در این مقاله با تغییرات بدن مادر و جنین در هفته سی و سوم بارداری آشنا می شوید.

 

وضعیت جنین

در این هفته های آخر بارداری٬ میلیاردها سلول عصبی که در مغز کودک شما تشکیل یافته اند در حال آموزش او برای زندگی خارج از رحم هستند. کودک شما اکنون می تواند بشنود٬ حس کند و حتی تا حدی ببیند. چشمان کودک شما می تواند نور را تشخیص دهد و مردمک چشمش در واکنش به نور تنگ و گشاد می شود. اکنون او مانند نوزادان بیشتر ساعات شبانه روز را در خواب به سر می برد.  در این هفته شش هایش تقریبا کامل شده اند و همچنان لایه های چربی بیشتری زیر پوستش ذخیره می شوند که از او در مقابل سرما پس از تولد محافظت خواهند کرد. معمولا کودکان بیشترین وزن را در هفته های آخر بارداری اضافه می کنند. چروکها و همچنین رنگ سرخ پوست او کمتر شده و در حالی که اکثر استخوانهای او در حال سخت شدن هستند جمجمه او هنوز نرم بوده و استخوانهای جمجمه کاملا به یکدیگر نچسبیده اند. این امر به او کمک می کند تا راحت تر از مجرای زایمان عبور کرده و به دنیا بیاید

 

وضعیت مادر

ممکن است خواب شب شما دچار مشکل شده باشد. در این صورت یک بالش بین پاها و زیر پشت خود قرار دهید. اگر این کار به شما کمک نکرد چند بالش زیر سر خود قرار داده و سعی کنید در حالت نیمه نشسته بخوابید و حتی می توانید در حالتی که کاملا روی تخت نشسته و به بالشها تکیه داده اید بخوابید. اگر دفعات رفتن به دستشویی خواب شما را به هم ریخته است، از عصر به بعد مایعات کمتری مصرف کنید.  تنها دوماه تا زمان زایمان شما باقی مانده است. ممکن است شما هم مانند اکثر مادران باردار نگران درد زایمان باشید. باید بدانید روش هایی وجود دارند که درد زایمان را به حداقل می رسانند. این روش ها شامل تکنیک های تنفس صحیح و استفاده از داروهای بی حس کننده و اپیدورال هستند. تصمیم نهایی نوع زایمان شما هر چه که باشد٬ کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و یادگیری این روش ها به شما  کمک خواهد کرد زایمان راحت تری داشته باشید. اگر هنوز تصمیم نهایی را نگرفته اید با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

 

شکل ظاهری شما در این هفته

 

علائم طبیعی درهفته ۳۳ بارداری

۱. ترش کردن معده، می تواند در سه ماهه سوم بارداری مشکل ساز شود. دلیل آن، اِشغال فضای بیشتر شکم توسط کودک است. از خوردن غذاهای ادویه دار، چرب و اسیدی خودداری کنید. خوردن وعده های بیشتر ولی کوچکتر، شاید راه حل مناسبی برای مبارزه با آن باشد.

۲. تکرر ادرار به علت فشار بر مثانه که اکنون کمی از لگن بالاتر آمده شایع است.

 

 تغذیه

روش درست غذا خورد: چگونه و چه وقت؟

حال که شما در هفته ۳۳ بارداری خود به سر می‌برید، انتخاب مواد غذایی، زمان مصرف و مقدار آن می‌تواند بر سلامت شما و جنین‌تان تاثیر بگذارد.

اگر خوردن غذایی خاص یا مصرف آن در زمانی خاص موجب نفخ، سوزش سر دل یا دیگر علائم ناراحت کننده در شما شد، به طور موقت آن عادات غذایی را تغییر دهید.

پس از تولد کودکتان، شما می‌توانید مواد غذایی مورد علاقه خود را به برنامه خود اضافه کنید.

از مواد مغذی موجود در غذا حتی برای میان وعده‌های کوچک نیز اطمینان حاصل کنید. این مواد باید هم برای شما و هم برای فرزندتان مفید باشد.

روش‌هایی برای دریافت میوه‌ و سبزیجات لازم روزانه

اگر به دنبال راهی می‌گردید که مقدار ½2 فنجان سبزیجات‌ و ۲ فنجان میوه پیشنهادی خود را در طول روز مصرف کنید، به این نکات توجه کنید:

  • میوه‌های تازه را با ماست کم چرب یخ زده مصرف کنید.
  • پرتقال را به سالاد خود بیافزایید.
  • نخودهای سبز یخ زده را به سوپ نودل مرغ خود اضافه کنید.
  • در میلک شیک، میوه بریزید.
  • به جای استفاده از شربت روی پنکیک یا تست فرانسوی، روی آنها را با میوه‌های تازه بپوشانید.

 

نی نی خود را در هفته سی و سوم بارداری ببینید.

استخوان جمجمه می تواند فشرده تر و منقبض تر گردد و این مسئله به خروج راحت تر نوزاد از کانال زایمان کمک می نماید.

 

قرمزی و چروک پوست نی نی شما دارد کمتر می شود.

 

نی نی شما در هفته سی و سوم

 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید