15 ترفند برای کمک به مادران در تربیت کودکان

۱۵ ترفند برای کمک به مادران در تربیت کودکان 

مادر بودن مسلما سخت‌ترین شغل روی زمین است. خوشبختانه امروزه به کمک فضای مجازی کمک گرفتن از راهنمایی و ترفندهایی که به اشتراک گذاشته شده‌اند، کمی ساده‌تر شده است. در ادامه به چند ترفند برای برقراری آرامش و تسلط بر کودکان، اشاره می‌کنیم.
 
 
۱ – اسپری هیولا
آیا کودک شما هم به خاطر ترسیدن از تاریکی و هیولای زیر تخت (که بی شک وجود ندارد) از خوابیدن متنفر است؟ یک اسپری خوشبو کننده بخرید. روی بطری یک برچسب با نام اسپری هیولا بچسبانید و اجازه دهید کودکتان قبل از خواب آن را به اطراف اتاقش اسپری کند.
 
 
۲ – روی لباس‌ها برچسب بزنید
برای تشخیص لباس کودکانتان در تمامی سنین، برچسب زدن و مشخص کردن لباس‌ها بهترین روش است. هیچ کسی دوست ندارد لباس دیگری را بین لباس‌های شسته شده‌ی خود پیدا کند.

به این طریق بعد از یک روز کاری خسته کننده که برمی‌گردید و با انبوهی از لباس‌های شسته شده روبه‌رو می‌شوید، می‌توانید جلوی تلویزیون بنشینید و بدون فکر کردن به چیزی، تلویزیون ببینید و لباس‌های شسته شده را تا کنید. دیگر لازم نیست فکر کنید تا تشخیص دهید لباسی که تا می‌کنید برای کدام فرزندتان است.
 
 
۳ – نهار ساده درست کنید
باید بخشی از یخچال خود را به این نهارها اختصاص دهید. هر جمعه، برای هر یک از کودکانتان به اندازه‌ی روزهای هفته ساندویچ درست کنید و در ظرف‌های جداگانه در یخچال بگذارید.

در ظرف‌های دردار مقداری هم میوه خرد شده، سبزیجات، چیپس، دسر و غیره گذاشته و در کیسه فریزرهای جداگانه قرار دهید. برای آب پرتقال‌ها یا بطری‌های آب هم می‌توانید همین کار را انجام دهید.

بسته به سن کودکتان، می‌توانید به این صورت نهار کل هفته‌ی آنها را آماده کنید. و یا می‌توانید هر روز صبح در مدت زمان فوق‌العاده کم نهار آنها را آماده کنید. اگر به اندازه‌ی کافی بزرگ شده‌اند می‌توانند خودشان این کارها را انجام دهند.
 
 
۴ – تمیز کردن اسباب‌بازی‌ها
می‌دانید که لگو و اسباب‌بازی‌ها اکثرا روی زمین یا در دهان کودک شما هستند؟ مطمئنا کثیف هستند، ولی آیا تا به حال به تمیز کردن آنها فکر کرده‌اید؟ تمیز کردن آنها راه حل ساده‌ای دارد: تمام اسباب بازی‌ها را در توری‌های مخصوص شستشو جمع کرده، در ماشین لباسشویی بریزید و از آنجا بروید چون صدای خیلی بلندی دارد.

بعد از برگشتن اسباب‌بازی‌های تمیزی تحویل خواهید گرفت. البته باید در نظر داشت که این راه حل برای اسباب‌بازی‌های پلاستیکی مانند لگو کاربرد دارد و شستن باربی، عروسک‌های ظریف و غیره توصیه نمی‌شود.
 
 
۵ – صندوقچه در نظر بگیرید
مهم نیست کودکانتان در چه سنی باشند. آنها همیشه وسیله‌های زیادی دارند که همه جا را به سرعت شلوغ و به هم ریخته نشان می‌دهد. پس به جای اینکه اجازه دهید کودکتان کوله پشتی، لباس، کفش یا هر چیز دیگر را روی زمین بیندازند، برای آنها به صورت جداگانه صندوقچه‌ای اختصاص دهید تا وسایلشان را در آنها بگذارند. این صندوقچه می‌تواند هر جای خانه که دوست دارید قرار بگیرد.
 
 
۶ – چگونه کودکان کارهای روزانه خود را انجام دهند
با به کار کشیدن کودکان برای کارهای روزانه‌ی خودشان مسئله دارید؟ این راه حل را امتحان کنید: هر روز صبح رمز اینترنت خود را عوض کنید، یک لیست از کارهایی که باید انجام دهند تهیه کنید و اعلام کنید پس از انجام دادن آنها رمز را خواهید داد.

مثلا اعلام کنید پس از درست کردن تخت خواب، جمع کردن لباس‌هایشان و تمیز کردن اتاق رمز را به آنها خواهید داد. این روش برای تابستان‌ها و آخر هفته‌ها کارساز خواهد بود و بُعد آموزشی هم دارد.
 
 
۷ – گردنبندی از غلات یا میوه‌های خشک
این ترفند برای کوچکترها، به خصوص آنهایی که می‌خواهند دندان در بیاورند مفید است. یک رشته نخ دندان بردارید و غلات یا میوه‌های خشک را مانند گردنبند از آن رد کنید. وقتی کودکتان کلافه شد و داد و بیداد کرد؛

کودکتان را بغل کنید، گردنبند را به گردنتان بیندازید و بگذارید طی زمانی که شما به کارهایتان می‌رسید، او نیز تنقلاتش را بخورد. این کار واقعا هوشمندانه است. به خاطر داشته باشید این موضوع تنها زمانی نتیجه می‌دهد که گردنبند به گردن شما باشد نه کودکتان؛ تا بتوانید طی این مدت هم مراقب او باشید.
 
 
۸ – کارتی با نام “شما دستگیر شده‌اید، خود را آزاد کنید” تهیه کنید
کودکتان رفتار بدی داشته است و باید تنبیه شود؟ اما آیا باید او را دو هفته تنبیه کنید و کل این مدت زمان را چشم از او برندارید؟ بهترین کار این است که برای هیولا کوچولوی خود کارت “شما دستگیر شده‌اید، خود را آزاد کنید” تهیه کنید.

درون کارت چیزی مانند این بنویسید: ” سورپرایز! شما دستگیر شده‌اید! برای رهایی خود باید ۵۰۰ امتیاز بگیرید. گردگیری خانه: ۱۰۰ امتیاز. جمع کردن اتاق ۷۰ امتیاز و…”. به این صورت هم به شما کمک خواهد کرد و هم باید برای رهایی از دردسری که گرفتار شده است کاری انجام دهد. شما هم لازم نیست ۲ هفته‌ی تمام به او خیره شود.
 
 
۹ – سطل آشغال در ماشین
وقتی مادر باشید، ماشینتان شبیه منطقه جنگی دیده می‌شود. از آشغال‌های زمانی که بچه‌ها را به مدرسه می‌برید در آن یافت می‌شود، تا کلاس‌های ورزشی و غیره؛ به قدری شلوغ است که انگار در ماشینتان زندگی می‌کنید.

برای اینکه مجبور نباشید وسط آشغال‌ها بنشینید، از یک کیسه به عنوان سطل آشغال استفاده کنید. هرچند روز یکبار آن را عوض کنید و یکی دیگر جایگزین کنید. پیشنهاد می‌کنیم کیسه را جلوی صندلی کمک راننده بگذارید، چون جای بیشتری دارد و موجب اذیت کسی نمی‌شود.
 
 
۱۰ – مارشمالو یخ‌زده
فرقی نمی‌کند کودکانتان چند ساله باشند، ممکن است گاهی اوقات زخمی شوند یا دردشان بیاید. مشکل بسته‌های یخ این است که سفت هستند و چکه می‌کنند. یک کیسه مارشمالوی بزرگ را در فریزر قرار دهید تا یخ بزند. دفعه‌ی بعد که کودکتان زخمی شد یا دردش آمد، آن را از فریزر در بیاورید و به راحتی و بدون کثیف‌کاری استفاده کنید.
 
 
۱۱ –  کفش کودک‌تان را علامت بزنید
کفش بچه‌ها گاهی به قدری کوچک است که نمی‌تواند پای چپ و راستشان را به راحتی تشخیص داد. بعلاوه وقتی کودکان شروع به پوشیدن کفش‌های خود می‌کنند، به شدت در این زمینه مستقل می‌شوند و حتی نمی‌پرسند که آیا درست پوشیده‌اند یا نه!

می‌توانید برای راحت‌تر کردن کارها و جلوگیری از بداخلاقی‌ها و تاول زدن‌های احتمالی؛ روی کفش کودکتان کلمات راست و چپ را خیلی کوچک بنویسید. به این صورت مشکلات برطرف می‌شود.
 
 
۱۲ – جامدادی در کیف
مهم نیست کودکتان چند ساله باشد، همیشه چیزی وجود دارد که از درون کیف شما بخواهند! آدامس، مداد، قرض، اسپری آسم، خوراکی و خیلی چیزهای دیگری که برای کودکان خود در کیفتان حمل می‌کنید. برای اینکه این وسایل در کیفتان راحت‌تر پیدا شوند، آنها را در یک جامدادی مخصوص وسایل کودکانتان بگذارید تا لازم نباشد برای پیدا کردنشان همه جای کیفتان را بگردید.
 
 
۱۳ – سبد بیماری
وقتی کودکتان مریض می‌شود حس می‌کنید همه همیشه بد موقع بیمار می‌شوند. برای اینکه بتوانید با این اتفاق راحت‌تر برخورد کنید، یک سطل یا سبد پر از وسایلی که لازم دارید، مانند سوپ مرغ آماده، داروی معده، کاهش دهنده‌ی تب، دماسنج تهیه کنید تا دفعه بعد که یکی از کودکانتان نیمه‌های شب بیمار شد، آماده باشید.
 
 
۱۴ – نگه‌دارنده‌ی نوشیدنی در خودرو
گاهی نمی‌توانید از خوردن فست‌فود اجتناب کنید و این موضوع هم اکثرا در ماشین پیش می‌آید. اما وقتی کودکتان در ماشین باشد، کثیف‌کاری‌ها زیاد می‌شود. برای مبارزه با این موضوع برای هر کدام از فرزندانتان یک سینی نوشیدنی بگیرید و غذایشان را روی آن قرار دهید. با این کار، علاوه بر اینکه کثیف‌کاری‌ها روی سینی انجام می‌شود، بچه‌ها هم راحت غذا می‌خورند.
 
 
۱۵ – دستبند با شماره تلفن
حتی با وجود تکنولوژی‌های الان هم معمولا بچه‌ها تا دوره‌ی راهنمایی موبایل ندارند. پس باید با کودکانی که برای داشتن موبایل خیلی کوچک هستند، اما به سن بازی با دوستانشان رسیده‌اند چه کنیم؟ برای آنها دستبندی با مهره‌های عدد و حروف درست کنید و شماره تلفنتان را در آن وارد کنید. به این طریق اگر کاری داشته باشند یا بخواهند دیرتر بیایند، می‌توانند به راحتی با شما تماس بگیرند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید