در این مقاله با تغییرات بدن مادر و جنین در هفته سی و هفتم بارداری آشنا می شوید.

 

وضعیت جنین

تبریک! کودک شما کامل شده است و از این به بعد قادر خواهد بود که به زندگی در خارج رحم ادامه دهد. در هفته سی و هفتم بارداری کودک شما کامل شده است ولی کماکان به رشد خود ادامه می دهد. به کودکانی که در بین هفته های سی و هفتم و چهل و دوم به دنیا بیایند کامل می گویند، به آنها که قبل از ۳۷ هفته بدنیا می آیند نارس و بعد از ۴۲ هفته دیررس می گویند. به طور کلی نوزادان پسر وزن بیشتری نسبت به نوزادان دختر دارند.  کودک شما اکنون کار با انگشتان خود را یاد گرفته وی می تواند پس از تولد انگشت شما را بگیرد! همچنین توانایی تشخیص نور را دارد و به سمت آن بر می گردد. موی سر بسیاری از کودکان در هنگام تولد کامل است و طول موهای آنها ممکن است بین ۱.۲ تا ۳.۸ سانتی متر باشد. اگر رنگ موی کودک شما با خود شما یکسان نیست تعجب نکنید. برخی نوزادان هم تنها کمی موی کرک مانند دارند

 

وضعیت مادر

از این هفته به بعد باید منتظر به دنیا آمدن کودکتان باشید. دهانه رحم شما با مخاط متراکم و ضخیمی به نام پلاگ موکوس بسته شده بود که از جنین در برابر عفونت ها محافظت کند. این ماده مخاطی رنگ ممکن است هفته ها٬ روزها و یا چند ساعت قبل از زایمان از بین برود. این ماده زرد رنگ است و ممکن است به کمی خون آغشته باشد. هنگام فرا رسیدن زمان زایمان این ماده از بدن شما خارج می شود پس هر زمان که این ترشحات را مشاهده کردید با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید. در‌ این مدت دردهای براکستون هیکس یا همان دردهای کاذب شما را آزار می‌دهد و ممکن است آن را با دردهای زایمان اشتباه بگیرید. این دردها به صورت نامنظم بروز پیدا می‌کند.زمانی می‌توانید احساس کنید که دردهای زایمان فرا رسیده که فاصله این دردها کم و مدت زمان آن طولانی شود.

 

شکل ظاهری شما در این هفته

 

 مراقبت های بارداری

  1. در این هفته پزشکتان لگن شما را از راه مهبل معاینه می‌کند. پزشک از این طریق همه جوانب را مورد بررسی قرار می‌دهد. وی خروج مایع آمنیوتیک و وضعیت گردن رحم را بررسی می‌کند. گردن رحم در زمان نزدیک‌شدن به زایمان نرم‌تر می‌شود و از طول مجرای درونی آن کاسته می‌شود این تغییر را «آفاسمان» گفته می‌شود درصورتی که گردنه رحم سفت و طول مجرای درون آن زیاد شود  نشانده این است که هنوز وقت زایمان نرسیده است.
  2. مسئله‌ای بعدی که او بررسی می‌کند قرارگیری وضعیت جنین در رحم است که جنین با کدام قسمت از بدنش از رحم خارج می‌شود. پزشکان در معاینه لگن با لمس پایین‌ترین بخش بدن جنین می‌فهمد که جنین تا چه حد وارد لگن شده است.
  3. بهداشت را در این شرایط بیشتر رعایت کنید. شما به زمان زایمان نزدیک‌تر می شوید و این مسئله هم اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. چه زایمان طبیعی داشته باشید چه سزارین به هر حال عفونت‌ها برای شما دردسرساز می‌شود از عفونت‌های دستگاهی تناسلی گرفته تا بیمارهای دیگر غفلت نکنید. اگر پیش از زایمان احساس کردید که با عفونتی رو به رو هستید حتما برای معالجه زودتر اقدام کنید.

 

 تغذیه

هفته‌های آخر بارداری واقعا هیجان انگیز است اما می‌تواند به بی‌خوابی شبانه منجر شود. برای جلوگیری از آن باید به مواد غذایی خود اهمیت دهید. به این چند نکته‌ای که برایتان آورده‌ایم، توجه کنید:

شام سبک بخورید:

شام زیاد شما را سنگین و خواب آلود می‌کند اما زمان خواب شما را به تعویق می‌اندازد و موجب اختلال در الگوی خوابتان می‌شود. به جای آن، سعی کنید بیشترین مقدار غذای خود را قبل از عصر و برای شام یک وعده غذای سبک انتخاب کنید.

عصرها یک اسنک بخورید:

یک اسنک سبک و مقوی مانند کراکر به همراه پنیر کم چرب و میوه یا ماست کم چرب با نان تست و کره سیب. پس از خوردن این مواد، برای دراز کشیدن، حداقل یک ساعت صبر کنید. این مواد به سرعت هضم می‌شوند و شما می‌توانید پس از آن به راحتی استراحت کنید.

 

لطفا دیدگاه خودتون رو از این مطلب بنویسید

لطفا دیدگاه خود را بیان کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید