در هفته دهم بارداری سایز کودک شما در حدود ۲.۵ سانتی متر خواهد بود و کمتر از ۸ گرم وزن خواهد داشت٬ تقریبا اندازه یک دانه خرما! همچنین تمامی اندامهای حیاتی او شکل گرفته اند. در این مقاله با تغییرات بدن مادر و جنین در هفته دهم بارداری آشنا خواهید شد.

 

وضعیت جنین

ورود شما و رویان را به مرحله جدید تبریک می‌گوییم. شما باید او را از این هفته با نام جدیدش «جنین» صدا بزنید. طول بدن او از فرق سر تا انتهای بدن تنها در حدود ۲.۵ سانتی متر یا کمی بیشتر است و کمتر از ۸ گرم وزن دارد، اما بحرانی ترین مرحله رشد خود را پشت سر گذاشته است. در حقیقت دوران رویانی دورانی است که بیشتر اندام‌های بدن او شکل می‌گیرد و به همین دلیل در این دوران عدم تماس با عوامل خارجی از اهمیت زیادی برخوردار می‌شود. برخورد رویان با هر عامل خارجی که وارد بدن مادر شود او را به سمت ناهنجاری‌های مادرزادی می‌کشاند به همین دلیل است که بیشتر ناهنجاری جنین قبل از هفته دهم ایجاد می‌شود. در این مرحله، بافتها و اندامهای بدن او به سرعت رشد کرده و کامل می شوند. اکنون اندامهای حیاتی او شامل کبد، کلیه، روده ها، مغز و ریه ها در محل خود قرار داشته و در حال آغاز کردن فعالیت خود هستند.تا هفته دهم بارداری تمامی اندامهای حیاتی کودک شما شکل کرفته و شروع به کار کرده اند. تغییرات خارجی بدن از قبیل جدا شدن انگشتان دست و پا از همدیگر و همچنین ناپدید شدن دم کوچکی که به او متصل بود به پایان رسیده و تغییرات داخلی بدن او در حال وقوع هستند. جوانه دندان هایش شروع به تشکیل شدن می کنند و اگر فرزند شما پسر باشند اندامهای داخلی اش شروع به ترشح هورمون مردانه یا همان تستوسترون می نمایند.  کبد او به ساختن گلبولهای خونی مشغول است و دیگر به کیسه زرده که قبلا این سلولها را تامین می کرد نیازی نیست و این بافت به تدریج از بین می رود.  سر او در مقایسه با چند هفته قبل نسبتا کوچکتر است، اما هنوز هم تقریبا نیمی از طول بدن او را تشکیل می دهد. پیشانی او موقتا مغز در حال رشد او را به صورت متورم در بر گرفته و جلوتر از سر او قرار دارد؛ پیشانی او در آینده عقبتر خواهد رفت و ظاهر کودک شما به یک انسان کامل شبیه تر خواهد شد. از این هفته به بعد اختلالات مادرزادی به ندرت اتفاق می افتند و کودک شما دوران بحرانی رشد خود را پشت سر گذاشته است.

 

 

وضعیت مادر

اندازه رحم شما در این هفته تقریبا دو برابر شده است. خانمهای باردار معمولا حدود این هفته اولین معاینه پزشکی خود را انجام می دهند. ممکن است بتوانید به کمک گوشی طبی که پزشک روی شکم شما حرکت می دهد صدای ضربان تند قلب کودکتان را بشنوید. شنیدن این صدا برای اولین بار٬ یکی از زیباترین لذت های دوران بارداری است.  در طول اولین معاینه پزشکی پزشک شما آزمایشات متعددی از جمله آزمایشات داخلی و سینه بر روی شما انجام خواهد داد. همچنین سوالاتی درمورد سوابق پزشکی شما و خانواده تان خواهد پرسید که خطر بیماری  های ژنتیکی احتمالی بر روی جنین را بررسی کند.   ستگی به قابلیت بدنی خود، می توانید در دوران حاملگی خود، فعالیتهای متنوعی را انجام دهید. شنا و پیاده روی بهترین انتخابها برای کل نه ماه حاملگی هستند. ورزش میزان کشیدگی طبیعی، قدرت و استقامت عضلات را ارتقا می دهد. این موارد می توانند به شما در تحمل وزن اضافی دوران حاملگی کمک کنند، شما را برای فشار فیزیکی زایمان آماده کرده و پس از زایمان، بازگشت اندام شما به حالت طبیعی را آسان تر کنند.

 

علائم طبیعی درهفته دهم بارداری

حساسیت وخونریزی لثه: در هنگام بارداری لثه‌های برخی از زنان حالت شکننده پیدا می‌کند و دچار خونریزی می‌شوند و زمینه را برای ابتلا به آلودگی‌ها  فراهم می‌کند. برای جلوگیری از این مشکل در روز حداقل ۲ بار به مدت ۳ دقیقه مسواک بزنید و از نخ دندان نیز به طور مرتب استفاده کنید. مسواک مورد استفاده شما باید کوچک و نرم باشد. دقت کنید در هفته دهم بارداری  غرغره کردن آب نمک التهاب لثه‌ها را کمتر می‌کند. برای کاهش این مشکل از خوردن شیرینی و غذاهای چسبنده خودداری کنید.

 

تغذیه

با انتخاب برنامه غذایی مناسب و متنوع، می‌توانید کودک خود را از طریق مواد گوناگون تغذیه کنید.

برای به دست آوردن ۲۰۰۰ کالری از مواد غذایی، رژیم غذایی زیر توصیه می‌شود:

  • ۱۷۰ گرم از نان و حبوبات
  • ۱۵۵ گرم پروتئین (گوشت و لوبیا)
  • ۳ فنجان لبنیات
  • ۲ فنجان میوه (تازه، یخ زده و خرد شده)
  • ۲ ½ فنجان سبزیجات (تازه، یخ زده و خرد شده)

ماهی یکی از غذاهای بسیار عالی و منبعی از پروتئین است که چربی های اشباع شده کمی دارد و غنی از اسیدهای چرب امگا۳ می باشد که به ساخت و نگهداری مغز و سیستم عصبی کمک می کند، اما نکته قابل توجه این است که تمام ماهی ها و صدف ها حاوی رگه هایی از جیوه هستند که این موضوع می تواند برای خانم های باردار خطرناک باشد زیرا امکان دارد به سیستم عصبی جنین آسیب برساند.

 

تغییرات و رشد کودک خود را در این هفته ببینید.

کیسه زرده دیگر مورد نیاز نمی باشد و کم کم نا پدید می شود.

 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید