فواید چهار قل

فواید چهار قل

فلسفه دعای چهار قل : از جمله فواید خواندن دعای چهار قل میتوان به در امان ماندن از چشم زخم و سحر و جادو اشاره کرد, که پیشنهاد میشود قبلا خواب دعای چهار قل را بخوانید.
 
 
پاره ای از خواص دعای چهار قل :

۱ : اخلاص ( قل هوالله ) : سوره ایست مکی که در آن از توحید پروردگار و یگانگی او سخن میگوید و در چهار آیه کوتاه چنان توصیفی از یگانگی خداوند کرده است که نیازی به اضافه ندارد.

در فضیلت خوآندن این سوره آورده اند که رسول اکرم فرمود : هرکه این سوره را تلاوت نماید گویی که یک سوم قرآن را تلاوت نموده است.

نیز در خبر آمده است که رسول خدا بر جنازه ( سعد بن معاذ ) نمازگزارد, در آن هنگام هفتاد هزار ملک , که جبراییل نیز در میان انها بود, بر جنازه او نمازگزاردند.

رسول اکرم از جبراییل از علت حضور ملائک پرسید و او درپاسخ گفت : این میت کسی است که ( قل هوالله ) را در حال نشستن, ایستادن, سوارشدن, و پیاده روی و رفت وآمد قرائت مینمود.
 
 
۲ : فلق : این سوره نیزمکی است ( یعنی درشهر مکه بر پیامبر خدا نازل شده است ) محتوای این سوره تعلیماتی است که خداوند به رسول اکرم به صورت خاص وبه سایر مسلمانان به صورت عام, در زمینه پناه بردن به ذات پاک او از شر همه اشرار می دهد.

پیامبر اکرم در فضیلت تلاوت این سوره فرموده است :   ایاتی بر من نازل شده است که همانند آنها نازل نشده وآن دو سوره فلق وناس است.  

همچنین از امام بار منقول است که هرکه در نماز وتر نمازی یک رکعتی است که درنافله شب بجا می آورند,  فلق و ناس و اخلاص را بخواند به او گفته می شود :  ای بنده خدا, بشارت باد بر تو, که خداوند نماز وتر ترا قبول کرد.
 
 
۳ : ناس : در این سوره مکی نیز خداوند به پیامبرش به عنوان یک سرمشق و پیشوا و رهبردستور می دهد که از شر همه وسوسه گران به خدا پناه برد.

نقل است که در ایام بیماری پیامبر اکرم جبرائیل نزد سر پیامبر نشست و میکائیل نزد پای او, جبرئیل سوره فلق را تلاوت کرد و پیغمبر را با آن در پناه خدا قرار داد و میکائیل سوره ناس را.
 
 
۴ : کافرون : انچه از این سوره مکی به دست می آید آن است که مسلمین نباید در هیچ شرایطی در اساس دین و اسلام با دشمنان سازش کنند. از پیامبر اکرم نقل شده است که هرکه این سوره را تلاوت کند گوئی ربع قرآن را خوانده است.
 
 
دعای چهار قل :

♥ سوره الکافرون :

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ یَا أَیُّهَا الْکَافِرُونَ (١) لا أَعْبُدُ مَا تَعْبُدُونَ (٢) وَلا أَنْتُمْ عَابِدُونَ مَا أَعْبُدُ (٣) وَلا أَنَا عَابِدٌ مَا عَبَدْتُمْ (۴)وَلا أَنْتُمْ عَابِدُونَ مَا أَعْبُدُ (۵) لَکُمْ دِینُکُمْ وَلِیَ دِینِ (۶)
 
 
♥ سوره الإخلاص :

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ (١) اللَّهُ الصَّمَدُ (٢) لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ (٣) وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ (۴)
 
 
♥ سوره الفلق :

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ (١)مِنْ شَرِّ مَا خَلَقَ (٢) وَمِنْ شَرِّ غَاسِقٍ إِذَا وَقَبَ (٣) وَمِنْ شَرِّ النَّفَّاثَاتِ فِی الْعُقَدِ (۴)وَمِنْ شَرِّ حَاسِدٍ إِذَا حَسَدَ (۵)
 
 
♥ سوره الناس :

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ (١) مَلِکِ النَّاسِ (٢)إِلَهِ النَّاسِ (٣) مِنْ شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِ (۴) الَّذِی یُوَسْوِسُ فِی صُدُورِ النَّاسِ (۵)
مِنَ الْجِنَّهِ وَ النَّاسِ (۶)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید