در این مقاله با تغییرات بدن مادر و جنین در هفته بیست و سوم بارداری آشنا می شوید.

 

وضعیت جنین

چربی در حال انباشته شدن زیر پوست کودک شماست با این وجود هنوز پوست او شل است و حالت چروکیده دارد. حرکات روزانه او شامل تکان دادن ماهیچه های دست و پا و انگشتانش می باشد به همین دلیل با گذشت زمان شما بیشتر و قوی تر حرکاتش را حس می کنید.   صداهای بلند (از قبیل صدای پارس سگ یا جاروبرقی) در داخل رحم شنیده می شوند اما کودک شما را آزرده نمی کنند و حتی موجب آشنایی او با این صداها نیز می شوند به نحوی که او پس از زایمان از این صداها نخواهد ترسید. در عین حال مراقب صداهای خیلی بلند که حتی گوش شما را آزار می دهد باشید.  اکنون اگر به هر دلیلی زایمان زودرس اتفاق بیفتد کودکتان با مراقبت های پزشکی قادر به ادامه زندگی است. با این وجود ممکن است دچار مشکلاتی شود. با گسترش و تکامل علم پزشکی هر ساله خطرات کمتری کودکان نارس که زود متولد شده اند را تهدید می کند. او شروع می‌کند به سکسکه، شما با هر بار سکسکه او انقباضاتی را حس خواهید کرد. چشم هایش رشد کافی را داشته است، اما عنبیه او هنوز رنگدانه های خود را ندارد. با این حال در این هفته چشم هایش باز می شود و او پلک می‌زند. خوب این هفته حس لامسه اش تکامل شده و منتظر شیطنت‌های بیشتری از او باشید. جنین شما تقریبا یک نوزاد واقعی است از این بعد رشد او هر روز تکامل بیشتری می‌یابد.

وضعیت مادر

هرچه بیشتر به زمان زایمان نزدیک می شوید٬ بیشتر دچار اختلال در خواب خواهید شد. استرس و نگرانی٬ تکرر ادرار٬ سوزش سر معده٬ گرفتگی عضلات پا و به طور کلی ناراحتی های زمان بارداری ممکن است باعث بی خوابی شبانه شما شوند. باید به این نکته توجه داشته باشید که سلامت کودکتان در گرو سلامت شماست پس باید به اندازه کافی استراحت کنید.آیا تاکنون خط تیره موسوم به نیگرا روی شکمتان ایجاد شده، اگر چنین اتفاقی نیفته ممکن است در این ماه‌ها شاهد آن باشید. لکه‌های پوستی نیز شما را رها نخواهید کرد و روی پوست صورتتان و شکمتان ممکن است این لکه‌ها خودشان را نشان دهند. اما یادتان باشد در دوران باردای ممکن است با علائم مختلفی رو به رو شوید در ماه ششم بارداری با علائمی مثل  قرمز شدن پوست کف دست، کبودی پا و جوش را در بدنتان ببیند که جای نگرانی نیست.  

 

شکل ظاهری شما در این هفته

مراقبت های بارداری

بواسیر یکی از مشکلات شایع در میان زنان باردار است. اگرچه این بیماری در میان دختران مجرد و زنانی که باردار نیستند نیز شایع است با این حال معمولا حاملگی موجب تشدید این مشکل می‌شود. علت ایجاد چنین مشکلی بزرگ شدن رگ‌های خونی در انتهای روده بزرگ و معقد است. افزایش جریان خون در نواحی اطراف رحم و لگن به علت فشار رحم موجب گشاد شدن عروق می‌شود. معمولا شدت این عارضه در انتهای دوره بارداری بیشتری می‌شود و در حاملگی های بعد نیز افزایش می‌یابد.

 

علایم بواسیر عبارت اند از: احساس خارش، درد و زخم مقعد و گاهی خون ریزی بعد از دفع مدفوع. فشار آوردن و زور زدن به هنگام دفع مدفوع، فشار مضاعفی بر روی رگ‌های خونی می‌آورد که باعث بزرگ شدن و احتمالا بیرون زدن آنها از مقعد می‌شود و بعد از اجابت مزاج ممکن است، موجب خون ریزی و خارش شود. این خون ریزی، آسیبی به بارداری نمی‌رساند، اما در صورت تداوم می‌تواند خطرناک باشد.

 

اگر بواسیر شما بسیار دردناک است بهتر است به یک متخصص روده و مقعد یا یک جراح عمومی مراجعه کنید. زور زدن در مرحله دوم زایمان موجب تشدید بواسیر یا به وجود آمدن آن می شود؛ ولی در اکثر مواقع بواسیر بعد از زایمان از بین می‌رود.                                                 

نشستن در آب گرم: لگن یا وان را پر از آب گرم کرده و روزی چند بار در آن بنشینید.                       

قطره گیاهان قابض: یک تکه پنبه تمیز را به قطره یکی از گیاهان قابض مانند هاماملیس یا MG آغشته کرده و به منطقه مقعد بمالید. مرتب پنبه را عوض کنید . قطره MG و گاه هاماملیس در غالب داروخانه ها موجود است و بدون نسخه عرضه می‌شود.

استفاده از یخ:برای تسکین تورم ، روزی چند مرتبه کیسه یخ یا کمپرس سرد روی مقعد بگذارید.                                                                                                      

منطقه مقعد را پاکیزه نگاه دارید: استفاده از کاغذ توالت های مرطوب، راحت تر از کاغذ توالت های خشک است. از انواعی استفاده کنید که معطر نبوده یا دارای الکل نیستند یا از باندهای طبی استفاده نمائید که اختصاصاً برای افراد دچار هموروئید تهیه شده اند.                                                                             

پرهیز از نشستن به مدت طولانی: نشستن سبب وارد آمدن فشار بر وریدی‌های مقعد و راست روده می‌گردد. اگر می‌توانید به پهلو دراز بکشید یا بایستید. در صورتی که باید بنشینید، مرتب بین فاصله‌های نشستن بایستید.

 

تغذیه

کنترل وسوسه خوردن غذاهای بی فایده در مواقعی که هوس خوردن غذاهایی مثل چیپس، کیک، غذاهای حاضری و شکلات را دارید، سخت است. سعی کنید غذاهای ناسالم را کلا از رژیم غذایی خود کنار بگذارید اما اگر بعد از ۲ یا ۳ روز خسته شدید از غذاهای جایگزین زیر استفاده نمایید که هوس شما را بدون افزودن کالری بیش از حد برطرف می سازد.

۱.      چوب شور به جای چیپس سیب زمینی

۲.      همبرگر کوچک به جای چیزبرگر

۳.      نوشیدنی های حاوی عصاره میوه به جای نوشابه

۴.      بیسکوئیت های دارای شکلات کم چرب به جای بیسکوئیت های شکلاتی چرب

۵.      بسته های کوچک پف فیل ساده به جای بسته های بزرگ پف فیل کره ای

۶.      شکلات های بسته ای و قالبی کوچک به جای قالب های بزرگ شکلات

۷.      پیتزای خانگی با سبزیجات و پنیر پارمیزان به جای پیتزای آماده

۸.      یخمک-ماست کم چرب یخ زده، بستنی بدون چربی یا بستنی های صد در صد میوه ای به جای بستنی

 

تغییرات بدن نی نی خود را در هفته بیست و سوم بارداری مشاهده نمایید.

در حال حاضر پوست نی نی شما قرمز است، البته این بدون در نظر گرفتن رنگ پوست بعد از تولد او می باشد.

 

نی نی شما به صداهایی که داخل رحم می شنود عادت کرده است. مانند پارس سگ و …

 

نی نی شما در هفته بیست و سوم

 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید