پل عشاق پلی بسیار زیبا در قلب پاریس است که شیفتگان و عاشق ها روی آن می روند غرق در عشق معشوقشان می شوند. گاهی اشک در چشمانشان حلقه می زند و گاهی بغض گلویشان را می فشارد، آن ها به یاد عشقشان قفلی به پل عشق می زند و آرزو می کنند همیشه در کنار او بمانند و هزاران آرزوی زیبای دیگر…

ترجیح می دهیم خودمان روی این پل زیبا قدم گذاریم و شاهد حضور عاشقان دلداده باشیم.

پاریس پر است از مکان های زیبای رمانتیک که حتما باید آن ها را ببینید.

 

پل عاشقان پاریس
photo by Janne Kahila
پل هنر پاریس
photo by AWESOME Loïc Lagarde

چرا پل عشاق در پاریس؟


– از بهترین مکان ها برای گذران اوقات فراغت در کنار معشوق است.

– از رمانتیک ترین جاذبه های گردشگری پاریس است.

– منظره ی بسیار زیبایی را پیش روی بازدیدکنندگان قرار می دهد.

پل عاشقان پاریس
photo by Sandeep Mathur
پل هنر پاریس

نگاهی به پل عاشقان

در سراسر دنیا هر کسی می داند که پاریس پایتخت عاشق ها است و آرزوی هر دلداده است که همراه با یارش ساعاتی را در خیابان های زیبای این شهر قدم بزند و خاطراتی زیبا و آرامش بخش را بسازد. اگر در این شهر راه بروید و کمی با دقت به اطراف نگاه کنید زوج های جوان را خواهید دید که با نگاه هایی پر از مهر یکدیگر را می نگرند.

چند سال پیش کاری مد شد که به مرور محبوب و محبوب تر گشت و حتی وجه ی جهانی یافت، عاشقان شروع به زیبا کردن پلی آهنین کردند. آن ها قفل هایی را روی این پل که به پل هنر ( Pont des Arts ) معروف است، نصب کردند که رویشان پیام های عاشقانه نصب شده بود؛ پیام هایی که دوست داشتند به معشوقشان برسد. یا اینکه به همراه معشوقشان برای جاودانه شدن پیوندشان روی پل قفل می زدند، هر چه گذشت تعداد قفل ها زیاد و زیادتر می شود و پل سنگین تر.

این پل زیبا روی رودخانه ی سن ( Seine river ) قرار دارد و حصارهایی بافته شده از مفتول های ریز دارد و همین باعث شده نصب قفل ها روی آن آسان تر باشد و به سرعت قفل ها زیاد و زیادتر شوند.

چشمانتان را ببندید و خود را در شبی تصور کنید که به همراه شریک زندگی تان روی پل عشاق ایستاده اید، نسیم شب موهایتان را نوازش می دهد و دست در دست هم نامه های عاشقانتان را به پل وصل می کنید، روی پل پر است از دوستت دارم های از ته دل…

در ورای این منظره نورهای برج ایفل دیده می شود و روح و جان آدمی را به وجد می آورد…این تصویری است که بازدیدکنندگان پل عاشقان پاریس، پیش از سفر در ذهن می پرورانند؛ تصویری حقیقی که حدودا ۲۰۰ سال است رود سن را همینگونه می بینیم، باطراوت و عاشق.

پل عاشقان پاریس
photo by felix felix
پل هنر پاریس
پل هنر پاریس

قفل عشق چیست؟

قفل عشق همانطور که از نامش معلوم است قفلی ایست که عاشق ها برای ابراز عشقشان به حصارها، پل ها و وسایلی عمومی از این قبیل می زنند و روی آن اولین حرف نامشان را حک می کنند و یا پیام کوتاه عاشقانه رویش می نویسند و کلید آن را به داخل آب یا مکانی دوردست می اندازند و باز شدن قفل را به دست سرنوشت می سپارند. حدودا از سال ۲۰۰۰ تا به امروز رسم بستن قفل عاشقانه در کشورهای گوناگون باب شد و گسترش یافت. این اقدام امروز هم رو به زیاد شدن می رود.

مهم ترین و مشهورترین مکانی که روی آن قفل می آویزند پل عشق در پاریس است که وزن قفل های آویزانش به چندین تُن رسیده است و هزاران قفل روی هم نصب شده اند.

قفل عشق
photo by Elise Fraize
قفل عشق
photo by PLUS Stéphane Chilton
پل عشق پاریس
photo by Unchain My Heart

داستان رمانتیک پل عشق

شاید فکر کنید که ایده ی زدن قفل بر روی پل از کجا نشات گرفته و اولین بار چه کسی این کار  عاشقانه ی زیبا را کرد؟ داستانی در پشت این رسم است که متاسفانه غم انگیز و ناراحت کننده می باشد. همه چیز از آنجا شروع شد که در صربستان و شهر ویرجینیا دختری زیبا به نام نادا عاشق و دلداده ی پسری به اسم رلیا می شود. آن ها با هم نامزد می کنند. در انتظار شروع زندگی مشترکشان بودند که رلیا که افسر ارتش بود مجبور می شود در سفر کاری به یونان برود، او در این سفر عاشق زنی دیگر می شود و به نادا خیانت می کند.

نادا بعد از شنیدن این خبر و به هم خوردن نامزدی اش با همسر مورد علاقه اش غرق در حزن و اندوه می شود و نمی تواند با این غم بزرگ منار آید، شبانه روز گریه می کند و به یاد رلیا اشک می ریزد تا می میرد.

این ماجرا از عاشقانه ترین داستان های صربستان است که در دنیا شهره و زبان زد می باشد. دختران و زنان جوان عاشق ویرجینیایی برای زنده نگه داشتن عشق نادا و نام او نام هایشان و پیام های عاشقانه ی خود را روی قفل ها می نویسند و قفل ها را روی نرده های پلی در ویرجینیا نصب می کنند. به همین دلیل نام آن پل را پل قرار یا ملاقات می گذارند.

همه چیز از داستان عشق نادا به معشوقه ی بی کفایتش باز می گردد ولی عشق او سبب شد تا امروزه شاهد وجود هزاران پل با قفل های عشق در سراسر دنیا باشیم، در هلند، کره ی جنوبی، چین و پاریس و کشورهای دیگر این رسم اجرا می شود و عاشقان قفل هایشان را بر روی پل ها نصب می کنند.

پل عشق پاریس
photo by Aliaume Chapelle
پل عشق پاریس

خاطرات عاشقانه روی پل عشق

در طی سال های متمادی پل عشق مکانی بود برای رقم زدن خاطرات خوب و شیرین و میعادگاهی برای عشق های نو پا و عاشقانی که با امید به جاودانه شدن عشق هایی که در قلبشان نهفته اند قفل ها را بر روی پل می زدند و کلیدش را در آب ها می انداختند تا هیچ گاه عشقشان از بین نرود.

هزاران هزار عاشق روی این پل عکس و سلفی انداختند و حتی در روز عروسیشان روی پل رفتند تا در یکی از رمانتیک ترین اماکن دنیا عکس یادگاری بگیرند، عکس های جالب و مملو از عشق و محبت که تعدادی از آن ها را با هم مرور می کنیم.

پل عاشقان پاریس
پل عاشقان پاریس
پل هنر پاریس

ساخت پل هنر پاریس و افتخاراتش

گفته می شود بین سال های 1802 تا 1804 میلادی که فرانسه تحت حکومت ناپلئون بود پل هنر ( Pont des Arts ) بر روی رود سن ساخته شد. این پل اولین پل فلزی در پاریس بود و فردی به نام الکساندر ( Louis-Alexandre de Cessart ) آن را ساخت.

در سال 1975 میلادی وزارت فرهنگ فرانسه این پل را به عنوان بنای تاریخی ملی ثبت نمود، متاسفانه پل هنر پاریس در جنگ های جهانی خسارات زیادی دید اما مرمت و بازسازی شد که آخرین بار آن در سال 1984 میلادی بود.

در سال 1991 میلادی برج ایفل به همراه رود سن و پل هنر در فهرست یونسکو به ثبت رسید و حدودا از سال ۲۰۰۸ میلادی شروع به نصب قفل روی پل کردند و تا سال ۲۰۱۲ میلادی این پل کاملا با قفل پوشانده شده بود.در ماه فوریه ی سال 2014 میلادی قفل های این پل شمارش شد و اعلام شد که 700،۰۰۰ قفل روی این پل نصب شده است این عدد طی چند ماه تقریبا دو برابر شد و همین اتفاق سبب شد تا شهرداری پاریس نگران فروریختن پل هنر شود. در نهایت به معاون شهردار برونو جولیارد این ماموریت داده شد تا فکری برای این پل در حال تخریب کند.

اما آن ها نمی توانستند قفل های پل را بردارند زیرا اعتراضاتی با عنوان عشق بدون قفل در پاریس به راه افتاده بود که خواهان برجای ماندن قفل ها بود. تا در ژوئن سال ۲۰۱۵ میلادی تصمیم گرفته شد که قفل ها را از روی پل بردارند.

الکساندر سازنده ی پل هنر پاریس

پل هنر پاریس
پل عشق پاریس

پاکسازی پل عشق از قفل

با زیاد شدن تعداد قفل های پل هنر یا پل عشق در پاریس محلیان به اعتراض پرداختند که شهرداری باید قفل ها را از روی پل بردارد زیرا پل در حال خمیده شدن بود و امکان داشت فرو ریزد. همچنین معترضان می گفتند که وجود و نصب قفل ها آلودگی های زیست محیطی را برای این منطقه به همراه داشته و دوست داران طبیعت هم با آن ها همراه شدند و بیان می داشتند که پرتاب کلید قفل ها در رود سن کاری بسیار زیان بار است و قایق رانی در زیر آن بسیار خطرناک می باشد. این اعتراضات آن قدر ادامه یافت تا در ژوئن سال ۲۰۱۵ میلادی قفل ها را از روی پل جدا کردند.

گفته می شود چند تن ( حدودا ۴۵ تن!) قفل با تلاش بسیار ماموران شهرداری از این پل زیبای آهنین جدا شد که البته منبع قابل اعتمادی وزن دقیق این قفل ها را اعلام ننموده است.

به احتمال زیاد اغلب قفل ها ذوب شده اند و دوباره از فلز آن ها استفاده خواهد شد و برخی دیگر آن ها هم باری دیگر به عنوان قفل استفاده می شوند اما بدون شک این سرانجامی نبود که عاشقان در هنگام نصب قفل هایشان انتظار داشتند.

پل عاشقان پاریس
پل عشق پاریس
پل هنر پاریس

پل عشاق پاریس در سال ۲۰۱۶

پل هنر یا عشاق پاریس با آن که قفل های زیبایش را از آن جدا کردند هنوز هم به عنوان مکانی رمانتیک شناخته می شود. به دلیل علاقه ی زیاد گردشگران و ساکنان پاریس به این پل زیبا، در حال حاضر نقاشی ها و آثار هنری زیبایی را روی این پل نصب کرده اند تا چهره ی هنری خود را حفظ کند و بازدیدکنندگان از دیدن پل لذت ببرند تا در آینده شهرداری پاریس تصمیم دیگری برای جذاب تر شدن پل اندیشه کند.

همچنین گاهی ممکن است شاهد برگزاری نمایشگاه های هنری روی این پل نیز باشید.

پل عاشقان پاریس
پل عشق پاریس
پل عشق پاریس

پل عشاق در رسانه های عمومی

به دلیل منحصر به فرد بودن پل عاشقان در پاریس از این پل در بسیاری از فیلم های فرانسوی و هالیوودی استفاده شده است و سکانس هایی را روی این پل زیبا فیلم برداری کرده اند.

از جمله ی فیلم هایی که این پل را نشان می دهند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

فیلم Le Pont des Art به کارگردانی Eugène Green

فیلم حالا تو مرا می بینی Now You See Me

ترانه ی معروف پل هنر Pont Des Arts

کتاب رمان من تو را می خواهم

و…

فیلم پل عشق
عشق پاریس

دسترسی

پل زیبای هنر پاریس از یک سو به موزه ی لوور دسترسی دارد و از سوی دیگر نمای برج ایفل را در خود منعکس می کند پس یافتن آن در شهر زیبای پاریس کار چندان دشواری نیست.

بهترین راه برای رسیدن به پل هنر یا عشاق پاریس پیاده روی است و مطمئنا از این کار پشیمان نخواهید شد زیرا گام نهادن در رمانتیک ترین خیابان های دنیا لذتی غیرقابل وصف دارد. شما باید به بارانداز فرانسوا ( Quai François ) بروید و از سمت راست ساحل رود سن را بپیمایید و زمانی که به بارانداز د کونتی ( Quai de Conti ) یا ( Malaquais ) رسیدید پل عشاق را مشاهده کنید.

آدرس: فرانسه، پاریس، پل پونت دز آرت.

.Address: Pont des Arts, 75006 Paris, France

پل عشق پاریس

موقعیت پل عشق پاریس روی نقشه

پیشنهاد می کنیم اگر به پاریس می روید زیاد در جستجوی وسایل نقلیه نباشید و سعی کنید کفش مناسب به پا کنید و قدم بزنید، محیط زیبا و رویایی این شهر و را از نزدیک لمس کنید و اماکن زیبای شهر را یک به یک تما کنید و لذت ببرید.

پل عشق پاریس
 
منبع : کارناوال

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید