در این مقاله با تغییرات بدن مادر و جنین در هفته سی و دوم بارداری آشنا می شوید.

 

وضعیت جنین

کم کم زمان آن رسیده که آفرینش جزئیات بدن کودک شما هم تکمیل شود. ناخن ها٬ مژه ها٬ ابروها و موهای سرش کاملا نمایان شده اند. برخی از کودکان در این مرحله موی واقعی هم درآورده اند در حالی که برخی دیگر تنها موهای نرمی شبیه به کرک هلو دارند .کرک هایی که بدن کودک شما را از آغاز سه ماهه دوم بارداری پوشانده بودند در حال ریختن هستند با وجود این در برخی از کودکان موهای روی سرشانه و پشت تا بعد از تولد هم وجود دارند و پس از آن می ریزند.او اکنون بیشتر ساعات روز را استراحت می‌کند تا وقتی پایش را بیرون از شکم مادر گذاشت حسابی انرژی برای آتش سوزاندن داشته باشد.

 

وضعیت مادر

در حال حاضر حجم خون شما (پلاسمای خون و گلبولهای قرمز آن) حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد بیشتر از زمانی شده است که حامله نبودید. این تغییر برای آن است که نیازهای شما و کودکتان تامین شود. همچنین این خون اضافی خونریزی هنگام زایمان را هم جبران خواهد کرد. وزن شما به میزان نیم کیلوگرم در هفته در حال افزایش است که نیمی از این افزایش وزن متعلق به کودک شما می باشد. با نزدیک شدن رحم به دیافراگم و فشار آوردن به آن و افزایش فشار بر روی شکم ممکن است بیشتر از قبل دچار سوزش معده شوید یا گاهی اوقات احساس تنگی نفس کنید. برای رفع مشکل تنگی نفس غذای خود را در حجم کمتر و دفعات بیشتر (به جای سه بار در روز) میل کنید و هنگام خوابیدن پای خود را بالاتر از بدن قرار دهید. خوردن حجم کمتری از غذا به رفع سوزش معده نیز کمک می کند.

با رشد کودک شما بواسطه افزایش وزن در ناحیه شکم ، وضعیت ظاهری بدن و همچنین مرکز ثقل شما تغییر می کند. بعلاوه ماهیچه های شکمی شما کشیده تر شده، هورمونها موجب سست تر شدن رباطهای ماهیچه ها می شوند و حتی ممکن است رحم در حال رشد، بر تعدادی از عصبهای شما نیز فشار وارد کند. این موارد ممکن است باعث بروز کمردرد و یا احساس درد در کفل و یا کشاله ران شما شوند. در صورتی که در پاهای خود احساس کرختی (بی حسی) و یا خارش می کنید به پزشک یا مامای خود اطلاع دهید.

 

شکل ظاهری شما در این هفته

 

علائم طبیعی درهفته ۳۲ بارداری

۱. دردهای کمر، کشاله‌های ران و پهلو به دلیل کشیدن شدن شکم طبیعی است شما آن را در این دوران تجربه می‌کنید.

۲. خستگی، نفخ و ترش‌کردن هم علائمی است که نباید از وجود در خود بدن تعجب کنید.

۳. درد بواسیر:مجبور نیستید دردهای شدید مانند درد بواسیر را تحمل کنید و برای کاهش آن کاری نکنید. می توانید از کمپرس آب سرد برای کاهش درد آن حداقل به صورت موقت استفاده کنید. با مشورت پزشک پمادهایی را نیز می‌توان برای کاهش دردها استفاده نمود.

 

مراقبت های بارداری

به دلیل بزرگ‌شدن شکم در این دوران حمام رفتن در این شرایط بسیار حساس می‌شود. اگرچه پزشکان با حمام رفتن مخالفتی ندارند، اما از آنجایی که هر گونه تکان‌خوردنی تعادل شما را به هم می‌زند سعی کنید با دقت بیشتری به حمام بروید. زمانی به حمام بروید که تنها نیستید و یکی از اعضای خانواده در کنار شماست تا در صورت بروز حادثه‌ای به شما کمک کند.

سرعت حرکت خود را کاهش دهید و آهسته‌تر قدم بردارید شما نمی‌توانید مثل گذشته راه بروید. این احتیاط را در بالارفتن از پله‌ها و در فصل زمستان هم رعایت کنید.

 

تغذیه

شما در هفته ۳۲ بارداری به سر می‌برید و ممکن است احساس کنید که نمی‌توانید مقدار غذای زیادی را در هر وعده مصرف کنید.

اگر احساس کردید که نمی‌توانید غذای خود را تمام کنید، نگران نباشید، طبیعی است. رحم شما بزرگ شده و به معده‌تان فشار می‌آورد که می‌‌تواند غذا خوردن را برایتان دشوار کند. اگر نمی ‌توانید غذای زیادی در هر وعده بخورید، وعده‌‌های غذایی خود را به وعده‌ای کوچکتری در طول روز تقسیم کنید.

تنها این را به خاطر بسپارید که مواد غذایی‌تان را از هر ۵ گروه مواد غذایی انتخاب کنید: حبوبات، سبزیجات، میوه، لبنیات و پروتئین

  • سعی کنید اسنک‌هایی که انتخاب می‌کنید، حداقل از دو گروه نام برده شده باشد.
  • هر وعده را از گروه‌های مختلف انتخاب کنید تا مواد مغذی لازم برای بدنتان، فراهم شود.

 

تغییرات نی نی شما در هفته سی و دوم بارداری

ناخن های دست و پای نی نی شما در حال رشد هستند.

 

در هفته ۳۲ بارداری بعضی از جنین ها دارای موی کامل هستند و بعضی دیگر موهای پرزی شکل مانند هلو دارند.

 

نی نی شما در هفته سی و دوم

 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید