یکی از مشکلات خانواده های امروزی عادات بدی است که کودک خانواده از خود نشان میدهد . از جویدن ناخون ها تا دعوا و پر حرفی همگی رفتارهای نا مطلوبیست که در اکثر کودکان بصورت کم و بیش نمایان میشود . در این مواقع رفتار والدین نسبت به کودک از اهمیت بسیاری برخوردار است و میتواند باعث کاهش یا افزایش این رفتارها در کودکان بشود .

چگونه عادات بد کودک خود را ترک دهید
چگونه عادات بد کودک خود را ترک دهید

عادات کودکان

آن چه بیشتر خانواده ها را از دست فرزندان خود عاصی می کند، رفتارهای خارج از عرفی است که کودکان به انجام آن خو کرده اند. نتایج تحقیقات متعدد نشان می دهد که سهم عوامل اجتماعی و روان شناختی در شکل گیری و تداوم عادت های نامناسب بسیار بیشتر از عوامل ارثی و فیزیولوژیکی است . بیشتر شکایات والدین از عادت های نادرست کودکان مربوط به بدغذایی، بازی با یکی از اندام های بدن، جیغ زدن، وابستگی افراطی و بیمارگونه به والدین، دروغ گویی، دزدی، کشیدن موی سر دیگری، کتک کاری و مکیدن انگشت است که شیوع زیادی در بین کودکان دارد .

 

از خودتان شروع کنید

عادت یک شبه به وجود نمی آید و یک شبه هم از بین نمی رود . بنابراین از کودکی که دارای تفکر و احساس ناسالم است، نباید انتظار رفتار مطلوب داشته باشیم . زیرا مخزن رفتاری کودک در نتیجه پاسخ به تفکرات و احساساتش شکل گرفته است و اگر والدین در ارائه پاسخ های صحیح و به موقع کوتاهی کرده باشند، نباید نقش خود را در بروز عادت نادرست کودکشان نادیده بگیرند . از طرفی کودک در تعامل با محیط و اطرافیان تحت تاثیر رفتارها و واکنش های دیگران قرار می گیرد و در واقع رفتارهای خوب و بد را آموزش می بیند . بسیاری از کودکان دست به الگوبرداری از رفتارهای دیگران می زنند . اگر این الگوبرداری و عمل به آن از نظر روانی به تخلیه کودک منجر شود و اضطراب کودک را کاهش دهد، آن رفتار را الگو قرار می دهد و تداوم می بخشد .

چگونه عادات بد کودک خود را ترک دهید
چگونه عادات بد کودک خود را ترک دهید

شناسایی محرک

بسیاری از عادت‌ها فقط در موقعیت‌ها یا مکان‌های خاصی عمل می شوند. روش شناسایی محرک به شما کمک می‌کند تا تعیین نمایید چه وقت و کجا کودکانتان رفتار عادتی‌شان را بیشتر به کار می‌برند. شما می‌توانید از طریق اجتناب کردن، تغییر دادن یا حذف تدریجی محرک، ارتباطی را که کودکانتان بیا آن زمان، مکان یا موقعیت و خود عادت ایجاد کرده است، از بین ببرید . به عنوان مثال اگر کودک شما یک کار زشتی را تقلید میکند دقت کنید که این رفتار را از کجا آموخته و نسبت به چه کسی این کار را انجام میدهد . شاید فقط خواهان توجه بیشتر است در این صورت با توجه بیشت به کودک خود و کمی وقت گذاشتن برای او میتوانید رفتارهای نامطلوب او را کاهش دهید اما هرگز عجله نکنید و به کودک خود این فرصت را بدهید که تشخیصی درست داشته و بتواند هنجارهای خانواده رارعایت کند .

 

برخورد غیر مستقیم

یک مورد مهم تاکید نکردن مستقیم برای ترک رفتار اصلی کودک است که بسیاری از والدین از آن بی اطلاع هستند. در واقع آن ها با تاکید و اشاره مستقیم به رفتار آن را ثابت می کنند. والدین باید دقت کنند که چه زمانی کودک به رفتار نادرست تکرار شونده مبادرت می کند، پیک رفتاری او را شناسایی کنند. از طرف دیگر تنبیه و تشویق اصولی و بجا، درخواست کردن به جای امرکردن، قاطعیت و خودباوری والدین، الگوی مناسبی در اختیار کودک گذاشتن و مشارکت و همراهی کودک در انجام کارهای مورد علاقه اش راهکارهایی است که یک مشاور می تواند به والدین پیشنهاد کند تا در ترک عادت های نادرست به کودک خود کمک کنند. در واقع ما همیشه تاکید می کنیم که برای ایجاد یک عادت رفتاری چه مثبت و چه منفی کافی است در مقابل آن واکنش نشان دهیم. رفتار خشن، داد و بیداد و هیجانی شدن والدین به محض دیدن رفتاری از کودک باعث اصرار کودک و جلب توجه او به کارش می شود و همین واکنش نادرست باعث می شود آن کار را ادامه دهد .

چگونه عادات بد کودک خود را ترک دهید
چگونه عادات بد کودک خود را ترک دهید

بهتر است به جای دستور مستقیم، به صورت غیرمستقیم کودک را از ادامه رفتار بازداریم. در مواردی بهتر است رفتار کودک نادیده گرفته شود و منظور این است که نه زبانی و نه با تغییر حالت و رفتار واکنشی نشان ندهیم. بچه ها پیام های غیرکلامی ما را خیلی زود می گیرند. بنابراین می توان طوری برخورد کرد که انگار کودک کار بدی انجام نداده است و سپس او را صدا زد و به کار دیگری مشغول کرد .

 

رفع اضطراب

در مواردی که زمینه هایی از وسواس و اضطراب در کودک به طور ارثی وجود دارد، به دلیل واکنش والدین، عادت ها به صورت رفتارهای وسواس گونه نمایان می شود. هرگز نباید با القای حس گناهکاری به کودک شرایط را خراب تر کرد. بلکه باید با مشاوره و کمک گرفتن از متخصص به کودک در رفع آن تلاش کرد. والدین باید بدانند اگر هیچ اقدامی نکنند و در جست وجوی علت بر نیایند، اصلاح رفتار نادرست سخت تر خواهد شد.باید توجه داشت که همخوانی و تطابق نظرات والدین درباره عادت بد کودک در رفع آن نقش مهمی دارد.تصور کنید کودکی که عادت به مکیدن انگشت دارد با ۲ مدل واکنش در منزل رو به رو شود. از یک سو مادری که می گوید او هم در طول دوران کودکی همین عادت را داشته است بنابراین مشکلی وجود ندارد و پدری که می خواهد به هر روش ممکن این عادت را از سر کودک بیندازد. کودک در چنین شرایطی نمی داند باید چه کند و با دو واکنش متفاوت رو به رو می شود و ممکن است این رفتار را تا سنین مدرسه ادامه دهد.یک سری رفتارهای کودک تا سنین مدرسه بروز پیدا نمی کند و این حالت به ویژه در بچه هایی که مهد کودک نرفته اند یا پیش دبستانی را نگذرانده اند، بیشتر مشاهده می شود .

چگونه عادات بد کودک خود را ترک دهید
چگونه عادات بد کودک خود را ترک دهید

کنترل افکار کودکان

گاهی والدین قبل از انجام کار به کودک هشدار می دهند؛ مثلا می گویند «تو مهمانی دعوا راه نیندازی» این کار از نظر روانی او را آماده دعوا کردن می کند و او ناخودآگاه به دنبال فراهم کردن زمینه دعوا می گردد.این رفتارها باعث می شود رفع عادت برای او سخت تر شود چون الگو دارد و با پیش زمینه ذهنی درباره خودش فکر می کند.بعضی والدین هم منتظر افزایش سن و تغییر شرایط هستند تا عادت نادرست کودک رفع شود و ترک عادت را به سنین نوجوانی موکول می کنند که این کار اصلاح این عادت ها را بسیار دشوارتر می کند . پس بهتر است همزمان با کنترل رفتارهای کودک ، آمادگی ذهنی لازم را در او بوجود بیاوریم تا رفتارهای نامطلوب کمتری از خود بروز دهد .

 

پاسخ جایگزین

پاسخ جایگزین رفتار یا فعالیتی است که کودکان می‌توانند برای جایگزین کردن یا کاهش عادت‌های بد همیشگی‌شان از آن استفاده کنند . یک پاسخ جایگزین یا می‌تواند جایگزین رفتار شود و انجام آن را ناراحت‌کننده سازد یا می‌تواند حواس کودک را به چیز دیگری معطوف کند و انجام عادت را به تاخیر اندازد . این مسئله باعث می‌شود تا تعداد دفعاتی که این عادت انجام می‌گیرد، تقلیل یابد. پاسخ‌های جایگزین علاوه بر این‌که به کودکان فعالیت جایگزینی ارائه می‌دهند، به آنان حس کنترل بر عادتشان را نیز می‌دهند. از تکنیک‌های آرام‌بخش می‌توان به‌عنوان پاسخ‌های جایگزین برای کاهش محرک‌های تنش استفاده نمود.

چگونه عادات بد کودک خود را ترک دهید
چگونه عادات بد کودک خود را ترک دهید

دقت مداوم

در طی دوره ترک عادت به کودکتان کمک کنید یک یادداشت روزانه از تعداد تکرار رفتار عادتی خود تهیه کند. نوشتن یادداشت از سه جهت عادت‌ها را کاهش می‌دهد. اول آنکه نظارت دقیق به کودکانتان حس کنترل بر موقعیت می‌دهد. دوم آنکه نظارت بر عادت به والدین و کودکان و کودکان کمک می‌کند محرک‌هایی که عادت را احاطه کرده‌اند، شناسایی کنند و بالاخره نظارت، به شما و کودکتان نمونه کتبی پیشرفت را ارائه می‌دهد.

 

منبع : بیر کلیک

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید