آموزش انجام غسل جنابت به طور کامل

چگونگی آموزش انجام غسل جنابت به طور کامل

غسل به دو صورت انجام می گیرد ۱٫ ارتماسی ۲٫ ترتیبی

در غسل ارتماسی انسان بعد از پاک کردن بدن خود از نجاست نیت می کند(غسل جنابت می کنم قربتا الی الله ) . بعد به یک باره تمام بدن خود را به زیر آب فرو می برد. مانند پریدن در استخر.

.

برای انجام غسل ترتیبی انسان ابتدا نیت کرده ،

بعد سر و گردن را می شوید .

بعد از آن سمت راست بدن خود را می شود(دست راست وپای راست و نیم تنه سمت راست).

پس از آن سمت چپ بدن را می شوید.(۱)

.

در صورتی که موقع شستن سر و گردن آب روی اعضای دیگر بریزد، اشکال ندارد.

همچنین موقع شستن سمت راست . هنگام غسل لازم نیست که بدن خشک باشد. بلکه با بدن خیس هم می شود غسل کرد.
در هر غسلی نیت لازم است . انسان همین که در ذهن خود بداند که برای غسل جنابت و یا … سر و گردن و همچنین بقیه اعضا را می شوید ، کافی است . لازم نیست نیت را بر زبان جاری کند.

طریقه انجام همه غسل ها به همین دو صورت است و تنها در نیت متفاوت هستند.

.

پی نوشت :

۱٫ آیه الله خامنه ای ، استفتائات ، س ۱۹۲ .

.

سوال

آیا می شود با دوش حمام غسل کرد؟

پاسخ

۱)- غسل به دو صورت انجام می گیرد ارتماسی و ترتیبی، ارتماسی یعنی اینکه انسان به نیت غسل تمام بدن را در آب فرو ببرد مثلاً در آب رودخانه یا استخر و… و ترتیبی آن است که به نیت غسل به ترتیب اول سر و گردن و بعد سمت راست بدن و بعد سمت چپ بدن را تا آخر بشوید. (تفصیل این احکام در توضیح المسائل مراجع تقلید آمده است)

۲)- حال اگر مقصود شما این است که آیا می توان با دوش غسل ترتیبی را به جا آورد می گوییم آری می توان با دوش و به نیت غسل اول سر و گردن و بعد سمت راست و بعد سمت چپ بدن را شستشو داد به گونه ای که به همه بدن آب برسد.

۳)- و اگر مقصود شما این است که دوش گرفتن بدون نیت غسل و انجام دادن احکام آن  و تنها شستشوی بدن کافی باشد و به جای غسل حساب شود می گوییم به لحاظ ادله شرعی این دوش گرفتن غسل حساب نمی شود و احکام غسل را ندارد، غسل یک وظیفه دینی است و باید با نیت تقرب به خداوند و طبق دستور شرع صورت بگیرد تا احکام غسل بر آن مترتب شود.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید