در این هفته سایز کودک شما حدود ۲.۳ سانتی متر خواهد بود٬ چیزی در حدود یک دانه زیتون متوسط! همچنین وزن کودک در هفته نهم بارداری حدود ۲ تا ۳گرم می باشد. در این مقاله با تغییرات بدن مادر و جنین در هفته نهم بارداری آشنا خواهید شد.

 

وضعیت جنین

در این هفته دم کوچکی که در انتهای ستون فقرات کودک شما وجود داشت به تدریج در حال ناپدید شدن و بالعکس سر او در حال بزرگ شدن است. در واقع سر کودک در مقایسه با سایر اندامهای بدن او بزرگ تر است. سایز کودک شما در این هفته حدود ۱۶ الی ۱۸ میلیمتر و وزن او بین ۲ تا ۳ گرم می باشد. نوک بینی او شکل گرفته و پرده پوستی که روی چشمش را فراگرفته بود در حال تبدبل شدن به پلک هایش می باشند. نوک انگشتان او کمی بزرگتر شده اند.  تمام مفاصل اصلی (شانه ها، آرنجها، مچ ها، زانوها و قوزک پاها) در حال فعالیت می باشند، که به کودک شما امکان می دهند تا اعضایش را حرکت دهد. قلب او اکنون به چهار حفره تقسیم شده است و دریچه ها در حال رشد می باشند.  لب بالایی او نیز کاملا شکل گرفته است و دهان، بینی و سوراخهای بینی او نیز مشخص تر شده اند. سیستم گوارش او در حال تکمیل شدن است. مقعد شکل گرفته و روده ها در حال بلندتر شدن هستند. اندامهای تناسلی داخلی مانند بیضه و تخمدان ها از این هفته شروع به شکل گیری می کنند.  از آنجا که عضلات شکل گرفته اند٬ اولین حرکات بدن کودک شما از این هفته آغاز می شود. حتی ممکن است در سونوگرافی این حرکات را ببینید ولی هنوز برای حس کردن این حرکات چند هفته ای زمان لازم دارید.

 

وضعیت مادر

ممکن است از لحاظ روحی و عاطفی، شدیدا متلاطم باشید. این روزها حسابی بدخلق شده‌اید و حوصله هیچ کسی را ندارید. از کوچکترین مشکلی کوهی بزرگ می‌سازید. تغییرات سریع خلق و خو در این مرحله بسیار متداول است؛ اینکه به طور متناوب از احساس اینکه به زودی مادر می شوید، سرخوش یا نگران شوید طبیعی است. این احساسات ممکن است در طی دوران حاملگی و همچنین بعد از به دنیا آمدن نوزاد شما، ادامه داشته باشند.   ممکن است بیش از حد احساس نفخ یا باد معده کنید. این امر بدان علت است که مقادیر زیاد هورمون پروژسترون که بدن شما در اوائل دوران حاملگی تولید می کند، ماهیچه ها و عضلات بدن شما (از جمله مجاری معده و روده) را شل می کند. این شل شدن عضلات، فرآیند هضم غذا را کند کرده و ممکن است موچب افزایش باد معده، نفخ، آروغ زدن، باد شکم و کلا افزایش احساسات ناخوشایند در ناحیه شکم، خصوصا پس از مصرف مقدار زیادی خوراکی، بشود.

 

علائم طبیعی درهفته نهم بارداری

. افزایش ترشحات مهبلی: در این هفته میزان هورمون حاملگی به بالاترین زمان خود می‌رسد و ترشحات مهبلی کمی افزایش می‌یابد. برای جلوگیری از عفونت و احساس راحتی و رعایت بهداشت لباس زیر خود را هر روز یک یا دو بار عوض کنید و  با پودر صابون تمیز بشورید و در جلوی نور خورشید پهن کنید تا میکروب هایش از بین برود. 
۲. حساسیت سینه ها: سینه‌هایتان پرتر و حساس‌تر می‌شوند و به علت ازدحام چربی در زیر پوست نیاز بیشتری به شست و شوی موهای خود پیدا می‌کنید. 
۳. نفخ: شما ممکن است در این زمان دچار نفخ یا باد معده شوید که این امر هم کاملاً طبیعی است. ترشح هورمون پروژسترون در این زمان، ماهیچه‌ها و عضلات شما را شل می‌کند و این علتی است که باعث کندتر هضم شدن غذا در بدن شما می‌شود و در نتیجه مشکلاتی نظیر باد معده و آروغ زدن را افزایش می‌دهد. البته شل‌شدن عضلات عوارض دیگری مثل عفونت و برفک واژن را هم ایجاد می‌کند که با رعایت بهداشت از این عارضه میتوان جلوگیری نمود.

 

مراقبت های بارداری

 1. اگر خونریزی همراه با درد داشتید حتماً به پزشک مراجعه کنید.
 2. اجسام سنگین را بلند نکنید. با سرعت از پله‌ها بالا نروید چرا که ممکن است موجب خونریزی شود. هنگام بالا رفتن از پله آرام این کار را انجام دهید و بعد از بالا رفتن از چند پله حتماً چند دقیقه‌ای استراحت کنید.
 3. در هنگام نشستن برای آنکه فشار زیادی به بدنتان نیاید یک زیر پایی یا صندلی قرار دهید تا مشکلی پیش نیاید.
 4. پیش از بارداری می‌توانید کارهای مربوط به رنگ کردن منزل را انجام دهید. اما اگر قصد دارید این کار اکنون انجام دهید سعی کنید زیاد در معرض بوی رنگ قرار نگیرید. بهتر است از رنگ‌های بی‌بو استفاده کنید. 
 5. دومین دیدارتان با پزشک معمولا در هفته‌ 8 تا ۱۲ بارداری اتفاق می‌افتد. شما در این دوره ضربان قلب او را خواهید شنید. این ملاقات احتمالا از اولین ملاقات شما با پزشک، کوتاه‌تر خواهد بود. در این زمان عوامل زیر مورد بررسی قرار می‌گیرد:
 • وزن
 • فشار خون
 • ادرار برای قند و پروتئین
 • اندازه رحم
 • اندازه فوندوس (بالای رحم)
 • سولات و نگرانی‌‌های بارداری شما

 

تغذیه

در دوران بارداری ویتامین C نقش حیاتی دارد. این ویتامین که در میوه هایی مانند مرکبات، گوجه فرنگی، فلفل سبز و قرمز، توت فرنگی، انبه، طالبی و اسفناج یافت می شود. برای رشد بافت های ارتباطی (تاندوم ها)، التیام زخم، سیستم ایمنی بدن و جذب آهن مفید است. ویتامین C به مقاومت استخوان ها، دندان ها و پوست کمک می کند و این ویتامین به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی، رادیکال های آزاد (مولکول های آسیب زننده به سلول ها) را نابود می کند.

آز آنجایی که ویتامین C د آب حل می شود، بدن نمی تواند آن را ذخیره کند. بنابراین شما باید به طور روزانه ویتامین  C را جذب کنید و برای اطمینان هر روز غذاهای حاوی ویتامین  C بخورید.

 

تغییرات بدن نی نی شما در هفته نهم بارداری.

سر انگشتان نی نی شما کمی بزرگ شده و در حال توسعه می باشد.

 

تمامی مفاصل اصلی در حال کار می باشند: شانه، آرنج، مچ دست، ران، زانو و مچ پا.

 

نی نی شما در هفته نهم بارداری

 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید