نکات آشپزی

ادویه جات خاصیت دارویی هم دارن و بیشتر اونها مواد اولیه طب سنتی گیاهی به شمار میرن و در واقع در زمان های قدیم ادویه جات دارو بودن و بعد به مرور با رشد داروهای شیمیایی کنار گذاشته شدن.

ادویه پلو: این ادویه برای درست کردن لوبیا پلو و کلاًپلوهای مخلوط مثل کلم پلو و هویج پلو و گاهی برای قیمه پلو هم به کار میره و بهتره که آماده از بیرون خریده بشه ولی اگه دسترسی بهش ندارین ترکیبش اینه : گل سرخ یا گل محمدی – زیره- دارچین – زنجبیل – جوز هندی – میخک و هل . 

ادویه آب گوشت: خیلی ها فکر میکنن آبگوشت ادویه ای نداره و بیشتر ایرانی ها آبگوشت رو با زردچوبه و فلفل و برگ بو درست میکنن در صورتیکه آبگوشت هم ادویه مخصوص خودشو داره و برای همینه که وقتی دیزی بیرون رو میخورین به نظر خیلی خوشمزه میاد چون اونها بهش ادویه مخصوص میزنن: زردچوبه – دارچین- فلفل سیاه – جوز هندی – بادیان – میخک. 

ادویه ترشی: ترشی هم ادویه داره و زدن ادویه مخصوص به ترشی باعث میشه که طعم خیلی بهتری پیدا بکنه. این ادویه برای ترشی لیته و ترشی مخلوط و هفت بیجار خیلی عالی میشه: نعنا خشک – گلپر – تخم گشنیز – تخم سیاه دانه – زیره سیاه و سبز – کاری – زردچوبه.

ادویه ترشی بادمجون: گلپر – زردچوبه.

ادویه ماست و خیار : فلفل سیاه , نعنا خشک , ریحان , مرزه , ترخان خشک و پودر گل محمدی.

ادویه فلافل: زیره سبز , کاری , زنجبیل , فلفل قرمز . گشنیز و شنبلیله.

ادویه کوکو سبزی: پودر گل محمدی, کاری, دارچین, فلفل سیاه. (بجای کاری میتونین از کمی شنبلیله خشک و پودر شده استفاده کنین).

ادویه هویج پلو و کلم پلو و لوبیا پلو: ادویه پلو و مقداری دارچین اضافی.

ادویه مرغ و ماهی: برای از بین بردن بوی مرغ و ماهی بهترین ادویه زنجبیل و پودر سیر هست ! 

ادویه کباب تابه ای: فلفل سیاه پودر لیمو عمانی, کمی زردچوبه و سماق موقع سرو هم میشه دوباره سماق استفاده کرد.

ادویه گوشت: برای طعم دادن به گوشت های خورشی بطور خالص, از جوز هندی استفاده میشه. (دقت کنید هرگز بیشتر از ۴ گرم جوز هندی استفاده نکنید چون باعث فلج عضلات و توهم میشه).

ادویه مرغ : ادویه برای خوراک های مرغ که بصورت گوشت لخم فیله هست و برای تهیه خوراک میخواد تهیه بشه, ادویه کورما و تیکا و گراماسالا هست. این دو ادویه نوعی کاری هستن و چون از مخلوط ۲۰ نوع ادویه با فرمول خاصی تهیه میشن بهتره که آماده خریداری بشن و توی خونه نمیشه درستشون کرد!

ادویه سوپ: سوپ ها ادویه های خاصی دارن که چون خیلی گسترده ست و سلیقه ای , پس بسته به ذائقه شخصی به اونها ادویه میزنن. مثلاً به سوپ جو کمی پودر آویشن میزنن و یا در کل برای همه سوپ ها بهتره یک یا دو عدد بو اضافه کنین و ببینین چقدر خوش طعم و بو میشه که البته موقع سرو باید برشون داشت. 

ادویه قیمه پلو: کمی دارچین و زیره سبز و پودر گل محمدی هست بعضی ها بهش ادویه پلو هم میزنن که سلیقه ای هست.

ادویه خورش قیمه: ادویه خاص خورش قیمه زردچوبه و فلفل و پودر لیمو عمانی و دارچین و کمی پودر گل محمدی و هل و زعفران هست .بعضی ها بجای گل محمدی از گلاب هم استفاده میکنن که سلیقه ای هست.

ادویه چلوکباب: سماق قرمز و یا سماق قهوه ای . ( فرق این سماق ها اینه که سماق قرمز رنگ دهنده ست و ترشی کمی داره و سماق قهوه ای رنگ دهنده نیست ولی خیلی ترش تره پس نسبت به ذائقه خودتون یکی رو انتخاب کنید . دلیل استفاده از سماق بر روی کباب اینه که وقتی گوشت کباب میشه کمی مواد سمی در گوشت تولید میشه و سماق این سم رو از بین میبره . برای همین با کباب همیشه سماق مصرف میکردن قدیمی ها ).

ادویه ایتالیایی: این یک ادویه بسیار عالی برای درست کردن پاستا , پیتزا , لازانیا و ماکارونی هست که البته به مایه اونها میزنن : پونه، ریحان ، رُزماری , آویشن , فلفل قرمز , مرزنجوش که همه اینها باید خشک و پودر شده باشه!

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید