این 4 رفتار ازدواجتان را نابود میکند

رفتارهای خودخواهانه می‌تواند تاثیر منفی بر ازدواجتان بگذارد. ۴ مورد از متداول‌ترین رفتارهای مخرب را برایتان بیان می‌کنیم که ممکن است بدون این که بدانید همین حالا در ازدواج شما هم وجود داشته باشد. باید این رفتارها را بشناسید و روش‌های پیشگیری از آن‌ها را هم یاد بگیرید.

خیلی از زوج‌هایی که به مشاور‌ان خانواده مراجعه می‌کنند، هر دو طرف نیت خوبی دارند و می‌خواهند رابطه‌شان را نجات دهند و در آخر متوجه می‌شوند علت این که کار رابطه‌شان به اینجا کشیده همین ۴ رفتار خودخواهانه بوده است.

این که مدام حدس و گمان بزنید: همیشه همه چیز را نباید به خودتان بگیرید!

یکی از عواقب رفتار خودخواهانه این است که درباره رفتار طرفتان حدس و گمان بزنید و آن را به خودتان بگیرید. وقتی آدم‌ها دچار استرس می‌شوند، ممکن است رفتارشان هم در رابطه با همسرشان عوض شود.

ممکن است مدام عصبانی و زودرنج شوند که این رفتار باعث می‌شود طرف مقابل آن را به خودش بگیرد و ناراحت و عصبانی شود. در بهترین حالت بهتر است که طرفی که استرس دارد با همسرش صحبت کند اما ازآنجایی که هیچ‌کدام از ما آدم‌های کاملی نیستیم، ممکن است هیچ نگوییم و در این‌صورت وظیفه طرف‌مقابل است که با نرمی و لطافت موضوع را مطرح و درباره مشکلات همسرش سوال کند.

وقتی می‌خواهید این کار را بکنید، یادتان باشد که پیش‌داوری‌هایتان را کنار بگذارید. به عبارت دیگر، تصور نکنید که همسرتان قصد حمله به شما و آزارتان را داشته است، در عوض به خودتان یادآور شوید که او هنوز هم همان کسی است که شما انتخابش کرده‌اید و عاشقش هستید.

اینکه طی یک بحث یا مشاجره به جای این که به حرف‌هایی که طرف‌مقابلتان می‌زند فکر کنید، به فکر واکنش دفاعی خودتان باشید.

این یکی از متداول‌ترین رفتارهایی است که در زوج‌ها می‌توان دید. افراد به طور معمول درباره مشکلات و خستگی‌های خودشان خوب حرف می‌زنند و آن‌ها را ابراز می‌کنند ولی وقتی نوبت به حرف‌زدن طرف‌مقابلشان می‌رسد، حالت دفاعی به خودشان می‌گیرند.

همین باعث می‌شود که خوب به حرف‌های همسرشان گوش نکنند. توصیه ما این است که بادقت به حرف‌های همسرتان گوش دهید و سعی کنید پیامی را که می‌خواهد به شما بدهد، درست بگیرید، بدون هیچ بی‌احترامی و تمسخر. حتی نوشتن حرف‌هایی که همسرتان می‌زند برای بالا بردن تمرکزتان می‌تواند مفید باشد.این که درباره مسائل و مشکلات شخصی و همچنین مشکلات‌تان در رابطه با همسرتان صحبت نکنید.

مطمئناً هیچ انسانی نمی‌تواند فکر دیگران را بخواند، همسر شما هم از این قاعده مستثنا نیست. خیلی خودخواهانه است که توقع داشته باشید او دقیقاً بداند که چه خبر است و چه مشکلی دارید و به کمکتان بیاید. ممکن است استرس‌های کاری تان باشد یا نگرانی‌های مالی یا رفتارهایی از همسرتان که برایتان آزاردهنده است.

این فهرست می‌تواند خیلی طولانی باشد و حرف نزدن درباره آن ها موجب خشم و کینه و آزار همدیگر می‌شود. حرف‌زدن با هم و گوش‌کردن به حرف‌های یکدیگر، قسمت زیادی از ناراحتی‌های شما را برطرف خواهد کرد.

این که نیازهای همسرتان را نادیده بگیرید.

رابطه‌جنسی بخش بسیار مهمی از ازدواج است و مشکل بسیاری از زوج‌هایی که نزد مشاور خانواده می‌روند هم همین است. مشکلات مربوط به رابطه‌جنسی به‌طورمعمول شامل تفاوت در میزان میل جنسی و انتظارات فرد از آن می‌شود. خیلی مهم است که با هم درباره این موضوعات صحبت کنید.

هیچ اشکالی ندارد که توقعات خودتان را با همسرتان در میان بگذارید. بعد از این که از انتظارات هم باخبر شدید، باید سعی کنید آن‌ها را در نظر گرفته و به آن‌ها احترام بگذارید. صحبت‌کردن باهم اهمیت بسیار زیادی در این زمینه دارد.

این که فقط به رفتارهایی از همسرتان فکر کنید که برایتان آزاردهنده است، نه رفتارهای خودتان که ممکن است باعث آزار همسرتان شود.

خیلی از جلسات مشاوره خانواده با این جمله «او این کار را می‌کند»، «و آن کار را می‌کند» شروع می‌شود. این جمله‌ها برای توصیف رفتارها یا خصوصیات اخلاقی استفاده می‌شود که طرف مقابل را دیوانه می‌کند.

به جای این که روی کاری که همسرتان انجام می‌دهد متمرکز شوید، بهتر است هر کدامتان روی رفتارهای خودتان تمرکز کنید، به خصوص رفتارهایی که می‌دانید موجب آزار همسرتان است.

منظورمان این نیست که خودتان را عوض کنید، نه. فقط کافی است آگاهی بیشتری نسبت به رفتارهای خودتان پیدا و سعی کنید آن‌ها را اصلاح کنید.

به خاطر داشته باشید که هیچ رابطه‌ ایده‌آلی وجود ندارد. اگر باور دارید که یکی از این رفتارها را دارید، قدم بزرگی برداشته‌اید؛ چون آگاهی، سخت‌ترین قدم در ایجاد تغییر است.

لطفا دیدگاه خودتون رو از این مطلب بنویسید

لطفا دیدگاه خود را بیان کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید