در این مقاله با تغییرات بدن مادر و جنین در هفته سی و پنجم بارداری آشنا می شوید.

 

وضعیت جنین

چربی در تمامی بدن او مخصوصا اطراف شانه ها در حال پخش شدن است.  به دلیل افزایش وزن٬ محیط رحم رفته رفته برای کودک تنگ می شود و به همین دلیل حرکات او نیز رو به کاهش می گذارد ولی از طرف دیگر شدت این حرکات بیشتر از قبل خواهد بود. اکنون کلیه های او کاملا رشد کرده اند و کبد او نیز می تواند مقداری از ضایعات بدن را فرآوری و دفع کند. رشد فیزیکی کودک شما تقریبا به پایان رسیده است و او در چند هفته آینده فقط وزن اضافه خواهد کرد.

 

وضعیت مادر

رحم شما تا ۱۵ برابر حالت عادی بزرگ شده به صورتی که بالای رحم شما تقریبا زیر دنده های شما قرار گرفته است. اگر می توانستید به درون رحم خود نگاهی بیندازید متوجه می شدید که حجم مایع آمنیوتیکی درون رحم خیلی کم شده و جای آن را یک کودک کوچولو گرفته است. رحم شما جای بقیه اندامهای داخلی تان را هم تنگ کرده و شما ممکن است به همین خاطر بیشتر به دستشویی بروید و یا دچار برخی عوارض ناشی از سوء هاضمه (مثل سوزش معده) شوید. اگر این مشکلات را ندارید از معدود خانمهای خوش شانس هستید!  احساس وابستگی عاطفی شما به کودکتان هر روز بیش از روز قبل  می شود و این احساس زمانی که کودکتان به دنیا می آید و او را در آغوش می گیرید به بیشترین حد خود خواهد رسید. این احساس می تواند ناگهان در شما به وجود بیاید و یا به مرور زمان ایجاد شود. این احساس نه تنها حس حمایت از کودکتان را در شما به وجود ی آورد و باعث می شود با صبر و حوصله وظایف مادری را انجام دهید بلکه برای کودکتان هم احساس آرامش خارج از محیط رحم را فراهم می کند.

 

شکل ظاهری شما در این هفته

 

مراقبت های بارداری

پاره شدن کیسه آب می‌تواند در هر زمانی از بارداری اتفاق بیفتد. خیلی‌ها تصور می‌کنند که پاره شدن کیسه آب  مربوط به هفته‌های آخر بارداری است، اما این مشکل می‌تواند حتی زودتر از آنچه فکر کنید رخ دهد، اما گاهی‌تشخیص آن با ترشح‌های مهبل اشتباه گرفته می‌شود. اگرچه بیشتر پارگی‌ها بعد از هفته ۳۴ اتفاق می‌افتد با این حال علت‌های پارگی کیسه آب عبارتند از :

  1. عفونت به ویژه عفونت دستگاه تناسلی
  2. ضربه خوردن و زمین خوردگی
  3. ناهنجاری‌های رحمی
  4. کوچک بودن طول دهانه رحم و باز شدن ناگهانی آن

  هنگامی‌که احساس کردید ترشحات غیرعادی از بدن شما خارج می‌شود حتما با پزشکتان در میان بگذارید. همچنین اگر کودک ناگهان آرام شده و مدتی است حرکتی ندارد حتما در این باره با پزشکتان حرف بزنید.

 

 تغذیه

مهم است که انرژی و سلامت خود را با تغذیه درست و متعادل و ورزش منظم حفظ کنید. به جای این که چیز جدیدی به برنامه خود اضافه یا کم کنید، برنامه غذایی و ورزشی را که از قبل داشته‌اید، ادامه دهید.

راه دیگری برای دریافت کلسیم روزانه

تا حالا شما برنامه خاصی را برای دریافت مواد مغذی مورد احتیاج بدن خود و کودکتان دنبال کردید. اگر می‌خواهید آن را تغییر دهید یا بهبود بخشید، ما در این جا روش‌هایی را برای دریافت میزان کلسیم پیشنهادی روزانه شما آورده‌ایم.

  • برنج قهوه‌ای یا جو دو سر را به همراه شیر کم چرب یا شیر سویای غنی شده با کلسیم بجوشانید.
  • پودر شیر خشک بدون چربی را به مافین، نان، پنکیک و میلک شیک بیافزایید.
  • برای لازانیا از پنیر کم چرب استفاده کنید.
  • سویای غنی شده از کلسیم و شیر کم چرب را با میوه‌های تازه مخلوط و یک شیک شکلات درست کنید.
  • کنسرو سالمون و کنسرو ساردین، منابع خوبی از کلسیم هستند.
  • سوپی که پایه آن شیر باشد مانند کرم گوجه فرنگی و کرم قارچ درست کنید.

 

تغییرات بدن نی نی خود را در هفته سی و پنجم بارداری مشاهده نمایید.

نی نی شما از این هفته تا زمان تولید خود روزانه ۳۰ گرم به وزنش اضافه می شود.

 

مقدار مایع آمنیوتیک کیسه آب دور نی نی شما در حال کاهش است.

 

نی نی شما در این هفته

 

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید