در این مقاله با تغییرات بدن مادر و جنین در هفته شانزدهم بارداری آشنا می شوید.

 

وضعیت جنین

او از این هفته به بعد به عنوان یک شخصت مستقل شناخته می‌شود به دلیل اینکه اثر انگشت‌ها خودشان را در سر انگشتان نشان می‌دهد. او باید در حدود ۱۱ تا ۱۴ سانتیمتر قد کشیده و چند گرم ناقابل به اندازه ۲۰ تا ۳۰ گرم هم از هفته پیش تاکنون وزن اضافه کرده باشد. اکنون اعضای قسمت پایینی بدن او بیشتر رشد کرده اند. سر او صافتر قرار گرفته است و چشمهای او در جلوی صورتش جای دارند. گوشهای او هم در نزدیکی محل نهایی شان قرار دارند. برخی از اندامهای بدن او که کامل تر هستند (از جمله سیستم گردش خون و مجاری ادراری) مشغول فعالیت می باشند. قلب او روزانه در حدود ۲۵ لیتر خون را پمپ می کند و کل خون او چندین بار در تمام بدن او می چرخد و در اواخر دوران حاملگی این مقدار به حدود ۱۹۰ لیتر افزایش می یابد. پوست سر او نیز در حال شکل گیری است، هر جند موهای او هنوز هم قابل تشخیص نیستند. چشمهای او با اینکه بسته هستند به آرامی حرکت می کنند و حتی رشد ناخنهای انگشتان پای او آغاز شده است. سیستم دفاعی او در این هفته شکل می‌گیرد و می‌تواند از خودش دفاع کند. کلیه‌هایش هم مثل ساعت کار می‌کند و ادرار را دفع می‌کند.یادتان می‌آید گفتیم روی سر جنین کرک‌هایی شبیه کرک هلو در آمده است به این کرک‌ها  «لانگو» می‌گویند.

وضعیت مادر

به زودی شما یکی از لذت بخش ترین لحظات بارداری را تجربه خواهید کرد٬ احساس حرکت کودکی که در شکم دارید! برخی از خانمهای باردار این لحظه شگفت انگیز را در هفته شانزدهم بارداری تجربه می کنند و برخی دیگر باید تا هفته بیستم منتظر بمانند. اولین حرکات کودک ممکن است مثل لرزش ناشی از ترکیدن یک حباب یا حتی درست کردن پاپ کورن به نظر بیاید ولی در هفته های آینده حتی لگد زدن او را نیز حس خواهید کرد.  در هفته ۱۶ الی ۱۸ بارداری پزشک شما ممکن است تست سه ماهه دوم غربالگری را برای شما تجویز کند که سطح آلفا فتروپروتئین (AFP)٬ هورمون hCG و استریول  را اندازه گیری کند. آلفا فتروپروتئین٬ پروتئینی است که توسط جنین تولید می شود و hCG و استریول در خون مادر وجود دارند.   اگر جواب آزمایشات غیر طبیعی باشند به این معنی نیست که کودک شما حتما مشکلی دارد ولی باید آزمایشات بیشتری انجام گیرد. پس خونسردی خود را حفظ کنید و قبل از انجام هر آزمایش با پزشک خود درباره مزایا و خطرات آن مشورت کنید. رحم شما شش هفته قبل حدود ۱۴۰ گرم وزن داشت ولی اکنون وزن آن به ۲۵۰ تا ۳۲۰گرم رسیده است. مایع آمنیون نیز در این مرحله در حدود ۲۵۰ گرم است. اگر تا به حال وزنی اضافه نکردید این هفته اضافه‌وزن به سراغتان می‌آید.

 

وضعیت ظاهری شما در هفته شانزدهم

علائم طبیعی درهفته شانزدهم بارداری

۱. اضافه وزن:اگر تا به حال وزنی اضافه نکردید این هفته اضافه‌وزن به سراغتان می‌آید. افزایش خون شما و مایع در برگیرنده کودک، بزرگ شدن سینه‌ها و تورم رحم و جفت جنین، می‌تواند باعث افزایش وزن شما شود. با این وجود شاید هنوز زمان بروز آن نرسیده باشد.
۲. سردرد: اگر احساس کردید که سرتان سرد می شود کاملاً طبیعی است و علت آن افزایش جریان خون در نقاط دیگر بدن شماست.

 

 مراقبت های بارداری

یکی از آزمایش‌های برای تشخصی بیماری‌های کروموزمومی از جمله سندروم داون، بیماری اسکلتی، عفونت‌ها، بیماری دستگاه‌های عصبی و اختلالات ساخت‌وساز بدن استفاده می‌شود آزمایش آمنیوسنتز است.البته این آزمایش برای کسانی تجویز می شود که سن بالای ۳۵ سال دارند یا اینکه در خانواده از مشکلات ژنتیکی رنج می‌برند. در این آزمایش مقداری از مایع آمنیوتیک در اطراف بدن جنین توسط سوزنی که از راه شکم وارد رحم شده، خارج می‌شود.

 

این آزمایش معمولاً در حوالی هفته‌های ۱۶ تا ۱۸ بارداری انجام می‌شود چرا که در این زمان رحم به اندازه کافی بزرگ‌شده و درعین‌حال اطراف جنین را مقدار کافی مایع آمنیوتیک احاطه کرده که بدون صدمه زدن می‌توان آن مایع را تخلیه کرد.  این آزمایش حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه زمان می‌برد پزشک بعد از ضدعفونی کردن و بی‌حس کردن پوست شکم با استفاده از سونوگرافی محل قرار گرفتن جفت و جنین را تعیین می‌کند و با یک سوزن باریک و بلند از روی دیواره شکم وارد حفره آمنیون شده که مسیر سوزن همزمان در سونوگرافی دنبال می‌شود و ۳۰ سی‌سی از مایع را داخل سوزن مخصوص می‌کشد و برای غربالگری به آزمایشگاه می‌فرستد.

 

نتیجه آزمایش ۲ تا ۳ هفته بعد آماده می‌شود. آمنیوسنتز با خطراتی همراه است. صدمه دیدن جفت و جنین و عفونت از جمله عوارضی هستند که ممکن است ادامه بارداری را به مخاطره بیندازند. اگر مادر RH منفی (گروه خون منفی) باشد تزریق آمپول «روگام» لازم است. در طول آمنیوسنتز فرد کاملاً هوشیار است. نیاز به بی‌هوشی یا بی‌حسی نیست.

 

درد و ناراحتی نیز وجود ندارد ولی گاهی اوقات هنگام استفاده از سوزن ممکن است درد اندکی ایجاد شود. بعد از پایان آمنیوسنتز مادر باید حدود ۲۰ دقیقه استراحت کند. آمنیوسنتز احتمال سقط‌ جنین را یک درصد افزایش می‌دهد.         

                                                              

نتیجه آزمایش: اگر نتیجه آزمایش منفی باشد به معنای آن است جنین مشکل کروموزوم ندارد البته همه مشکلات ژنتیکی با این آزمایش قابل تشخیص نیست. اگر جواب مثبت باشد پزشکی تست و آزمایش‌های دیگری را برای بررسی بیشتر تجویز می‌کند.

 

 تغذیه

در این هفته از بارداری، آهن نقش بسیار مهمی در تولید سلول‌های خونی قرمز بدن شما دارد. به علاوه، آهن یکی از اصلی‌ترین مواد مغذی مورد احتیاح است که به جلوگیری از عوارض هم برای مادر و هم برای کودک کمک می‌کند. بدون آهن کافی، شما دچار کمبود خون می‌شوید که می‌تواند خستگی و بیماری‌های دیگر را برای شما به همراه داشته باشد.

 

این مواد را در رژیم غذایی خود وارد کنید:

  • غلات مانند گندم یا نان سبوس دار
  • میوه و سبزیجات مانند سیب، هلو، هویچ و اسفناج
  • مواد مغذی کم چرب و سرشار از پروتئین مانند گوشت گاو، ماست کم چرب و ماهی تن
  • گوشت و مرغ خود را با دقت انتخاب کنید. گوشت بره گزینه خوبی است.
  • چربی‌های اشباع نشده مانند روغن زیتون و روغن کانولا

 

از طرف دیگر مصرف این مواد را کاهش دهید:

  • چربی‌های اشباع شده و چربی‌های ترانس که در دمای اتاق جامد هستند مانند کره و چربی گوشت گاو
  • کالری‌های خالی مانند نوشابه‌های شیرین شده

 

تغییر حالت نی نی خود را در هفته۱۶ بارداری ملاحظه نمایید

زاویه سر نی نی شما در حال حاضر بیشتر بصورت قائمه است.

 

الگوی پوست سر نی نی شما در حال شکل گیری و توسعه میباشد . اگر چه رشد موها هنوز آغاز نشده است.

 

قلب نی نی شما در حدود ۲۵ لیتر خون در روز پمپاژ میکند.

 

نی نی شما در هفته شانزدهم

 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید