تبریک میگیم شما الان سومین هفته حاملگی خود را تجربه میکنید و بدن شما حاوی مسافری است که راه طولانی را در پیش دارد و اولین هفته سفر خود را در هفته سوم بارداری  در کنار شما تجربه میکند.

 

وضعیت جنین

کودک شما با چشم مسلح قابل دیدن نیست. او در این مرحله آن‌قدر ریز و کوچک است که برای دیدنش باید به یک میکروسکوپ متوسل شوید. او هنوز در مرحله بلاستوسیست است مثل یک توپ گرد به اندازه ۰.۱ میلی‌متر.

در این مرحله جفت برای توسعه خود شروع به تولید هورمون HCG (گنادوتروپین جفت انسان) می‌کند که این هورمون در ادرار یا خون شما قابل تشخیص است. می‌دانید وظیفه این هورمون در بدن شما چیست؟ این هورمون دستورهای جدید به دستگاه رحم می‌دهد.

این هورمون همان ماده ای است که تست بارداری شما را مثبت می کند. . در پایان این هفته می توانید با استفاده از یکی از انواع تست های حاملگی خانگی این موضوع را چک کنید. اگر جواب آزمایش شما منفی شد می توانید ۲ تا ۳ روز بعد یک بار دیگر آزمایش را تکرار کنید

از این به بعد به فرمان این هورمون دیگر هیچ تخمکی از تخمدان‌ها آزاد نمی‌شود و پروژسترون و استروژن در بدن افزایش می‌یابد تا جداره‌های دیواره رحم خونریزی نکند. این زمانی است که به تدریج مایع آمنیوتیک(کیسه آب) در اطراف توده سلولی شکل می‌گیرد تا ماه‌ها بعد کیسه آب از کودک شما محافظت ‌کند. این مایع مانند بالشتکی در طول هفته ها و ماه های آینده جنین را در بر گرفته و از او محافظت می کند.

بعد از یک سفر طولانی تخمک و اسپرم به هم متصل شده اند. حالا سلول‌های بلاستوسیست با سرعتی بسیار زیاد در حال تکثیر هستند و در همین زمان جنسیت، رنگ چشم و جنس موی او هم مشخص می‌شود.

 

وضعیت مادر

در هفته سوم توده سلولی در رحم شما ثابت شده است و شما رسماً به عنوان یک بانوی باردار شناخته می‌شوید البته طبیعی است که نمی‌توانید وجود او را در بدن خودتان تشخیص بدهید. به هر حال او هنوز توده‌ای کوچک است که اندازه اش ۱ تا ۳ ملی‌متر است.

شاید اولین تغییراتی که مشاهده ‌کنید دیدن لکه‌های‌خونی است که یک یا دو روز بیشتر طول نمی‌کشد و سبک‌تر از دوره‌های عادی ماهانه است. به این مرحله «لکه‌بینی لانه گزینی» گفته می‌شود.

 

علائم طبیعی درهفته سوم بارداری

۱. بعضی از علائم شایع زود رس حاملگی شامل موارد زیر میباشد:
۱. پستان های دردناک
۲. خستگی
۳. حساسیت به بوهای خاص
۴. حساسیت به غذاهای خاص
۲. خونریزی یا لکه بینی: خونریزی مختصری که در این هفته مشاهد میکنید خونریزی لانه گزینی نام دارد. یعنی خونریزی مختصری که از مکانی که تخم جایگزینی در رحم پیدا میکند نیست ولی اگر خونریزی شدیدی داشتید که بیشتر از چند روز ادامه داشت حتما سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

مراقبت‌های بارداری

شما در این دوره باید از سلامت بدن خود اطمینان حاصل کنید. حال زمان آن است که این توصیه‌ها را رعایت کنید:

  • حتماً در این هفته با پزشک مشورت کنید البته ممکن است هنوز هم خبر از بارداری خود نداشته باشید. با این حال نگران نباشید خیلی از زنان باردار تا مدت‌ها متوجه بارداری نمی‌شوند و نرفتن پیش پزشک به معنای آسیب دیدن این موجود کوچک نیست.
  • اگر با پزشک یا دندان پزشکی در تماس هستید، آنها را از احتمال بارداری خود آگاه کنید.
  •  اگر از قبل فعالیت بدنی را در برنامه روزانه خود داشته‌اید، به آن ادامه دهید. بارداری مانعی برای آن نیست.
  • ورزش‌های خوبی که در ۳ ماه اول بارداری برای شما مناسب است شامل:پیاده روی، شنا، ایروبیک
  • سیگار را ترک کنید.
  • از مصرف نوشیدنی‌های الکلی خودداری کنید.
  • از مصرف مکمل‌های گیاهی، آنهایی که به عنوان کرم صورت استفاده می‌شوند (مانند داروهای ضد آکنه) و در نوشابه‌ها (مانند کافئین) یافت می‌شوند، خودداری کنید.
  • فورا با پزشک‌تان درباره داروهایی که اخیرا مصرف ‌کرده‌اید یا در حال حاضر مصرف‌ می‌کنید، مشورت کنید.
  • از مصرف زیاد ویتامین‌ها خودداری کنید

 

تغذیه

مصرف مقدار مناسبی از مواد معدنی و ویتامین ها از جمله اسید فولیک٬ پروتئین٬ کلسیم و آهن برای تغذیه و رشد کودک شما ضروری است. مصرف قرص اسید فولیک که بهتر است آن را ۳ ماه قبل از بارداری شروع کرده باشید بسیار مهم است زیرا از نقص لوله های عصبی که در اوایل بارداری در جنین تشکیل می شوند جلوگیری می کند. میزان اسید فولیک در قرص های ویتامین های بارداری بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ میکروگرم می باشد ولی اگر در خانواده شما سابقه بیماری های عصبی و صرع وجود داشته باشد ممکن است پزشک شما توصیه کند که مصرف روزانه خود را تا ۴۰۰۰ میکروگرم افزایش دهید. 

مصرف پروتئین برای تولید بافت های جدید در جنین بسیار مهم است بنابراین بهتر است مصرف روزانه پروتئین خود را افزایش دهید. همچنین مصرف کلسیم برای ساخت استخوان ها و دندان ها اهمیت دارد٬ پس به میزان کافی محصولات لبنی٬ سبزیجات برگ دار و حبوبات در رژیم غذائی خود بگنجانید. یکی دیگر از مواد معدنی بسیار مهم در دوران بارداری آهن می باشد که به افزایش حجم خون کودک شما کمک می کند. آهن در مواد غذائی مانند گوشت قرمز٬ حبوبات٬ تخم مرغ٬ و سبزیجات برگ دار مانند اسفناج موجود است.

 

ورزش

در هنگام بارداری کمر درد بسیار شایع است. ولی اگر از هم اکنون به تقویت ماهیچه‌های شکم و کمر بپردازید می‌توانید هنگامی‌که شکمتان بزرگ می شود، این دردها را بسیار کاهش دهید. قبل از انجام حرکات ورزشی حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

 

تماشا کنید بچه شما در هفته اول حیات خودش چگونه رشد می کند.

در حال حاضر تخمک که بلاستوسیست نام دارد در جداره رحم غنی از خون لانه گزینی کرده است.

 

سلولهای جنیی شروع می کنند در دو لایه پنکیک شکل قرار بگیرند.

 

این حفره به زودی جنین را در بر می گیرد و به ساک آمونیاک که در طول بارداری، جنین در داخل آن قرارد تبدیل می شود.

 

این حفره به زودی به کیسه زرده که در اوایل بارداری نقش رساننده غذا به جنین را بر عهده دارد تبدیل می شود.

 

وضعیت جنین شما در هفته سوم

 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید