در این مقاله با تغییرات بدن مادر و جنین در هفته سی و یکم بارداری آشنا می شوید.

 

وضعیت جنین

به زودی شاهد یک افزایش وزن ناگهانی در کودکتان خواهید بود. او همچنین می تواند سرش را از یک طرف به طرف دیگر بچرخاند. یک لایه چربی هم در زیر پوست او در حال جمع شدن است تا او برای زندگی در خارج رحم آماده شود، در نتیجه بازوها، سر و بدن او در حال بزرگتر شدن هستند.این کوچولو حالا دستهایش را زیرچونه‌‌اش گذاشته و پاهایش را داخل قفسه سینه جمع کرده و چرت می‌زند. جایش کوچک شده و او ترجیح می دهد بخوابد.  موهای لانگو در حال محو شدن است و ابرو، مژه و موهای سرش هم درآمده اند. او فقط آماده جهش به بیرون از شکم شماست منتها دراین هفته‌ها چندان حال و حوصله ندارد.

وضعیت مادر

آیا تصمیم گرفته اید که می خواهید کودکتان را با شیر خود تغذیه کنید یا خیر؟ با وجود اینکه آکادمی اطفال آمریکا (AAP) اعلام کرده که بهترین روش تغذیه برای نوزادان شیر مادر است٬ تصمیم اینکه آیا فرزندتان با شیر مادر تغذیه شود یا شیر خشک یک مساله شخصی است. بهتر است قبل از تصمیم گیری قطعی با پزشک یا مامای خود در این زمینه مشورت کنید.  غدد شیر دهی در پستان شما ممکن است از همین حالا شروع به ترشح آغوز کرده باشند. آغوز یا پیش شیر مایعی است که نوزاد شما را در چند روز اول تولد تغذیه می کند و انرژی و مواد معدنی مورد نیاز برای بدن او را فراهم می کند. آغوز برخی از مادران رقیق و بی رنگ و برای برخی دیگر غلیط و زرد رنگ است. اگر ترشح آغوز از پستان های شما شروع شده است می توانید پد ها و دستمال های مخصوص شیردهی را تهیه کرده و در سوتین خود قرار دهید تا از کثیف شدن لباستان جلوگیری کنید.

 

شکل ظاهری شما در این هفته

 

مراقبت های بارداری

افزایش فشار خون بارداری

در برخی از زنان باردار فشار خون بالا می‌رود و این درحالی است که فرد هیچ‌گونه سابقه فشار خونی نداشته و همیشه طبیعی بوده است.  هنگام اندازه‌گیری فشار خون دود عدد ثبت می‌شود. عدداول «فشار سیستولیک» و عدد دوم «فشار دیاستولیک» است که اولی فشار خون شریان‌ها را در زمان انقباض قلب و دومی فشار خون شریان‌ها را در هنگام انبساط  قلب می‌سنجد.

در یک فرد طبیعی فشار خون ۱۲۰ به روی ۷۰ میلی‌متر جیوه است که در اصطلاح به آن ۱۲ روی ۷ می‌گویند. اگر فشار خون زن بارداری از ۱۴۰ میلی‌تر بیشتر باشد یا اینکه فشار سیستولیک (فشار خون پایین) نسبت به دوره قبل از بارداری ۳۰ میلمتر افزایش داشته باشد به معنای وجود مشکلی در بدن مادراست.

اگر زن باردار قبل از بارداری فشارخون ۶۰ روی ۱۰۰ داشت و حالا در دوران بارداری فشار خون ۹۰ روی ۱۳۰ است این خانم باردار دچار افزایش فشارخون شده است. اگر بیمار بعد از هفته بیستم بارداری دچار افزایش فشار خون شد ولی بدون دفع پروتئین در ادرار باشد، افزایش فشار خون به علت بارداری است ولی اگر خانم‌ها بعد از طی نیمه اول بارداری دچار افزایش فشارخون می‌شوند و در ادرار پروتئین دفع می‌شود این نشانه پره اکلامپسی است.ابتلا به افزایش فشار خون بارداری خطرات دیگری از‌ جمله عقب افتادن رشد در داخل رحم، زایمان زودرس، جداشدگی جفت و مرده‌زایی را به دنبال دارد.                                                     

مهم‌ترین نکته در فشار خون تشخیص به موقع آن است و این که جزء کدام گروه است به تشخیص به موقع بستگی دارد. اساسا معاینات دوران بارداری هر ماه تا ۲۸ هفتگی سپس هر دو هفته تا ۳۶ هفتگی و بعد از آن به صورت هفتگی تا زمان زایمان است. این پیگیری‌ها کمک می‌کند که در اولین فرصت تشخیص افزایش فشار خون صورت گیرد.

  1. یکی از مهمترین اقدامات درمانی استراحت است. استراحت مطلق لازم نیست.
  2.  مسکن و آرام بخش هم توصیه نمی‌شود.
  3.  کالری، پروتئین کافی، مایعات و نمک کنترل شده (بدون قطع آن ها) تاثیرات عمده‌ای دارد. خوشبختانه عمده موارد خفیف هستند یا نزدیک به پایان حاملگی اتفاق می‌افتند.

 

 تغذیه

برای بسیاری از زنان باردار مصرف روزانه میوه وسبزیجات توصیه شده در این دوران، ساده است اما بعضی از زنان نمی‌دانند این مقدار را چگونه در برنامه غذایی خود راه دهند. ما در اینجا راههای ساده‌ای را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

  • مقداری کلم خرد شده را با سس سالاد مخلوط کنید، سپس سیب و آناناس خرد شده را به آن اضافه کنید.
  • هویج رنده شده و کدو تنبل را با سس اسپاگتی مخلوط کنید.
  • گلابی له شده را با گوآکاموله (نوعی سس با پایه اواکادو) مخلوط کنید. این کار باعث می‌شود که مواد مغذی آن بدون تغییر طعم و مواد تشکیل دهنده، بیشتر شود.
  • گوجه فرنگی خرد شده و تازه را به همراه گیشنیز به سس سالسا بیافزایید.
  • مقداری بلوبری، انگور یا توت فرنگی یخ زده را به عنوان اسنک مصرف کنید.
  • روی حبوبات خود را با توت تازه یا آلوی خشک شده تزیین و مصرف کنید.

 

نی نی خود را در هفته سی و یکم بارداری ببینید

نی نی شما در حال انباشت چربی بیشتری در زیر پوست خود می باشد.

 

در این هفته نی نی دارای حس چشایی می باشد.

 

 نی نی شما در هفته سی و یکم

 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید