نکاتی جالب درباره توپ طلا

نکاتی جالب درباره توپ طلا

در ادامه چند نکته جالب در مورد این جایزه بزرگ فوتبالی رو برای شما قرار دادیم.

لیونل مسی

مسی تاکنون بیشترین توپ طلا را به خود اختصاص داده است. مهاجم بارسلونا پنج بار این جایزه را کسب کرده است. رونالدو پرتغالی با کسب چهارمین توپ طلا پشت سر مسی قرار گرفت و یوهان کرویف، میشل پلاتینی و مارکو فان باستن نیز سه بار صاحب این جایزه شدند.

لو یاشین

یاشین که اهل شوروی سابق است، در سال ۱۹۶۳ تنها دروازه‌بانی بود که توانست این جایزه را ببرد.

سه مدافع

بیشتر برندگان توپ طلا مهاجمان و یا هافبک‌ها بودند و تنها سه مدافع شانس کسب این جایزه را داشتند. فرانس بکن بائر (دوبار) و ماتیاس سامر و فابیو کاناوارو این جایزه را بردند.

ژرژ وه‌آ و آلفردو دی استفانو

اولین بازیکن غیر اروپایی که این جایزه را کسب کرد وه‌آ در سال ۱۹۹۵ بود. دی‌استفانو آرژانتینی نیز در سال ۱۹۵۷ توپ طلا را برد اما آن زمان به ملیت اسپانیایی درآمده بود. سیووری آرژانتینی برنده توپ طلا سال ۱۹۶۱ نیز چنین شرایطی داشت و به ملیت ایتالیایی درآمده بود.

استنلی متیوز

متیوز انگلیسی اولین برنده توپ طلا در سال ۱۹۵۶ بود که پیرترین آن نیز به حساب می‌آید. او زمانی که ۴۱ سال داشت، صاحب این جایزه شد.

سوپر توپ طلا

نخستین توپ طلای خاص با عنوان سوپر توپ طلا در سال ۱۹۸۹ به دی استفانو داده شد. این جایزه در ۳۰ سالگی مجله فرانس فوتبال به دی‌استفانو اهدا شد.

توپ طلا افتخاری

دومین توپ طلای خاص به دیگو آرماندو مارادونا در سال ۱۹۹۵ داده شد. این جایزه در آن سال توپ طلا افتخاری نامیده شد.

لوییس سوارس

سوارس تنها فوتبالیست متولد اسپانیاست که این جایزه را برده است.

رونالدو نازاریو

رونالدو جوان‌ترین برنده توپ طلاست. مهاجم برزیلی با ۲۱ سال و ۳ ماه، در سال ۱۹۹۷ صاحب این جایزه شد. همچنین او نخستین برزیلی بود که برنده این جایزه شد و اولین بازیکن در آمریکای جنوبی که توپ طلا را به خود اختصاص می‌داد.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید