این دومین هفته از پذیرش رسمی نقش شما و پنجمین هفته بارداری است. در هفته پنجم  بارداری دیگر با استفاده از یک تست حاملگی خانگی می توانید مطئمئن شوید که آیا باردار هستید یا خیر؟. اگر تست شما مثبت باشد خیلی خوب است که با پزشک خود تماس بگیرید و اگر تست بارداری شما منفی بوده است بهتر است آن را در آخر هفته مجددا تکرار نمایید

 

وضعیت جنین

در داخل رحم شما، جنین کوچکی به سرعت در حال رشد است. در این مرحله، او تنها به اندازه یک دانه کنجد می باشد که اندازه‌اش حدود ۲ میلی‌متر است. رویان اکنون از سه لایه تشکیل شده (لایه های اکتودرم، مزودرم و اندودرم) که لایه خارجی(اکتودرم) مغز، نخاع،  پوست و مو را تشکیل میدهد. این لایه، نهایتا غده های سینه، غده های عرق و همچنین مینای دندان کودک را تشکیل خواهد داد.

لایه میانی(مزودرم) قلب، سیستم گردش خون، استخوان، عضله، کلیه و سیستم تناسلی را تشکیل میدهد در این هفته حفره های قلب کوچک او شکل می گیرند و قلب او شروع به تپش و پمپ کردن خون خواهد کرد. مزودرم ماهیچه ها، غضروفها، استخوان و بافتهای زیرپوستی او را نیز شکل خواهد داد.

لایه داخلی (اندودرم) روده‌ها، کبد، پانکراس , مثانه ریه ها، سیستم اولیه ادراری، و همچنین تیروئید را می‌سازد.

قد:۰.۳ سانتی متر

وزن: ۰ گرم

 

وضعیت مادر

اگر در هفته گذشته نشانی از علائم بارداری در شما نبوده این هفته یعنی هفته پنجم بارداری حتماً منتظرش باشید. اگر پستان شما درد می‌کند، زود خسته می‌شوید یا مدام مجبورید به دست‌ شویی بروید این علائم را جدی بگیرید. بدن شما در این هفته خون بیشتری تولید می‌کند تا بتواند اکسیژن و غذا را به کودک برساند. ضربان قلب برای حفظ تعادل خود افزایش می‌یابد و این افزایش خستگی، گیجی و سردرد را به همراه دارد. در این هفته درد پستان‌ها یا حسی شبیه به سوزن‌ سوزن‌ شدن شما را آزار می‌دهد. احتمال بزرگ شدن پستان‌ها و تیره شدن هاله رنگی دور آن نیز وجود دارد.
ویار هم در این زمان بروز می‌کند و احتمالاً حسابی شما را حساس می‌کند. هر ماده غذایی که شما می‌بینید وسوسه می‌شوید که آن را بخورید. ویار به دلیل به هم خوردن تعادل بین انتقال‌ دهنده‌های عصبی بدن مادر، حالت روحی و روانی خاص و همچنین نیازهای تغذیه‌ای او به وجود می‌آید. ممکن است وقتی دلتان پنیر می‌خواهد ناشی از کمبود سدیم باشد یا هنگامی که حسابی هوس بستنی بزرگ کرده‌اید نشان از نیاز بدن شما به کلسیم و چربی باشد.

 

علائم طبیعی درهفته پنجم بارداری

 نشانه های بارداری به قرار زیر است:
۱. درد پستان
۲. تکرر ادرار: بدن شما در این هفته خون بیشتری تولید می‌کند تا بتواند اکسیژن و غذا را به کودک برساند.
۳. افزایش ضربان قلب: بدن  برای حفظ تعادل خودضربان خود را افزایش می‌یابد
۴.  افزایش خستگی، گیجی و سردرد: به علت افزایش ضربان قلب میباشد.
۵. ویار
۶. خستگی زود رس: یاد بگیرید چگونه با خستگی زودرس کنار بیایید. برای این کار چرت زدن راه حل آن نمیباشد که برای این کار لازم است شب به اندازه کافی بخوابید لازم است قبل از خواب از ورزش کردن بپرهیزید. قبل از خوابیدن غذا نخورید. از چرت های بلند مدت بپرهیزید. زمان رفتن به خواب و بیدار شدن را تنظیم کنید.

 

تغذیه

یک رژیم غذایی متعادل را در پیش گیرید.به خاطر بسپارید که رژیم غذایی متعادل به معنی خوردن یک نوع غذا نیست. شما باید غذاهای متفاوتی را برای دریافت مواد مورد نیاز بدنتان، مصرف کنید. برای یک برنامه غذایی مناسب، به خصوص در طول بارداری و شیردهی، با پزشک خود مشورت کنید.

 یکی از مهمتری ویتامین های لازم هنگام بارداری، ویتامین D  است زیرا وجود این ویتامین در بدن برای جذب کلسیم و فسفر و تبدیل آنها به استخوان لازم است. از آنجا که اسکلت استخوانی و دندان نوزاد در داخل رحم احتیاج به کلسیم دارد و بنابراین وجود این ویتامین برای جذب کلسیم لازم است. ویتامین D به مقدار زیاد در روغن ماهی وجود دارد و علاوه بر آن اشعه آفتاب نیز منبعی بسیار خوب برای تامین این ویتامین است.

حال زمان آن است که بدن خود را هیدراته کنید و مقدار زیادی آب بنوشید. شما همچنین می‌توانید شیر، آب میوهای ۱۰۰ % طبیعی یا اسموتی میوه‌ای کم چرب مصرف کنید. همچنین غلات سبوس دار مانند برنج قهوه‌ای، ماکارونی و نان سبوس دار مصرف کنید.

 

مشاهده کنید چگونه نی نی شما در هفته پنجم بارداری رشد می نماید.

کیسه آمنیوتیک یا همان کیسه آب، اکنون خانه جنین است جنین در داخل مایع آمنیوتیک شناور می باشد.

 

اکنون جنین به اندازه یک دانه کنجد می باشد.

 

لوله های عصبی در داخل مغز و نخاع نی نی در حال پیدایش می باشند.

 

جنین شما در هفته پنجم

 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید