در این مقاله با تغییرات بدن مادر و جنین در هفته پانزدهم بارداری آشنا می شوید.

 

وضعیت جنین

خب این هفته این کوچولو شیطون الان در چه وضعیتی است؟در این هفته قدی به اندازه ۹ تا ۱۱ سانت و وزنی در حدود ۵۰ تا ۱۰۷ گرم دارد.  کودک شما اکنون عملیات دم و بازدم را با مایع آمنیوتیک (به جای هوا) انجام می دهد که به رشد کیسه های هوا در ریه های او کمک می کند. اکنون اندازه پاهای او بزرگتر از دستهای او شده است، و می تواند همه مفصلها و اعضایش را حرکت دهد. این بدان معنی است که دستهای او بهتر کار می کنند. غده های عرقی به تدریج ظاهر می شوند و با اینکه پلک چشمهای او بسته است، چشمانش می توانند نور را احساس کنند. اگر شما یک نور شدید را به طرف شکم خود بتابانید، احتمالا کودک شما روی خود را از نور برمی گرداند. در اطراف کودک شما چیز زیادی وجود ندارد که او بتواند مزه آن را امتحان کند، اما اندام چشایی او در حال ظاهر شدن است. اگر در این زمان سونوگرافی انجام دهید شاید و فقط ممکن است از جنیست کودک خود آگاه شوید! با این حال اگر این آزمایش هم نتوانست جنسیت کودک شما را تعیین کند ناراحت نشوید. تعیین جنسیت به عواملی از قبیل میزان شفافیت تصویر و وضعیت کودک در زمان انجام سونوگرافی بستگی دارد. کودک شما ممکن است به حالت حلقه زده قرار گرفته یا چرخیده باشد تا شما را سر کار بگذارد.

 

وضعیت مادر

در این هفته وزن شما حدود ۲ کیلوگرم اضافه شده و کم کم باید شلوار جین مورد علاقه تان را کنار گذاشته و به سراغ لباس های حاملگی بروید. اگر میزان اضافه وزنتان کمی بیشتر یا کمتر است نگران نشوید زیرا میزان اضافه وزن در خانمهای باردار با یکدیگر متفاوت است. حجم خون شما همچنان در حال افزایش است که باعث گشاد شدن رگهایتان می شود در نتیجه ممکن است گاهی مواقع خون دماغ شوید.بارداری ممکن است باعث بروز  تغییراتی در سیستم ایمنی بدن شما شود. ممکن است بیشتر دچار سرماخوردگی یا آلرژی شوید. از مواد محرک مانند دود سیگار، گرد و غبار و الکل دوری کنید. برای بهبود وضعیت تنفس شبها از بخارساز یا مرطوب کننده های هوا استفاده کنید و مقادیر زیادی مایعات بنوشید. همچنین می توانید از قطره نمکی بینی یا کلرور سدیم استفاده کنید. در صورتی که وضعیتتان خیلی بد است از پزشک یا مامای خود در مورد استفاده از داروی ضد احتقان یا دکونژستانت سوال کنید.  با تشکر از هورمون های عزیز شما در یک چرخ و فلک احساسی قرار دارید! یک روز خوشحال و یک روز دیگر ممکن است غمگین باشید حتی ممکن است در کارهای روزمره زندگی احساس عدم تمرکز و دست و پا چلفتی بودن کنید! بدانید که تنها نیستید و این احساسات گذرا هستند. سعی کنید استرستان را به حداقل برسانید و با بدست آوردن انرژی بیشتر از این دوران لذت ببرید.

 

شکل ظاهری شما در این هفته

 

علائم طبیعی درهفته پانزدهم بارداری

۱) تنگی نفس: رحم شما بزرگ‌تر می‌شود در نتیجه به پرده دیافراگم که درست در فاصله بین شکم و سینه‌های شما قرار دارد فشار می‌رود و شما ممکن است احساس تنگی نفس ‌کنید.
۲) افزایش وزن: اضافه وزن که امری طبیعی است. شما باید در هفته نیم کیلو وزن اضافه کنید.
خونریزی بینی و گرفتگی آن: همین که یک یا چند بار دچار گرفتگی بینی و خونریزی از آن شده‌اید. گرفتگی بینی هم به دلیل  افزایش مقدار خون و اکسیژن است که قلب شما بزرگ‌تر می‌شود و بازده قلبتان هم برای تامین نیازهای مادر و جنین ۲۰ درصد افزایش می‌یابد.

 

مراقبت های بارداری

  • درصورتی که احساس تنگ نفسی شدید دارید و ناخن‌هایتان در حال کبود شدن هستند یا احساس ناراحتی قلبی می‌کنید حتما به پزشک مراجعه کنید.
  •  در صورت مشاهده زگیل‌هایی در اطراف کانال زایمانی یا معقد موضوع را با پزشک درمیان بگذارید اینها زگیل‌های تناسلی هستند. زگیل های تناسلی در زمان زایمان مشکلاتی را ایجاد می کنند. علاوه بر این ممکن است که بعدها باعث ایجاد سرطان رحم شوند.

 

نغذیه
  • به عنوان میان وعده، یک مشت آجیل بخورید تا ویتامین و مواد مغذی لازم را به دست آورید.
  • آجیل‌های سالم مانند بادام، بادام زمینی، گردو و پسته و چربی‌های سالم برای قلب را به رژیم غذایی خود راه دهید.
  • آجیل منبع خوبی از پروتئین، منیزیم، ویتامین ای و ب است. به علاوه دانشمندان به این نتیجه رسیدند که خوردن یک مشت آجیل به عنوان یک اسنک می‌تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را تا ۳۵% کاهش دهد. این ماده همچنین سرشار از چربی اشباع نشده و مناسب است.
  • مقدار غذای خود را کاهش اما وعده‌های غذایی خود را افزایش دهید.
  • به آرامی غذا بخورید.
  • از دیر غذا خوردن در شب خودداری کنید و پس از آن به مدت طولانی دراز نکشید.

تغییرات و رشد نی نی خود را در هفته پانزدهم بارداری ببینید

نی نی شما استنشاق و بازدم مایع آمنیوتیک را انجام می دهد تا کمکی برای تنفس ریه های خود در آینده باشد.

 

در این هفته سرعت رشد پاهای نی نی شما بیشتر از بازوهایش می باشد.

 

اگرچه پلک ها به روی هم جوش خورده اند اما نی نی شما می تواند نور را احساس کند.

 

نی نی شما در هفته پانزدهم

 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید