در این مقاله با تغییرات بدن مادر و جنین در هفته سی و هشتم بارداری آشنا می شوید.

 

وضعیت جنین

اندامهای او کاملا رشد کرده و در مکان نهایی خود قرار دارند. ولی ریه ها و مغز او هرچند به اندازه ای رشد کرده اند که بتوانند فعالیت کنند اما تا زمان تولد و مدتی پس از آن نیز به رشد خود ادامه می دهند. فکر می کنید چشمهای کودک شما چه رنگی هستند؟ ممکن است نتوانید به درستی پاسخ دهید. اگر چشمان او قهوه ای باشند احتمالا به همین رنگ باقی خواهند ماند. اگر رنگ چشمانش خاکستری تیره یا آبی پررنگ باشد ممکن است به همین رنگ باقی بمانند و ممکن است تا ۹ ماهه شدن نوزاد سبز فندقی یا قهوه ای شوند. این امر بدان خاطر است که امکان دارد عنبیه کودک (بخش رنگی چشم او) در ماههای اول پس از تولد رنگدانه بیشتری ذخیره کند. به همین دلیل امکان ندارد که رنگ چشمهای او روشن تر یا آبی تر شوند. عنبیه های سبز فندقی و قهوه ای بیشتر از عنبیه های آبی یا خاکستری رنگدانه دارند

 

وضعیت مادر

از آنجا که کودک در لگن شما قرار گرفته است فشار زیادی به مثانه شما وارد می شود و باعث می شود تعداد دفعات بیشتری نیاز به دستشویی پیدا کنید.  تورم پاها در هفته های آخر بارداری طبیعی است٬ اما اگر همانطور که قبلا گفته شد این تورم همراه با تورم دستها یا صورت، افزایش وزن ناگهانی، سردردهای شدید، اختلال در دید و یا درد در ناحیه بالای شکم  بود فورا با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید زیرا این حالتها ممکن است نشانه یک وضعیت حاد به نام پره اکلامپسی یا مسمومیت بارداری باشند.  به حرکات کودک خود توجه کنید زیرا با وجود اینکه اکنون فضای رحم برای او تنگ شده است هنوز باید تحرک داشته باشد. در صورت عدم تحرک کودک با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید.

 

شکل ظاهری شما در این هفته

 

مراقبت های بارداری

ممکن است افسردگی را هم در دوران بارداری و هم پس از  زایمان تجریه کنید. احتیاجی به نگرانی نیست همه مادران باردار به افسردگی دچار نمی‌شوند ممکن است تغییرات روحی را تجربه کنید، اما این به معنای اینکه شما افسرده هستید نیست.

اختلالات خلقی پس از زایمان هم در یکی – دو هفته اول بعد از زایمان خودش را نشان می‌دهد. شدت این اختلالات گاهی خفیف و گاهی شدید است. گفته می‌شود که ۷۰ درصد از خانم‌های بارداری دچار این مشکل می‌شوند، اما شدن بروز آن متفاوت است. 

در دوره خلقی پس از زایمان این احساسات را خواهید داشت.

  1. عصبانیت نسبت به خود یا نوزاد
  2. بی‌خوابی و سردرد
  3. احساس شکست
  4. تنهایی
  5. گیجی و فراموشی

بیشتر این موارد به دلیل حمایت نشدن عاطفی مادر از سوی پدر نوزاد است ممکن است حتی این حالات روحی تا یک سال پس از زایمان نیز بروز نکند، اما ناگهان خودش را نشان دهد. افسردگی وقتی به عنوان مشکل جدی تلقی می شود که مادر نسبت به کودک خود احساس خشم و دشمن داشته باشد.

 

تغذیه

غذاهای تند

بر خلاف آنچه بیشتر مردم به آن اعتقاد دارند، هیچ دلیل علمی برای این که غذاهای تند بارداری را تحریک می‌کند، وجود ندارد. اگر غذاهای تند بخشی از رژیم غذایی شما در طول بارداری بوده است، دلیلی برای حذف آن حالا وجود ندارد. اما اگر آن را در این دوره به برنامه غذایی خود افزوده‌اید، احتمال معده درد برایتان وجود خواهد داشت.

غذاهای تند موجب اختلال در خواب می‌شود

غذاهای تند هیچ ضرری به زنان باردار نمی‌رساند اما اگر شما اختلالات خواب دارید، ممکن است این مواد محرک باشند و بهتر است از خوردن آنها اجتناب کنید. پیاز، فلفل، فلفل قرمز یا دیگر غذاهای تند می‌تواند موجب سوزش معده و سوهاضمه شوند.

اگر علاقه زیادی به غذاهای تند دارید طوری که نمی‌توانید آنها را از رژیم غذایی خود حذف کنید، سعی کنید مصرف این مواد را در شام و اسنک های عصرانه محدود و به جای آن در صبحانه و ناهار میل کنید.

 

لطفا دیدگاه خودتون رو از این مطلب بنویسید

لطفا دیدگاه خود را بیان کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید