برترین ارتش های جهان در سال 2017

موسسه Global Firepower را می توان معتبر و قابل استناد ترین ارائه دهنده دسته بندی ارتش های جهان دانست. این موسسه هر ساله لیست برترین ارتش های جهان، شامل ۱۲۷ مورد را منتشر می کند.

Global Firepower به تازگی نیز لیست برترین ارتش های جهان در سال ۲۰۱۷ را در حالی منتشر کرده است که وضعیت جهان دست کمی از یک جنگ تمام عیار ندارد.ایران همواره از سوی برخی از همسایگان خود تهدید می شود و تروریست ها نیز برای نابودی جهان سنگ تمام می گذارند!

در حال نیروهای دفاعی بیش از ۱۰ کشور جهان در حال جنگ با گروهک های تروریستی تندرو هستند و برخی منازعات سیاسی نیز احتمال وقوع جنگ بین کشورهای مانند ترکیه، روسیه، ایران و عربستان را افزایش داده است. این مقدمه بدین جهت ارائه شد تا بدین ترتیب اهمیت رتبه بندی ارتش های جهان از سوی یک موسسه معتبر هر چه بیشتر درک شود. با “سخت افزار” همراه باشید.  

شماره ۱- ایالات متحده آمریکا

ایالات متحده همواره برترین ارتش جهان را از نظر کیفی و حتی کمی داراست. این کشور در سال ۲۰۱۷ نیز به عنوان برترین ارتش جهان انتخاب شده است و سامانه دفاع موشکی آن در سراسر جهان دارای شعبه است. این سامانه دفاع موشکی که به تازگی آخرین مراحل نصب خود را گذرانده است، می تواند موشک های پرتاب شده به سوی خاک این کشور را در هر شرایطی مورد هدف قرار دهد.

این کشور هم اینک نزدیک به ۳۲۵ میلیون جمعیت دارد که ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر آن در ارتش خدمت می کنند. همچنین نیروهای رزرو آن نیز ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر هستند که در صورت لزوم آماده خدمت خواهند بود. سالانه ۴ میلیون و ۲۲۰ هزار نفر از جمعیت این کشور به سن خدمت سربازی می رسند.

ایالات متحده هم اینک به بیش از ۵۹۰۰ عراده تانک پیشرفته، ۴۱۰۶۲ زره پوش فایتر، ۱۹۳۴ فروند SPG، بیش از ۱۳۰۰ فروند تریلر توپخانه و بیش از ۱۳۳۱ سامانه پرتابگر موشک چندگانه حداقل در نیروی زمینی آن فعالیت دارند.

از مجموع ۱۳۷۶۲ هواپیمای نظامی این کشور، نزدیک به ۲۳۰۰ فروند آن از نوع جنگنده رهگیر بوده و ۲۷۸۵ جنگنده حملات استراتژیک را در اختیار دارد. بیش از ۱۰۰۰ فروند هلیکوپتر تهاجمی، ۶۰۶۵ هلیکوپتر حمل و نقل نظامی که گاها برخی از آنها نیز مسلح هستند، ۲۸۳۱ هواپیمای آموزشی و ۵۷۳۹ هواپیمای حمل و نقل نیز در نیروی هوایی این کشور خدمت می کنند.

در بخش نیروی دریایی نیز این کشور برترین نیروی دریایی جهان را در اختیار دارد؛ ۴۱۵ کشتی و رزم ناو جنگی در اختیار این کشور قرار دارد که از این مقدار ۱۹ ناو هواپیما بر فعال، ۸ ناوچه، ۶۳ ناوشکن، ۷۰ زیردریایی، ۱۳ کشتی دفاع ساحلی و ۱۱ کشتی مبارزه با مین در این نیرو فعالیت می کنند.

شماره ۲- روسیه

روسیه پس از یک بازه زمانی که از هر گونه جنگ و نبرد به دور بوده است، به تازگی سوریه را محلی برای نبرد و حتی تست سلاح های جدید خود می بیند. این کشور پهناور هم اینک جمعیتی بالغ بر بیش از ۱۴۲ میلیون نفر را داراست که ۷۰ میلیون نفر آنها را نیروی انسانی در دسترس تشکیل می دهند.

این کشور در نیروی زمینی خود دارای ۲۰۲۱۶ تانکرسوخت رسان، ۳۱۲۹۸ وسیله نقلیه زره پوش، ۴۶۲۵ تریلر توپخانه، ۵۹۷۲ فروند SPG و تعداد ۳۷۹۳ فروند سیستم چندگانه پرتابگر موشک است.   نیروی هوایی فدراسیون روسیه متشکل از ۳۷۹۴ هواپیمای نظامی است که از این تعداد ۸۰۶ فروند جنگنده رهگیر، ۱۴۳۸ بمب افکن و درگیر هوایی، ۱۱۲۴ فروند حمل و نقل هوایی، ۳۸۷ هواپیمای آموزشی، ۱۳۸۹ هلیکوتر نظامی و ۴۹۰ هلیکوپتر تهاجمی نیز در اختیار این نیرو است.

در بخش نیروی دریایی نیز ۳۵۲ کشتی جنگی متشکل از ۱ فروند ناو هواپیمابر، ۶ ناوچه، ۱۵ ناوشکن، ۸۱ رزم ناو، ۶۳ زیردریایی و ۲۸ عدد نیز دفاع ساحلی هستند. روسیه دومین قدرت نظامی جهان به شمار می رود.  

شماره ۳-چین

چین پس از چند سال تلاش فراوان، هم اینک به رتبه سوم جدول بسیاری از مجموعه ها به عنوان برترین های جهان رسیده است. این کشور حداقل در زمینه نیروی انسانی بسیار توانمند است. ۱۳۷۳۵۴۱۲۷۸ در این کشور زندگی می کنند که اعضای ثابت ارتش آن را ۲ میلیون و ۳۳۵ هزار به همراه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نیروی ذخیره تشکیل می دهند.

به عبارت ساده تر چین می تواند به سرعت بیش از ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر نیروی انسانی را برای یک جنگ آماده سازد! نیروی زمینی این کشور دارای ۶۴۵۷ مخزن سوخت رسان سنگین، ۴۷۸۸ فروند زره پوش مسلح مانند تانک، ۱۷۱۰ فروند SPG، تعداد ۶۲۴۶ تریلر توپخانه و ۱۷۷۰ فروند سامانه پرتابگر موشک است.

نیروی هوایی چین امروزه به دلیل خرید های با کیفیت و همچنین مهندسی معکوس انواع جنگنده ها در وضعیت مناسبی قرار دارد. در مجموع ۲۹۵۵ هواپیما در اختیار نیروی هوایی آن قرار دارد که از این تعداد ۱۲۷۱ جنگنده رهگیر، ۱۳۸۵ هواپیمای نظامی بال ثابت مانند بمب افکن، ۷۸۲ حمل و نقل هوایی، ۳۵۲ هواپیمای آموزشی، ۹۱۲ هلیکوتر و ۲۰۶ هلیکوپتر تهاجمی تشکیل می دهند.

چین دارای ۷۱۴ کشتی جنگی است که ۱ ناوهواپیمابر، ۵۱ ناوچه، ۳۵ ناوشکن، ۳۵ رزمناو، ۶۸ زیردریایی، ۲۲۰ کشتی دفاع از ساحل و ۳۱ ضد مین در آن خدمت می کنند.

شماره ۴-هند

هندوستان نیز به خودی خود همواره درگیر مسائلی است که اکثر آنها مرتبط با کشور پاکستان است. این دو کشور در سال های اخیر مشکلات خود را عمدتا در نبردهایی حل و فصل کرده اند! چهارمین ارتش قدرتمند جهان در اختیار این کشور است که پرسنل ثابت آن را ۱ میلیون و ۳۲۵ هزار نفر به همراه ۲ میلیون و ۱۴۳ هزار نیروی ذخیره تشکیل می دهند.

نیروی زمینی این کشور دارای ۴۴۲۶ مخزن سوخت رسانی، ۶۷۰۴ خودروی زرهی مسلح، ۲۹۰ فروند SPG، ۷۴۱۴ تریلر توپخانه و در نهایت ۲۹۲ فروند پرتابگر موشک چند گانه است.   ۲۱۰۲ فروند هواگرد در نیروی هوای آن حضور دارند که از این تعداد ۶۷۶ جنگنده رهگیر، ۸۰۹ بمب افکن و غیره، ۸۵۷ فروند حمل و نقل هوایی، ۳۲۳ جت آموزشی، ۶۶۶ هلیکوپتر و تنها ۱۶ فروند هلیکوتر تهاجمی وجود دارد.

هند دارای ۲۹۵ کشتی جنگی است که ۳ ناو هواپیمابر، ۱۴ ناوچه، ۱۱ ناوشکن، ۲۳ رزمناور، ۱۵ زیردریایی، ۱۳۹ کشتی دفاع ساحلی و ۶ ضد مین در آن خدمت می کنند. این کشور همواره در حال بروزرسانی ارتش خود است.

شماره ۵-فرانسه

کشور ۶۷ میلیون نفری فرانسه دارای یک ارتش منظم است که رتبه ۵ دنیا در اختیار دارد. ۲۰۵۰۰۰ نفر پرسنل ثابت و ۱۹۵۷۷۰ نفر نیز پرسنل ذخیره در ارتش این کشور فعالیت دارند. فرانسه دارای ۶۸۶۳ انواع خودروی زرهی مانند تانک است. همچنین ۳۲۵ فروند SPG، ۲۳۳ تریلر توپخانه و ۴۴ پرتابگر چندگانه موشک در اختیار نیروی زمینی آن قرار دارند.

در بخش نیروی هوایی، فرانسه از جمله کشورهای سازنده جنگنده بوده و دارای ۱۳۰۵ فروند هواپیمای جنگی است که ۲۶۹ فروند آن را جنگنده های رهگیر مدرن تشکیل می دهند.    ۲۸۴ هواپیمای پیش اخطار و بمب افکن، ۶۶۲ هواپیمای ترابری، ۶۱۰ هلیکوپتر و ۴۹ هلیکوپتر تهاجمی تشکیل می دهند.

فرانسه در نبردهای خود علیه مواضع تروریست ها بسیار موفق عمل کرده است که آموزش های نظامی و برپایی رزمایش های متعدد از جمله دلایل آن است. نیروی دریایی فرانسه دارای ۱۱۸ کشتی جنگی است که ۴ ناو هواپیمابر، ۱۱ ناوچه، ۴ ناوشکن، ۱۰ زیردریایی، ۱۷ کشتی دفاع ساحلی و ۱۸ ضد مین است.

شماره ۶-انگلستان

انگلستان در کمتر نبردی شکست را پذیرا بوده است. این کشور در ارتش خود دارای ۱۵۰ هزار پرسنل است و در صورت نیاز می تواند ۱۸۲ هزار نیرو را نیز فراخوانی کند. ۵۹۴۸ فروند وسیله نقلیه زرهی شامل تانک و نفربر، ۸۹ فروند SPG، ۱۳۸ فروند تریلر توپخانه و ۴۸ سیستم چند گانه پرتابگر موشک چند گانه در اختیار نیروی زمینی آن است.

نیروی هوایی انگلستان از نظر کیفی در سطح بالایی بوده و از جمله خریداران جنگنده F-35 است. ۸۵۶ هواپیما در اختیار نیروی هوایی آن است که ۸۸ فروند رهگیر، ۱۶۸ هواپیماهای دیگر جنگی، ۳۳۷ هواپیمای ترابری، ۳۲۹ هواپیمای آموزشی و ۳۴۷ فروند هلیکوپتر و در نهایت ۳۹ هلیکوپتر تهاجمی آن را شکل می دهند.

این کشور در سالهای اخیر با تلاش جهت کاهش نیروی انسانی خود، تجهیزات پیشرفته تری را به خدمت گرفته است. نیروی دریایی انگلستان متشکل از ۷۶ کشتی جنگی است که ۲ عدد از آنها ناو هواپیما بر، ۱۳ ناوچه، ۶ ناوشکن، ۱۱ زیردریایی، ۴ کشتی دفاع ساحلی و ۱۵ ضد مین است.

شماره۷-ژاپن

ژاپن هم اینک دارای بیش از ۱۲۶ میلیون نفر جمعیت است. از این تعداد ۲۵۰ هزار نفر را پرسنل ارتش تشکیل می دهند و همچنین ۵۷۹۰۰ نفر نیز نیروی ذخیره در آن وجود دارند. ۲۸۵۰ فروند انواع خودروی زرهی مانند تانک و نفربر، ۲۰۲ خودروی مسلح SPG، ۵۰۰ تریلر توپخانه و ۹۹ سیستم چند گانه پرتاب موشک مهمترین بخش نیروی زمینی آن را تشکلی می دهند.

نیروی هوایی این کشور نیز در وضعیت مناسبی است به طوری که ۱۵۹۴ هواپیما در نیروی هوایی آن است که ۲۸۸ عدد از آنها رهگیر هستند.   ۲۸۷ هواپیمای بال ثابت و بمب افکن، ۴۸۱ هواپیمای حمل و نقل، ۴۴۷ هواپیمای آموزشی، ۶۵۹ هلیکوپتر و ۱۱۹ هلیکوپتر تهاجمی در نیروی هوایی حضور دارند.

نیروی دریایی ژاپن که به دلیل وجود دریای بزرگ وظایف سنگینی را بر عهده دارد، دارای ۱۳۱ کشتی جنگی شامل ۴ ناو هواپیمابر، ۴۲ ناوشکن، ۶ رزم ناو، ۱۷ زیردریایی، ۶ کشتی دفاع ساحلی و ۲۵ ضد مین است. بسیار بعید به نظر می رسد که ژاپن به سادگی وارد جنگ با کشوری گردد.

شماره ۸-ترکیه

هشتمین ارتش قدرتمند جهان در اختیار ترکیه است. این کشور بیش از ۸۰ میلیون نفر جمعیت دارد که ۴۱۰۵۰۰ نفر آنها را اعضای ثابت ارتش و بیش از ۱۸۵ هزار نفر را نیروهای ذخیره ارتش تشکیل می دهند. ترکیه در نیروی زمینی خود از ۷۵۵۰ فروند خودروی زرهی مانند تانک و نفر بر بهره می برد.

همچنین ۱۰۱۳ فروند SPG، ۶۹۷ تریلر توپخانه و ۸۱۱ فروند سیسم پرتابگر موشکی در اختیار آن است. در بخش نیروی هوایی نیز ترکیه بسیار مسلح است؛ ۱۰۱۸ فروند هواپیما در اختیار نیروی هوایی ترکیه است که ۲۰۷ فروند آن جنگنده رهگیر، ۲۰۷ فروند هواپیمای بمب افکن و بال ثابت، ۴۳۹ فروند هواپیمای حمل و نقل، ۲۷۶ جت آموزشی، ۴۵۵ هلیکوتر و ۷۰ هلیکوتر تهاجمی تشکیل می دهند.

و اما ترکیه دارای یک نیروی دریایی کامل است که در مجموع ۱۹۴ فروند کشتی در آن خدمت می کنند. ۱۶ ناوچه، ۹ رزم ناو، ۱۲ زیردریایی و ۳۴ کشتی دفاع ساحلی و ۱۱ کشتی ضد مین در این کشور خدمت می کنند. ترکیه این روزها پر تنش و پر حاشیه است.

شماره ۹-آلمان

عجیب است که آلمان پس از ترکیه قرار گرفته است؛ این کشور به دلیل دستاوردهای تولید سخت افزارهای نظامی خود، بسیار پیشرفته است. از جمعیت ۸۰ میلیونی آلمان، ۱۸۰ هزار نفر در ارتش به صورت ثابت و ۱۴۵ هزار نفر نیز ذخیره حضور دارند.

۵۸۶۹ فروند خودروی زرهی و تانک، ۱۵۴ فروند SPG و ۵۰ پرتابگر موشک در نیروی زمینی آلمان هستند. این کشور مدرن ترین تانک جهان (لئوپارد) را در اختیار دارد. از مجموع ۶۹۸ هواپیمای نظامی این کشور، ۹۲ جنگنده رهگیر، ۱۶۹ جنگنده و بمب افکن ترکیبی، ۳۴۵ هواگرد حمل و نقل نظامی، ۴۷ جت آموزشی، ۳۷۵ هلیکوتر و در نهایت ۴۷ هلیکوتر تهاجمی در اختیار نیروی هوایی آلمان است.

همچنین نیروی دریایی آلمان نیز از ۸۱ کشتی برخوردار است که ۱۰ فروند آن را ناوچه های رزمی، ۶ زیردریایی، ۴ کشتی دفاع ساحلی و ۱۴ کشتی ضد مین نیز از دارایی های آن به شمار می رود. آلمان در حال حاضر روابط تیره ای با ترکیه دارد. همچنین این کشور با داعش به صورت شرکت در ائتلاف بین المللی در حال  نبرد است.

شماره ۱۰-ایتالیا

و دهمین ارتش قدرتمند دنیا از نظر Global Firepower کشور ایتالیا است. این کشور بیش از ۶۲ میلیون نفر جمعیت دارد و ۳۲۰ هزار نفر آنها از پرسنل ثابت ارتش هستند. این کشور ۴۲ هزار نفر نیروی ذخیره آماده فراخوانی دارد و نیروی زمینی آن از ۶۹۷۲ خودرو و تانک زرهی بهره می برد.

همچنین ۱۶۴ فروند SPG، ۹۲ تریلر توپخانه و ۲۱ لانچر پرتابگر موشک در اختیار نیروی زمینی و پدافند موشکی این کشور است. نیروی هوایی ایتالیا دارای ۸۲۲ هواپیما است که ۷۹ فروند آن را جنگنده های رهگیر، ۱۸۵ هواگرد ترکیبی و بمب افکن، ۴۲۴ هواگرد ترابری نظامی، ۱۸۹ جت آموزشی، ۴۳۰ فروند هلیکوپتر و در نهایت ۵۹ هلیکوتر تهاجمی است.

این کشور دارای یک نیروی دریایی کارآمد است و ۱۴۳ کشتی نظامی را در اختیار دارد که از این تعداد ۲ ناو هواپیما بر، ۱۴ ناوچه، ۴ ناوشکن، ۴ رزم ناو، ۷ زیردریایی، ۱۰ کشتی دفاع ساحلی و ۱۰ ضد مین هستند.

شماره ۲۰-ایران

ارتش ایران پهناور در این لیست جایگاه بیستم را به خود اختصاص داده است؛ ایران دارای بیش از ۸۲ میلیون نفر جمعیت است و ۵۴۵ هزار نفر در ارتش آن خدمت می کنند که در صورت نیاز می تواند از ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار نیروی ذخیره نیز استفاده نماید.

ایران دارای ۱۳۱۵ دستگاه خودروی زرهی و تانک، ۳۲۰ فروند SPG، ۲۰۷۸ عدد تریلر توپخانه ای و ۱۴۷۴ لانچر پرتابگر موشک ترکیبی است. همچنین نیروی هوایی ارتش ایران نیز از ۴۷۷ هواپیما بهره می برد که ۱۳۷ فروند آن از نوع رهگیر بوده و ۱۳۷ بمب افکن و دیگر نمونه ها نیز در اختیار این نیرو است.

۲۰۳ فروند هواپیمای حمل و نقل هوایی، ۷۹ جت آموزشی و ۱۲۶ هلیکوپتر نیز از جمله دیگر دارایی های نیروی هوایی ارتش ایران است که البته در این لیست تنها به وجود ۱۲ هلیکوتر تهاجمی اشاره شده است که قطعا بیش از این مقدار را در اختیار داریم.

نیروی دریایی ارتش ایران از ۳۹۸ کشتی و قایق جنگی بهره می برد که از این تعداد ۵ ناوچه، ۳ رزم ناو، ۳۳ زیردریایی، ۲۳۰ کشتی دفاع از ساحل و ۱۰ ضد مین است. در ایران سالانه ۳ میلیون و ۹۵۷ هزار نفر برای خدمت سربازی به سن قانونی می رسند.

ایران ۴۷ میلیون نیروی انسانی دارد. ارتش ایران در هیچ یک از جنگ هایی که حداقل در ۱۰۰ سال اخیر در آن شرکت کرده است شکست نخورده و همواره از جمله برترین های منطقه بوده است.  

 
30 ارتش برتر جهان در یک نگاه

۱..۰۸۹۱ – ایالات متحده آمریکا (شمال امریکا و ناتو)

۲..۰۹۶۳ – روسیه (آسیا)

۳..۰۹۷۷ – چین (آسیا)

۴..۱۶۶۳ – هند (آسیا)

۵..۲۰۰۱ – فرانسه (اروپا و ناتو؛ Eunion) 6..۲۱۹۸ – پادشاهی متحده (اروپا و ناتو؛ Eunion)

۷..۲۲۲۷ – ژاپن (آسیا)

۸..۲۶۱۴ – ترکیه (آسیا، شرق میانه، ناتو)

۹..۲۶۳۴ – آلمان (اروپا و ناتو؛ Eunion)

۱۰..۲۷۷۲ – ایتالیا (اروپا و ناتو؛ Eunion)

۱۱..۲۸۰۴ – کره جنوبی (آسیا)

۱۲..۳۰۹۵ – مصر (آفریقا؛ شرق میانه)

۱۳..۳۳۶۷ – پاکستان (آسیا)

۱۴..۳۴۷۱ – اندونزی (آسیا، جنوب شرقی)

۱۵..۳۵۸۹ – اسرائیل (شرق میانه)

۱۶..۳۷۰۱ – ویتنام (آسیا، جنوب شرقی)

۱۷..۳۷۷۱ – برزیل (جنوب امریکا؛ لاتین)

۱۸..۳۸۷۶ – لهستان (اروپا و ناتو؛ Eunion)

۱۹..۳۹۰۱ – تایوان (آسیا)

۲۰..۴۰۲۴ – ایران (شرق میانه)

۲۱..۴۰۶۱ – تایلند (آسیا، جنوب شرقی)

۲۲..۴۱۷۳ – استرالیا (آسیا)

۲۳..۴۳۲۷ – کره شمالی (آسیا)

۲۴..۴۴۵۲ – عربستان سعودی (شرق میانه)

۲۵..۴۴۶۵ – کانادا (شمال امریکا و ناتو)

۲۶..۴۴۷۷ – الجزایر (آفریقا)

۲۷..۵۰۲۷ – اسپانیا (اروپا و ناتو؛ Eunion)

۲۸..۵۱۴۲ – یونان (اروپا و ناتو؛ Eunion)

۲۹..۵۷۸۷ – سوئد (اسکاندیناوی؛ Eunion)

۳۰..۵۸۵۱ – اوکراین (اروپا)

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید