چگونگی پیدایش لالیگا از ابتدا تاکنون

چگونگی پیدایش لالیگا از ابتدا تاکنون

سال ۱۹۲۶ فوتبال حرفه‌ای وارد اسپانیا شد. با فصل ۲۹/۱۹۲۸ لیگ ملی یکپارچه ( لالیگا ) به وجود آمد که در آن ۱۰ باشگاه برای کسب نخستین عنوان قهرمانی با یکدیگر به رقابت پرداختند: بارسلونا، رئال مادرید، آتلتیکو بیلبائو، رئال سوسیه‌داد سن سباستین، آره‌ناس کلوب دو گتسکو، آتلتیکو مادرید، اسپانیول ، اروپا بارسلونا، رئال یونیون ایرون و ریسینگ سانتاندر.

نخستین قهرمانی را نیز بارسلونا با دو امتیاز برتری نسبت به رئال مادرید به دست آورد.

برای فصل ۳۵/۱۹۳۴ لیگ به ۱۲ باشگاه افزایش یافت.

در جریان جنگهای داخلی اسپانیا، در فصل‌های ۳۹/۱۹۳۸ – ۳۷/۱۹۳۶ هیچ مسابقه‌ای برگزار نشد.

پس از پیروزی گروه‌های ضد جمهوری به رهبری ژنرال فرانکو، دوباره رقابت‌ها از سر گرفته شد. به علاوه باشگاه‌هایی که در نامشان جزئی غیر اسپانیایی نظیر فوتبال کلوب، ریسینگ، اسپورتینگ یا آتلتیک داشتند، مجبور به تغییر نام شدند. البته این قانون دوباره در دهه هفتاد در مواردی پس گرفته و لغو شد.

از فصل ۴۲/۱۹۴۱ لیگ باشگاهی اسپانیا با ۱۴ تیم، ‌از فصل ۵۱/۱۹۵۰ با ۱۶ تیم، و از فصل ۷۲/۱۹۷۱ با ۱۸ تیم برگزار شد. برای فصل ۸۸/۱۹۸۷ تعداد تیم‌های لیگ به ۲۰ تیم افزایش پیدا کرد و تا امروز نیز به همین صورت باقی مانده‌است.

یک استثنا در فصل ۹۶/۱۹۹۵ و ۹۷/۱۹۹۶ به وجود آمد. پس از پایان فصل ۹۵/۱۹۹۴ دو باشگاه سلتاویگو و سویا به دلیل مقروض بودن به دسته پایین‌تر سقوط کردند و به جای آنها دو تیم رئال وایادولید و آلباسته بالومپی که از لحاظ ورزشی سقوط کرده بودند، در لیگ باقی ماندند.

سران دو باشگاه سلتا و سویا و نیز هواداران این دو تیم به این قضیه واکنش نشان دادند. اعتراض آنها نسبت به سقوط اجباری توأم با موفقیت بود.

پس از آن لیگ به ۲۲ تیم افزایش پیدا کرد، چرا که وایادولید و آلباسته هم در مقابل تصمیم فدراسیون فوتبال این کشور مبنی بر سقوط آنها به دسته دوم اعتراض کرده و در لیگ ماندگار شدند. پس از دو فصل اما، لیگ دوباره به ۲۰ تیم کاهش پیدا کرد و تاکنون ۲۰ تیمه برگزار می شود.

رئال مادرید و بارسلونا با ۸۴ بار حضور در رقابتهای لالیگا از این نظر رکوردارند. همچنین رئال مادرید با ۳۲ عنوان قهرمانی در لالیگا دارنده بیشترین عنوان قهرمانی است. بارسلونا نیز با ۲۳ قهرمانی دوم است.

بهترین گلزن تمام ادوار لالیگا لیونل مسی است که با به ثمر رساندن بیش از ۳۰۰ گل تاکنون در این مسابقات رکورددار است. تلمو زارا و کریستیانو رونالدو نیز دوم و سومند.

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید