیک ۱۳۰۰۰ کیلومتر است. از سیستم هدایت داخلی در این موشک استفاده شده است و خطای نقطه زنی این موشک ۲۰۰ متر است که به به روزرسانی جدیدی که بر روی آن صورت گرفته است، این خطا به ۱۲۰ متر کاهش پیدا کرده است.این موشک بالستیک قادر به حمل ۳ جنگ افزار مستقل دیگر با خود است که هر یکی از این جنگ افزارها قادرند یک کلاهک هسته ای باشند که قدرت تخریبی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ kT دارند.

موشک مینوتمن ۳ بسیار سریع و چابک است و بیشترین مسافت را در بین تمامی موشک های بالستیک جهان طی می کند. اگرچه ممکن است بهترین موشک جهان نباشد اما قابلیت های بالایی در خود دارد. با این حال ارتش امریکا ترجیح داده است که تعداد زیادی از این موشک های بالستیک میان رده را به کار گیرد.  

شماره۵: لاینر R-29RMU2.1

لاینر ۲.۱ در واقع اخرین نمونه از موشک های بالستیک روسی با لانچر مستقر بر روی زیردریایی محسوب می شود.این مدل در واقع نسخه به روزشده موشک سینه وا U2 است.در واقع با به روزرسانی های انجام شده بر روی موشک سینه وا شاهد استاندارد شدن آن در مدل جدید هستیم.    

این موشک بالستکی روسی وقتی کلاهک هسته ای حمل می کند قادر به طی مسافت ۸۳۰۰ کیلومتر است و بدون کلاهک هسته ای نیز ۱۲۰۰۰ کیلومتر طی می کند.  هر موشک قادر است ۱۲ کلاهک هسته ای رده پایین حمل کند.قدرت تخریب این موشک بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ کیلوتن اعلام شده است.

مورد عجیب در مورد این موشک این است که قادر به حمل انواع کلاهک هسته ای بر روی یک موشک است.این موشک نیز از طعمه های مختلف برای فریب رادارهای دشمن استفاده می کند و به سختی می توان ان را رهگیری کرد و با سیستم به کار رفته در آن به سادگی می تواند بر سیستم دفاع موشکی دشمن غلبه کند.

برای در امان ماندن از موشک هایی که برای انهدام آن از سوی دشمن پرتاب می شوند، این موشک قادر است از طعمه های فریبنده بیشتر به جای کلاهک هسته ای استفاده کند. تا پایان سال ۲۰۱۶، ۶ زیردریایی کلاس دلتا با این موشک های بالستیک تجیهز شده اند که در خدمت نیروی دریایی روسیه هستند.

لانچر این موشک با اولین پرتاب از بین نمی رود. بر طبق برنامه از قبل اعلام شده زیردریایی های دلتای روسیه تا سال ۲۰۳۰ در نیروی دریایی این کشور حضور دارند.  

شماره ۶: M51

موشک بالستیک فرانسوی M51 یکی از انواع موشک ها با لانچر زیردریایی است.طراحی این موشک از سال ۱۹۹۲ اغاز شد و در سال ۲۰۱۰ اولین پرتاب آزمایشی آن صورت گرفت. این موشک ها توسط زیردریایی های کلاس لاتریومفنت فرانسه حمل می شوند. فرانسه در حال حاضر ۴ زیردریایی از این کلاس در نیروی دریایی خود دارد.

برد این موشک ۸۰۰۰ کیلومتر است و قادر است بدون کلاهک تا ۱۰۰۰۰ کیلومتر نیز پرتاب شود. با چنین بردی فرانسه قادر به نابودی بخش های زیادی از چین و روسیه و یا حتی امریکا با پرتاب این موشک ها از اسکله های اختصاصی خود است.

هر موشک قادر به حمل ۶ تا ۱۰ جنگ افزار مستقل است که قدرت تخریبی برابر با ۱۰۷ کیلوتن داردند. این موشک ها از سیستم های ضدرهگیری برای فریب رادارهای دشمن برخوردار هستند. با این حال باید گفت که نسخه جدید تر این موشک ها که در سال ۲۰۱۵ از آن رونمایی شدف قدرت تخریب بیشتری معادل با ۱۵۰ کیلوتن داشتند.

بر طبق برنامه ریزی قبلی، این موشک های بالستیک فرانسوی از سیستم ناوبری ماهواره ای گالیله استفاده خواهند کرد. بنابراین دقت این موشک ها احتمالا به اندازه همتایان خود نخواهد بود و خطای نقطه زنی این موشک ها حدود ۲۰۰ متر اعلام شده است.

فرانسه در حال حاضر ۴ زیردریایی در کلاس لا تریموفنت دارد که در هریک از آنها ۱۶ موشک بالستیک سوار شده است. بنابراین ۶۴ موشک بالستیک از نوع m51 در نیروی دریایی فرانسه آماده پرتاب هستند. 

با اعلام وضعیت اضطراری این زیردریایی ها به اقیانوس اطلس می روند و در وضعیت غیرقابل رهگیری قرار می گیرند. نسخه جدیدتر M51 یعنی M51.3 در حال ساخت است.اما زمان رونمایی از آن زودتر از سال ۲۰۲۵ نخواهد بود.  

شماره۷: DF-31A

این موشک بالستیک قاره پیماف ساخت کشور چین است.این مدل در واقعه نسخه بهبود یافته مدل قدیمی DF-31 محسوب می شود. نام این موشک در غرب CSS-10 Mod2 است. این موشک در سال ۲۰۰۷ برای اولین بار آزمایش شد و تخمین زده می شد که تا سال ۲۰۰۹ حدود ۳۰ مدل از آن به صورت عملیاتی در ارتش چین به کار گرفته شوند که پس از گذشت چند سال این عدد افزایش یافت.    

برد این موشک نزدیک ۱۱۲۰۰ کیلومتر است و چین قادر است با آن بخش هایی از امریکا و اروپا را هدف قرار دهد. این موشک قادر به حمل سه کلاهک هسته ای با قدرت تخریب ۲۰،۹۰،۱۵۰ کیلوتن است و از سیستم فریب رادارهای دشمن نیز در آن استفاده شده است.

سیستم راهبری DF-31A از نوع آسترو اینترشال داخلی است که با ماهواره بیدو چین پشتیبانی می شود. خطای نقطه زنی این موشک ۱۰۰ متر است که به نوعی موشکی دقیق در انهدام اهداف محسوب می شود.
بر طبق گزارشات، این موشک با لانچرهایی از نوع سیلو و متحرک کار می کند.

لانچر متحرک این موشک یک تریلر است که خود به عنوان بخشی از لانچر نیز ایفای نقش می کند. این تریلر، ساخت شرکت هانیانگ است و از ۱۶ چرخ در آن استفاده شده است. با این مشخصات، لانچر این موشک قادر به طی مسافت های طولانی و عبور از مسیرهای صعب العبور و دشوار است.

با اعلام وضعیت اضطراریف موشک بالستیک از لانچر پرتاب می شود و هدایت آن در اسمان از راه دور انجام می پذیرد. شناسایی لانچرهای متحرک برای دشمنان بسیار سخت است و از این رو این یکی از ویژگی های مثبت این موشک محسوب می شود.

چین در حال حاضرف در حال ارتقای مجدد DF-31A و DF-31B است. این موشک های جدید سنگین تر و با قابلیت تخریب بیشتر هستند. لانچر این موشک ها از نوع ۸ محوره است که به آن قابلیت عبور از مسیرهای آف رود را نیز می دهد.  

شماره۸: JL-2

JL-2 موشک بالستیک جدید چینی به شمار می رود که بر روی زیردریایی سوار می شود.در واقع این موشک نسخه دریایی DF-31 محسوب می شود. این موشک برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ آزمایش شد و بر روی زیردریایی های کلاس جین سوار می شود.

این موشک چین را برای اولین بار در وضعیتی قرار داد که در جنگ های دریایی نیز قوی عمل کند چرا که قایق های کلاس ژیا که موشک های کوتاه برد JL-1 ّر روی آنها سوار می شدند، ارزش استراتژیک کمی داشتند.    

بر طبق برآوردها، موشک حدید JL-2 قادر به طی مسافتی بین ۷۴۰۰ تا ۸۰۰۰ کیلومتر است. این برد برای انهدام بخش هایی از اروپا، هندف روسیه و قسمت های زیادی از آمریکا کافی به نظر می رسد. این موشک از یک کلاهک با قدرت تخریب بالای ۲۵۰ تا ۱۰۰۰ کیلوتنی استفاده می کند و در برخی نمونه های آن نیز می توان ۳ تا ۴ کلاهک هسته ای با قدرت ۹۰ کیلوتن بر روی آن سوار کرد.

سیستم راهبری موشک بالستیک JL-2 از نوع آسترو اینترشال داخلی است که با ماهواره بیدو چین پشتیبانی می شود. خطای نقطه زنی این موشک ۱۰۰ متر است که به نوعی موشکی دقیق در انهدام اهداف محسوب می شود.

هر زیردریایی کلاس جین قادر به حمل ۱۲ عدد از این موشک ها است.چین تا سال ۲۰۱۶، چهار عدد از این نوع زیردریایی ها را  که قابلیت حمل موشک بالستیک داشتند را در اختیار داشت.با اولین حمله دشمن، این زیردریایی ها به سرعت پایگاه خود را ترک می کنند و به سمت آبهای سرزمینی چین حرکت می کنند که توسط نیروی هوایی چین حفاظت می شوند.

البته باید گفت که زیردریایی های کلاس جین چینی به اندازه همتایان غربی وروسی خود پیشرفته نیستند و چین در این زمینه همواره پیشرو و دنباله رو  فناروی کشورهایی مثل روسیه و امریکا بوده است. این زیردریایی ها به اندازه مدل های جدید روسی و آمریکایی بی صدا نیستند  و مانند زیردریایی های قدیمی روسی در کلاس دلتا ۳ که ساخت دهه ۷۰ میلادی هستند، بسیار پر سر و صدا کار می کنند.

در حال حاضر همزمان با توسعه ساخت موشک های بالستیک جدید در چین، پروسه ساخت زیردریایی های جدید نیز در چین که قادر به حمل کلاهک هسته ای باشند، دنبال می شود.  

شماره ۹: بولاوا

بوالاوا نام موشک بالستیک قاره پیمای جدید روسیه است. این موشک ها توسط زیردریایی های جدید کلاس بوری روسیه حمل می شوند. بولاوا در واقع مدل دریایی موشک بالستیک توپول M محسوب می شود. اگرچه پروسه طراحی و ساخت این موشک بسیار زمان بر شد و با تست های ناموفق بسیاری همراه شد اما سرانجام این موشک توانست تست های اولی هرا با موفقیت پشت سر بگذارد.

این موشک برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ معرفی شد و سرانجام در سال ۲۰۱۷ پس از طی ۲۷ تست که ۱۳ تای آنها نیز ناموفق بوده است به طور رسمی به قوای نیروی دریایی روسیه اضافه شد.    

در واقع پروسه توسعه این موشک متوقف نشده و همچنان ادامه دارد.قدرت تخریب بولوا از موشک بالستیک تریدنت D5 امریکا کمتر است و برد کمتری نیز نسبت به آن دارد و از لحاظ دقت نقطه زنی نیز در وضعیت خوبی به سر نمی برد.

طی اعلام مقامات روسی، برد این موشک ۹۵۰۰ کیلومتر است و قادر به حمل ۶ کلاهک هسته ای با قدرت تخریب ۱۵۰ کیلوتن می باشد. البته این موشک قادر به حمل ۱۰ کلاهک هسته ای در برد ۴۰۰۰ کیلومتری نیز می باشد.

سیستم ناوبری این موشک از طریق آسترواینرشال است که توسط سیستم ناوبری روسی گلوناس پشتیبانی می شود. خطای نقطه زنی این موشک ۳۵۰ متر است که تا حدی زیاد به نظر می رسد. با این حال در این موشک نیز از سیستم فریب رادار دشمن استفاده شده است.

در اولین لحظات حمله دشمن، زیردریایی هایی که این موشک بر روی آنها قرار دارند به سرعت جایگاه های خود را ترک می کنند و از خطر اصابت موشک توسط دشمن در امان می مانند.هر زیردریایی کلاس بوری روسیه قادر به حمل ۱۶ عدد از این موشک های قاره پیما است. تا سال ۲۰۱۷، سه عدد از این نوع زیردریایی ها در ناوگان نیروی دریایی روسیه مورد استفاده قرار گرفته بود.موشک بالستیک بولوا در انواع استفاده از لانچر زیردریایی و متحرک جاده ای ساخته شده است.

از نظر تواناییف بولوا از بسیاری از موشک های بالستیک حاضر در این لیست قوی تر است اما با برخی مشکلات فنی رو به رو است که می تواند با برفع آنها به رده های بالای لیست راه یابد. بر طبق برنامه اعلام شده از سوی نیروی دریایی روسیه، از این موشک بالستیک و زیر دریایی های بوری به عنوان هسته اصلی دفاعی نیروی دریایی روسیه تا سال ۲۰۴۰ استفاده خواهد شد.  

شماره ۱۰: R-29RKU2

موشک بالستیک RKU2 یکی از انواعی است که با لانچری مستقر بر روی یک زیردریایی کار می کند. در غرب با نام SS-N-18 آن را می شناسند. ساخت این موشک در سال ۲۰۰۶ توسط ارتش روسیه تایید شد و طبق اعلام رسمی روسیه، زیردریای های دلتا ۳ این کشور لانچر این موشک ها را حمل می کنند.  

برد این موشک ۹۰۰۰ کیلومتر است و قادر است مناطقی از چین، اروپا،آمریکا را هدف قرار دهد. موشک R-29R قبلی اولین موشک بالستیک روسی بود که از چند نوع کلاهک هسته ای متفاوت استفاده می کرد. سیستم ناوبری این موشک از طریق آسترواینرشال است که توسط سیستم ناوبری روسی گلوناس پشتیبانی می شود. در این موشک نیز از سیستم فریب رادار دشمن استفاده شده است.

تا سال ۲۰۱۷، طبق اعلام رسمی روسیه سه مورد از زیردریایی های کلاس دلتا ۳ در نیروی دریایی این کشور فعال هستند. هر یک از این زیردریایی ها قادر به حمل ۱۶ موشک بالستیک از این نوع هستند.  بنابراین ۴۸ مورد از موشک های بالستیک RKU2 در حال حاضر بر روی زیردریایی های روسی مستقر هستند.

در مورد این موشک می توان گفت که هم موشک بالستیک و هم زیردریایی لانچر آن دیگر قدیمی به شمار می روند و تنها چند سال مدت حضور آنها در نیروی دریایی روسیه تمدید شده است چرا که زیردریایی های جدید بوری و موشک های بالستیک بولوا به مرور در حال تشکیل هسته اصلی دفاعی نیروی دریایی روسیه هستند.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید