در هفته ششم بارداری کودک شما به سرعت درحال شکل گیری و تکامل است و سلولهایی که بعدها اعضا و سیستمهای مختلف بدن او را تشکیل خواهند داد در حال شکل گیری هستند.از حالا ممکن است یک روز بداخلاق و روز دیگر شاد باشید! هرچند ممکن است این احساسات متضاد برای شما نگران کننده باشند، اما کاملا طبیعی هستند و ممکن است در تمام مدت هفته های حاملگی شما ادامه پیدا کنند. این احساسات متضاد در اثر تغییر میزان هورمونها و معمولا به خاطر میزان زیاد هورمونها، رخ می دهند.

 

وضعیت جنین

رویان کوچولوی شما این روزها در حال رشد است و شرایط حساسی را سپری می‌کند.  بدن کودک شما در حال شکل گیری است، و سلولهایی که بعدا اندامها و سیستمهای بدن او را تشکیل خواهند داد، به سرعت در حال تقسیم شدن هستند. اکنون، او به اندازه یک دانه کوچک عدس (با عرض تقریبی ۴ تا ۵ میلی متر) است. اگر شما می توانستید درون رحم خود را ببینید، یک سر بزرگ و چند نقطه تیره رنگ را می دیدید که محل تشکیل چشمها و بینی او خواهند بود. دو حفره کوچک در دو طرف سر ، محل شکل گیری گوشها هستند، و دستها و پاهای او به شکل برآمدگیهای کوچکی قابل مشاهده می باشند. دستها و پاها شبیه به باله ماهی هستند که پرده ضخیمی بین انگشتهای در حال رشد قرار گرفته است؛ اما انگشتان دست و پای او به زودی از یکدیگر جدا خواهند شد. زیر سوراخی که بعدا دهان او خواهد شد، چین های کوچکی قرار دارند که نهایتا به گردن و آواره پایین تبدیل خواهند شد. در داخل بدن او، زیان و تارهای صوتی در حال شکل گیری می باشند. قلب کودکتان در این هفته خون را در بدن کوچکش به گردش در می آورد و قلب هنوز هم یک بر آمدگی در جلوی بدن میباشد (که نهایتا به حفره قفسه سینه حرکت میکند).قلب کودک شما حدود ۱۰۰ تا ۱۳۰ بار در دقیقه (تقریبا دوبرابر تعداد ضربان قلب شما در دقیقه) می زند.

قد: ۰.۶ سانتی متر

وزن: ۰ گرم

 

وضعیت مادر

 شما ممکن است خستگی بیش از حدی را تجربه کنید زیرا که بدن شما در حال تطابق دادن خود به شرایط بارداری است. ممکن است در پستان ها احساس ناخوشایند درد٬ خارش٬ یا سوزن سوزن شدن به وجود بیاید. حالت تهوع در طول روز مخصوصا صبح ها ممکن است زندگی را به کام شما تلخ کند. همچنین تکرر ادرار علاوه بر حالت تهوع باعث می شود بیش از قبل نیاز به رفتن به دستشویی داشته باشید.  با این وجود به یاد داشته باشید که این حالات ناخوشایند دائمی نخواهند بود. اکثر مادران باردار پس از گذشت سه ماهه اول بارداری دیگر این مشکلات را حس نخواهند کرد. برخی دیگر آنقدر خوش شانس هستند که از ابتدای بارداری از این مشکلات را تجربه نمی کنند. به هر حال اتفاق بزرگی در بدن شما اتفاق افتاده است پس خود را برای مقابله با این شرایط آماده کنید.  دیدن لکه خون پس از ادرار بر روی لباس زیر یا دستمال توالت و یا خونریزی در اوائل دوران حاملگی طبیعی است؛ اما گاهی از اوقات ممکن است علامت اولیه سقط جنین نیز باشد. در صورت مشاهده لکه یا خونریزی، به سرعت با پزشک یا مامای خود تماس بگیرید تا او مشخص کند که آیا این موارد بیانگر یک مشکل احتمالی می باشند یا خیر.

 

 

علائم طبیعی درهفته ششم بارداری

۱. تهوع: برای رفع حالت تهوع در هفته ششم بارداری خود نکات زیر را رعایت فرمایید:
  * به مقدار کم اما دفعات بیشتر غذا بخور
  * از خوردن غذاهای چرب پرهیز کن
  * قبل از گرسنگی غذا بخور
  * به اندازه کافی استراحت کن
  * وقتی از خواب بلند میشوی کمی نان خشک یا کیک میتواند به رفع حالت تهوع کمک کند.
  * به اندازه کافی آب بخور
۲. بی اختیاری ادرار: به علت فشار رحم بر مثانه رخ میدهد که هروقت احساس دفع ادرار به شما دست داد سریع خود را به دستشویی برسانید و درصورت استراحت مطلق از نوار بهداشتی استفاده کنید. از ورزش های تقویتی کف لگن استفاده کنید.
۳. یبوست: که به علت طغیان هورمون پروژسترون است که باعث میشود روده به آرامی حرکت کند برای رفع این حالت به نکات زیر توجه کند:
  * مقدار فراوانی آب در هر روز بنوشید.
  * هر روز۱۵تا۳۰دقیقه ورزش کنید.
  * مقادیر فراوانی میوه و سبزی بخورید.
  * غذاهای پرفیبر مصرف کنید مانند: سیب زمینی، غلات و. .
۴. ترشحات واژینال: ترشحات روشن تا شیری سفید کاملا طبیعی است.

 

مراقبت‌های بارداری

 این هفته باید آزمایش بدهید. نمونه خون و ادرار برای چند علت مورد نیاز است.

نمونه ادرار: این آزمایش برای تعیین میزان قند خون و عفونت‌های موجود در بدن آزمایش می‌شود.

 

نمونه خون: نمونه خون شما نیز آزمایش می‌شود تا سطح هورمون‌های بارداری و کم خونی بررسی شود. البته مواد دیگری مثل سرخجه، آبله‌مرغان و بیماری‌های مقاربتی مانند سفلیس و هپاتیت B، سوزاک و کلامیدیا مورد بررسی قرار می‌گیرد. این آزمایش‌ها قرار نیست هر بار تکرار شود این فقط برای بررسی‌های اولیه است.

 

رعایت بهداشت: در این دوران بیشتر مراقب سلامتی خود باشید. مدام دست‌هایتان را بشویید تا از ورود آلودگی به بدنتان جلوگیری کند. از دیدار با افراد بیمار خودداری کنید. ترجیحاً به زباله‌ها هم نزدیک نشوید. مواد غذایی را خام مصرف نکنید تا می‌توانید همه آن‌ها را بپزید. از مصرف مواد غذایی باز جدا خودداری کنید چرا که آلودگی هوا بر روی این مواد غذایی می‌نشیند. لبنیاتی که پاستوریزه نیستند هم را نخورید. همه این توصیه های از ایجاد عفونت جلوگیری می‌کند.  

 

تغذیه

 پروتئین یکی از عناصر اصلی برای ساختمان بدن نوزاد است. نوزاد شما برای سلول ها و اندام هایش و شما برای داشتن "جفت" نیاز به پروتئین دارید. بدن زنان بارداربه ۱۰ گرم پروتئین اضافه نیاز دارد یعنی به جای ۵۰ گرم پروتئین که زنان غیرباردار به آن نیاز دارند، شما به ۶۰ گرم پروتئین نیاز دارید. سعی کنید برای تامین پروتئین مورد نیازتان از غذاهای کم چرب یا بدون چربی های اشباع شده استفاده کنید. به طور مثال از تکه های بدون چربی گوشت گوساله و مرغ بدون پوست استفاده کنید.همچنین محدود کردن یا خودداری از مصرف غذاهای چرب، تند و سرخ شده و همینطور نوشیدن مایعات برای هیدراته ماندن، به خصوص اگر حالت تهوع دارید.

چند نمونه از غذاهای سرشار از پروتئین :

۱۰۰ گرم مرغ بدون پوست و استخوان : ۳۰ گرم پروتئین

۱۱۵ گرم همبرگر ذغالی با گوشت گوساله : ۳۰ گرم پروتئین

۱۱۵ گرم ماهی تن : ۲۵ گرم پروتئین

۲۱۵ گرم ماست بدون چربی : ۱۲ گرم پروتئین

۲۱۵ گرم شیر بدون چربی : ۸ گرم پروتئین

۲ قاشق کره بادام زمینی : ۸ گرم پروتئین

۱ عدد تخم مرغ : ۸ گرم پروتئین

 

ورزش درهفته ششم بارداری

ورزش های کف لگن برای درمان بی اختیاری ادرار: در این روش باید ماهیچه‌های اطراف واژن و معقد خود را به حالت فشرده نگه دارید به گونه که انگار نمی‌خواهید به توالت بروید. سپس این ماهیچه‌ها را  با ۱۰ شماره منقبض کنید و با ۱۰ شماره به حالت ریلکس برگردانید و به تنفس خودتان ادامه دهید. این حرکت را ۵ بار روزانه انجام دهید و بعد آن‌ها را رها کنید. این حرکت به تقویت عضلات شما برای زایمان نیز کمک میکند.

 

ببنید نی نی شما در هفته ششم بارداری چه شکلی است

در این هفته برآمدگی و یا جوانه های اولیه دست و پای نی نی شکل می گیرد.

 

قلب نی نی شما تقریباً دو برابر شما در دقیقه می تپد

 

زبان و تارهای صوتی جنین در حال شکل گیری است

 

جنین شما در هفته ششم

 

لطفا دیدگاه خودتون رو از این مطلب بنویسید

لطفا دیدگاه خود را بیان کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید